Počas najbližšieho víkendu sa opäť zmení čas, v nedeľu o 3:00 sa čas vráti späť na 2:00. Na jar zase príde letný čas. Bude sa tak diať počas najbližších rokov.

Kedy sa skončí zmena času na Slovensku?

Hoci Európsky parlament už v roku 2019 odhlasoval zrušenie zmeny letného času na zimný a naopak, striedanie pokračuje ďalej. A bude minimálne do roku 2027. Venovať sa tomu chce EÚ v roku 2026. Ak sa bude mať čomu, pretože svoj čas "natrvalo" si majú vybrať samotné členské štáty EÚ. 

Problémom je čas, ktorý by sa mal v Európe ustáliť. Mali by sa rozhodnúť jednotlivé krajiny, lenže kým Slováci, Maďari a Poliaci by si odhlasovali skôr letný čas, v Česku zase chceli zimný. Ľahko by sa teda mohlo stať, že by sme mali iný čas ako susedné Česko. Určite by to nebol najlepší model.

Hoci Slováci (vo veľkom prieskume EÚ) sa vyjadrili za ponechanie letného času a za by bola aj časť politikov, slovenské ministerstvo práce pripravilo návrh na zachovanie zimného času. Veď je ten "originálny náš".

A pridali sa aj iní politici, najmä konzervatívni. Keď človek trošku túto diskusiu sleduje, "akoby" práve tento krok podporovala väčšina odborníkov a rôznych lobistov. Je fakt, že sú minimálne hlasnejší.

Na výhody letného času sa veľmi neupozorňuje a uvádzajú sa najmä jeho nevýhody. A potom nevýhody samotnej zmeny času. Napríklad v poľských novinách Gazeta Wyborcza je jeden z redaktorov  pobúrený, že sa budeme v posteli cez víkend "váľať" o hodinu dlhšie.

Inde zase niektorý z odborníkov píše, že je prirodzené, že je viac tmy večer, lebo je to tak "prirodzené" pre náš organizmus. Potom si však prečítajte prieskum, v ktorom sa 85% žien bojí večer ísť von. Tak neviem či dáva zmysel, aby sme napriek tomu trvali na tom, že toho svetla bude po večeroch ešte menej.

Výhody a nevýhody

Je fakt, že základnú výhodu, ktorá mala spočívať v úspore elektrickej energie sa dnes už podarilo vyvrátiť. Základnou výhodou letného času najmä v lete tak zostávajú dlhšie večery, ktoré ponúkajú viac možností na príjemné trávanie času s priateľmi či rodinou. Ľudia sú spolu, zabávajú sa. Posunúť hodinu času naopak na ráno, keď by slnko vychádzalo ešte pred štvrtou, nedáva nijaký zmysel.

To však časť ľudí vôbec neberie do úvahy. Akoby sa u nás stále pracovalo ako za cisára pána všade od šiestej od rána. Je fakt, že ranná zimná tma nie je vôbec príjemná a pri ponechaní letného času na celý rok by slnko okolo Vianoc vychádzalo až okolo pol deviatej. A to je rovnako nepríjemné ako sú tie letné večery príjemné.

Nakoniec teda asi najlepšie vychádza zachovanie aktuálneho striedania letného a zimného času. Snáď to biorytmus toho množstva ľudí (nikto nevie koľko ich vlastne je a aké sú za tým vlastne reálne čísla) zvládne. Napokon, ako povedala ešte kedysi europoslankyňa Anna Záborská, chýba dopadová štúdia. Pár rokov to teda ešte nebude treba riešiť a napokon by bolo asi najlepšie, ak by sme to neriešili ani potom.

Inak v Rusku a v Bielorusku už striedanie času zrušili, lebo tam vedia "všetko lepšie".

Kedy bude vychádzať a zapadať slnko

  • V prípade ponechania letného času

V Bratislave vyjde slnko v lete počas najdlhšieho dňa o 4:51, v Košiciach už o 4:31. V Bratislave zapadne o 20:55 a v Košiciach o 20:41. V zime počas najkratších dní bude slnko vychádzať o 8:38 v Bratislave a o 8:24 v Košiciach. Zapadne o 16:59 v Bratislave a o 16:40 v Košiciach.

  • V prípade ponechania zimného času

V lete vyjde slnko v Bratislave už o 3:51, v Košiciach o 3:31. Zapadne o 19:55 v Bratislave a o 19:41 v Košiciach. V zime vyjde slnko o 7:38 v Bratislave a p 7:24 v Košiciach. Zapadne o 15:59 v Bratislave a o 15:40 v Košiciach. Informácie sú z wikipedia.org