Po zimných mesiacoch začína na Slovensku jar. Viete presný moment, kedy sa to stalo?

Kedy sa v roku 2023 začína jar?

Jar sa začína na severnej pologuli v momente jarnej rovnodennosti. V roku 2023 jarná rovnodennosť nastala v pondelok 20. marca o 15:33:42 SEČ (stredoeurópsky čas). Takže tento moment môžeme považovať za začiatok jari v aktuálnom roku.

  • Jar sa v roku 2023 na Slovensku začala 20.3. od 15:33:42

V rovnakom čase ako sa jar začína u nás, začína sa jeseň na južnej pologuli.

Počas jari sa po zime mení počasie a teploty sa začínajú zvyšovať. Ľudovo sa hovorí, že príroda sa po zime prebúdza. Dni sú dlhšie a slnečné, zatiaľ čo nočné teploty stále môžu byť chladné.

Jar je obdobím, kedy začínajú rásť nové rastliny a kvitnúť prvé kvety. Po zime, kedy je príroda zväčša nečinná, jar prináša rastlinkám nové životy a farby. Medzi rastlinkami rastúcimi vo voľnej prírode môže zaujať napríklad medvedí cesnak.

Na Slovensku sa začína jar

V niektorých oblastiach sa jarné obdobie spája s dažďom a zrážkami. Tieto zrážky pomáhajú zalievať rastliny a prírodu, čím pomáhajú obnoviť jej krásu a plodnosť. Aj tento rok to však u nás vyzerá na obdobie s podpriemernými zrážkami.

Jar je aj časom, kedy sa zvieratá začínajú prebúdzať z hibernácie alebo zimného spánku a začínajú sa vracať k svojim obvyklým aktivitám. Počas jari sa veľa druhov vtákov vracia z ich zimovísk do miest, kde sa množia aj na našom území.

Jar je často spojená aj so symbolom čistenia. Po zime sa domácnosti a mestá často upravujú a čistia, aby boli pripravené na novú sezónu. Vyberte si niečo do domácnosti v našom eshope na eshopzenyvmeste.sk.