Zobrazujú sa vám na internete rôzne recepty na chlieb? Návody na kváskovanie? Aj vaši známi pečú chlieb? A vy? Už ste začali? Pečenie chleba bolo moderné ešte pred korona krízou. Najmä tam, kde sa kladie dôraz na zdravú výživu.

Kváskovanie je na vzostupe, nielen u nás, ale celosvetovo. Pečú moji slovenskí, ale aj poľskí známi. A vlastne vďaka ním som pred pár rokmi začala aj ja. Vyrobila som si môj prvý kvások.

Kvások a droždie

Mávam obdobia, že pečiem chleba, ale keď sa ho prejem, urobím si dlhšiu prestávku a môj kvások si zamrazím. Zaujímavé je, že akonáhle vypukla epidémia, kvások som rozmrazila a vrátila sa k pečeniu chleba. Prečo práve teraz?  Všimla som si, že v tom nie som sama. Je to len móda na zdravé stravovanie alebo to má niečo spoločné s momentálnou situáciou?

 

🛒 [Príprava domácich potravín - Tescoma.sk]

Nejde však len o kváskovanie, ale z obchodov zmizlo aj droždie! Na internetových fórach čítam, kde droždie dostať alebo ako si ho doma vyrobiť. Aj ja som podľahla drožďovej panike a keď som ho zbadala v pekárni v mojej dedine, hneď som ho kúpila. Teraz rozmýšľam, čo s ním. OK, bude pizza.

Istá moja známa sa na sociálnych sieťach pochválila, že kúpila 50 kilogramov múky a poriadne zásoby droždia, ktoré si zamrazila. Prekvapilo ma to. Veď v obchodoch, ani v pekárňach chlieb ani pečivo nechýba. Niektorých ten nátlak pečenia chleba priam znervóznil a hľadali „spojencov“.

„Je niekto z mojich známych, kto ešte chlieb nepečie?“ pýtala sa istá známa. Zareagovalo 80 osôb - spojencov. Postupne, keď som sa okolo tejto témy točila, prišla som na to, že to bude o hľadaní pocitu bezpečia, ale nedalo mi to a obrátila som sa na odborníčku.

Kváskovanie a bezpečie

„Kváskovanie je v istom zmysle módny trend, avšak je tam naozaj veľa benefitov, okrem zdravotných, aj psychologických,“ vysvetlila mi psychologička Ivana Fraňová, ktorá tiež pečie a kváskuje. Ako priznáva, je to aj forma oddychu a hry s jej malými deťmi, ktoré milujú miešať a rukami stláčať cesto (skutočné, ale aj blatové).

„Rytmické, opakujúce sa pohyby pri ručnom miesení cesta, podobne ako pri masáži, prinášajú uvoľnenie a pocit zmysluplnosti, užitočnosti, že vytváram chlieb, ktorý zjem,“ vysvetľuje.

Čo je zaujímavé, v angličtine volajú kvások aj Mother, čo sa spája s bezpečím a domovom. Niektorí možno rozmýšľajú: pečiem, tak teda aspoň niečo mám pod kontrolou, keď iné ovplyvniť neviem. „Teraz v čase krízy špeciálne, ľudia potrebujú upokojujúce,  jednoduché aktivity, ktoré pomáhajú odbúravať stres,“ vysvetľuje Fraňová, no zároveň varuje pred prejedaním. Jedlom by sme nemali zapĺňať prázdne miesta,  keď sú obmedzené iné aktivity.

Niečo na tom bude! Koľkí už rozmýšľate, ako budete bojovať s kilami navyše? Koľkí si dávate záväzky, že sa začnete s jedlom obmedzovať? Od zajtra, od budúceho týždňa, od 1. mája? Ale ešte kým si dávame čas na „upokojenie“, poďme na to!

A aj keď nepečiete chlieb, tak možno je čas na dobrý koláč? Ten zaručene pomôže prekonať krízu. Presviedčala o tom pred rokmi v istom poľskom komédiovom seriáli jeho hrdinka:

„Čo robí ozajstná žena v ťažkej a stresujúcej situácii? Pečie slivkový koláč! Všetci okolo pobehujú, bláznia, plaču. A ona? Pečie! Po celom dome rozvoniava koláč a centrálny nervový systém sa zameriava na trávenie a nie na prežívanie abstraktných problémov!“

Tak milé dámy a možno aj páni - poďme na to! Nech nám rozvoniava a nech nás to upokojuje!