Zdravé raňajky z ovocia, jogurtu a granoly. Skvelý recept. Samozrejme, siahnete po ovocí, ktoré rastie na dosah ruky. Kto nesníva o raňajkách v tráve?

Takých bezstarostných, na deke alebo na ležadlách. Vtáčiky spievajú a vy sa bosá prechádzate po tráve vlhkej od rannej rosy. A, samozrejme, siahnete po ovocí, ktoré rastie na dosah ruky.

Zdravé raňajky z ovocia, jogurtu a granoly - fotorecept kliknite

Dajte si ovocie, ktoré práve dozrieva. Zdá sa mi trochu zvláštne, keď niekto v letnej sezóne je, alebo ponúka ovocie z plechovky. Alebo vyjedáva to, čo skrýva mraznička, aby urobil miesto pre tohtoročné ovocie, ktoré chce zmraziť.

Áno, zmrazovanie je v poriadku, ale prečo jesť v lete minuloročné plody, keď máme čerstvé?

Čo teraz momentálne rastie v záhradkách? V tej mojej maliny, dozrievajú nektarinky, slivky, černice a figy. Bolo by hriechom nevyužiť ich. Skončia na tanieri alebo v pohári. Namiešajte si aj vy zdravý, ovocný tanier podľa vlastnej chuti. K tomu jogurt domácej výroby a granolu.

Vybrali sme pre vás aj recept na výborné špaldové čučoriedkové koláčiky, originál

 

 

Zdravé raňajky z ovocia, jogurtu a granoly. Skvelý recept

Dobrý štart v podobe zdravých raňajok je dôležitý základ na celý deň. Raňajky plné vlákniny naštartujú náš metabolizmus. Granola poskytne riadnu dávku sacharidov a mikroprvkov.

Ako si urobiť vlastný jogurt, ma minulý rok naučila moja kamarátka a robím ho rada. Je to spôsob ako ušetriť peniaze, ale mám aj pocit, že si sama pripravujem zdravšiu verziu tohto mliečneho výrobku.

Potrebujete jeden jogurt activia a liter plnotučného mlieka. Neskúšajte to s inými ingredienciami, ja som skúšala – nevyšlo to. Mlieko zohrejte na 50 stupňov, jogurt rozdeľte do 7 malých pohárikov. Do každého z pohárov s malým množstvom jogurtu nalejte teplé mlieko, poriadne uzavrite uzáver a odložte poháre na niekoľko hodín do teplých perín. Potom ich preneste do chladničky. Hotovo!

A ako si urobiť domácu granolu? Aj tu robievam už vyše roka podľa receptúry, ktorou som sa inšpirovala na poľskom blogu qchenne-inspiracje.blogspot.com.

Zdravé raňajky z ovocia, jogurtu a granoly - ingrediencie

 • 4 poháre ovsených vločiek
 • 1 pohár slnečnicových semienok
 • 1 pohár obľúbených orechov
 • 1 pohár mandľových plátkov
 • ½  pohára hrozienok
 • 1/2 pohára brusníc
 • 4 lyžice sezamových semiačok
 • 4 lyžice ľanových semiačok
 • 4 lyžice otrúb
 • balík mixu sušeného ovocia podľa chuti: banány, ananásy, papája a pod.
 • 6 lyžíc tekutého medu

 

 

Zdravé raňajky z ovocia, jogurtu a granoly. Foto - Malgorzata Wojcieszynska

 

Zdravé raňajky z ovocia, jogurtu a granoly - postup receptu

 1. Do misky nasypeme ľanové, slnečnicové a sezamové semiačka, otruby, ovsené vločky, mandľové plátky. Pridáme tekutý med a zamiešame. Obsah misky nasypeme na plech vyložený papierom a dáme do predhriatej rúry na 160 stupňov s teplovzdušným programom.
 2. Na domáci jogurt potrebujete jeden jogurt activia a liter plnotučného mlieka. Neskúšajte to s inými ingredienciami, ja som skúšala – nevyšlo to. Mlieko zohrejte na 50 stupňov, jogurt rozdeľte do 7 malých pohárikov. Do každého z pohárov s malým množstvom jogurtu nalejte teplé mlieko, poriadne uzavrite uzáver a odložte poháre na niekoľko hodín do teplých perín. Potom ich preneste do chladničky.
 3. Zrná pečieme približne pol hodiny, ale každé 4 minúty ich miešame, aby sa nespálili a aby boli rovnomerne pripečené. Potom zrná vychladíme a pridáme zvyšné ingrediencie, čiže orechy a ovocie. Všetko spolu vymiešame.
 4. Granolu najlepšie uschovávať v uzatváranom sklenom pohári. Z podaného množstva vyjde vyše kilogram granoly, ale verte mi, také množstvo sa rýchlo minie.

Dobrú chuť!  🥛

Prečítajte si aj recept na osviežujúci čučoriedkový koktail