Zdravé raňajky z ovocia, jogurtu a granoly. Skvelý recept. Samozrejme, siahnete po ovocí, ktoré rastie na dosah ruky. Kto nesníva o raňajkách v tráve?

Takých bezstarostných, na deke alebo na ležadlách. Vtáčiky spievajú a vy sa bosá prechádzate po tráve vlhkej od rannej rosy. A, samozrejme, siahnete po ovocí, ktoré rastie na dosah ruky.

Dajte si ovocie, ktoré práve dozrieva. Zdá sa mi trochu zvláštne, keď niekto v letnej sezóne je, alebo ponúka ovocie z plechovky. Alebo vyjedáva to, čo skrýva mraznička, aby urobil miesto pre tohtoročné ovocie, ktoré chce zmraziť.

Zdravé raňajky z ovocia, jogurtu a granoly, recept - fotogaléria kliknite

Áno, zmrazovanie je v poriadku, ale prečo jesť v lete minuloročné plody, keď máme čerstvé?

Čo teraz momentálne rastie v záhradkách? V tej mojej maliny, dozrievajú nektarinky, slivky, černice a figy. Bolo by hriechom nevyužiť ich. Skončia na tanieri alebo v pohári. Namiešajte si aj vy zdravý, ovocný tanier podľa vlastnej chuti. K tomu jogurt domácej výroby a granolu.

Vybrali sme pre vás aj recept na výborné špaldové čučoriedkové koláčiky, originál

 

 

Dobrý štart v podobe zdravých raňajok je dôležitý základ na celý deň. Raňajky plné vlákniny naštartujú náš metabolizmus. Granola poskytne riadnu dávku sacharidov a mikroprvkov.

Zdravé raňajky z ovocia, jogurtu a granoly. Skvelý recept

Ako si urobiť vlastný jogurt, ma minulý rok naučila moja kamarátka a robím ho rada. Je to spôsob ako ušetriť peniaze, ale mám aj pocit, že si sama pripravujem zdravšiu verziu tohto mliečneho výrobku.

Potrebujete jeden jogurt activia a liter plnotučného mlieka. Neskúšajte to s inými ingredienciami, ja som skúšala – nevyšlo to. Mlieko zohrejte na 50 stupňov, jogurt rozdeľte do 7 malých pohárikov. Do každého z pohárov s malým množstvom jogurtu nalejte teplé mlieko, poriadne uzavrite uzáver a odložte poháre na niekoľko hodín do teplých perín. Potom ich preneste do chladničky. Hotovo!

A ako si urobiť domácu granolu? Aj tu robievam už vyše roka podľa receptúry, ktorou som sa inšpirovala na poľskom blogu qchenne-inspiracje.blogspot.com.

Zdravé raňajky z ovocia, jogurtu a granoly - ingrediencie

 • 4 poháre ovsených vločiek
 • 1 pohár slnečnicových semienok
 • 1 pohár obľúbených orechov
 • 1 pohár mandľových plátkov
 • ½  pohára hrozienok
 • 1/2 pohára brusníc
 • 4 lyžice sezamových semiačok
 • 4 lyžice ľanových semiačok
 • 4 lyžice otrúb
 • balík mixu sušeného ovocia podľa chuti: banány, ananásy, papája a pod.
 • 6 lyžíc tekutého medu

 

Zdravé raňajky z ovocia, jogurtu a granoly. Foto - Malgorzata Wojcieszynska

 

Zdravé raňajky z ovocia, jogurtu a granoly - postup

 1. Do misky nasypeme ľanové, slnečnicové a sezamové semiačka, otruby, ovsené vločky, mandľové plátky. Pridáme tekutý med a zamiešame. Obsah misky nasypeme na plech vyložený papierom a dáme do predhriatej rúry na 160 stupňov s teplovzdušným programom.
 2. Na domáci jogurt potrebujete jeden jogurt activia a liter plnotučného mlieka. Neskúšajte to s inými ingredienciami, ja som skúšala – nevyšlo to. Mlieko zohrejte na 50 stupňov, jogurt rozdeľte do 7 malých pohárikov. Do každého z pohárov s malým množstvom jogurtu nalejte teplé mlieko, poriadne uzavrite uzáver a odložte poháre na niekoľko hodín do teplých perín. Potom ich preneste do chladničky.
 3. Zrná pečieme približne pol hodiny, ale každé 4 minúty ich miešame, aby sa nespálili a aby boli rovnomerne pripečené. Potom zrná vychladíme a pridáme zvyšné ingrediencie, čiže orechy a ovocie. Všetko spolu vymiešame.
 4. Granolu najlepšie uschovávať v uzatváranom sklenom pohári. Z podaného množstva vyjde vyše kilogram granoly, ale verte mi, také množstvo sa rýchlo minie.

Dobrú chuť!  🥛

Prečítajte si aj recept na osviežujúci čučoriedkový koktail