Pomaly, ale isto sa blíži dlho očakávané leto, jedno z najobľúbenejších období mnohých z nás. Prichádzajú dni, kedy, v sprievode teplých slnečných lúčov, trávime väčšinu času rôznymi vonkajšími aktivitami.

Myslime preto na to, že slnečné žiarenie má okrem pozitívnych vplyvov na náš organizmus aj tie negatívne. Koža je náš najväčší orgán, preto sa o ňu treba dôkladne a poctivo starať. Poďme si spolu predstaviť pár tipov, ako chrániť našu pleť pred nebezpečným slnečným žiarením.

Vyberte si účinný opaľovací krém s SPF faktorom a pravidelne sa ním natierajte

Je dôležité si uvedomiť, že slnečné lúče nemajú na náš organizmus iba priaznivé účinky, ako napríklad posilňovanie imunity, zlepšovanie nálady či zvyšovanie hladiny serotonínu v tele. Pri nadmernom a predovšetkým nechránenom vystavovaní sa UVA a UVB lúčom nám hrozí riziko rôznych nepríjemných kožných ochorení, predčasného starnutia a, čo je najdôležitejšie, aj rakoviny kože.

Práve preto je opaľovací krém s SPF faktorom je základom zdravého opaľovania. Vyberte si taký, ktorý dokonale sadne vašej pleti a natierajte sa pravidelne, minimálne každé dve hodiny. Nezabudnite krém aplikovať ani na často prehliadané oblasti ako sú uši a krk, aj tie sa totiž dokážu veľmi rýchlo a nepríjemne spáliť. 

Čo je to SPF?

Skratka SPF (odvodená z anglického slovného spojenia sun protection factor) v preklade predstavuje stupeň ochrany pred nebezpečným UV žiarením. Pri tejto skratke je, na obale produktu, vždy uvedené číslo (napr. 20, 30, 50) - táto hodnota symbolizuje stupeň ochrany a teda vo všeobecnosti platí, že čím je číslo vyššie, tým je ochrana pred slnečným žiarením účinnejšia. 

Nemajte obavy, že kvôli používaniu ochranného krému sa z dovolenky vrátite menej opálení, krém s ochranným faktorom totiž nezabraňuje opáleniu. Ak trpíte akýmkoľvek kožným ochorením, odporúčame vám, pred kúpou konkrétneho krému, poradiť sa s vašim lekárom a následne vybrať taký, ktorý bude vašej pleti vyhovovať najviac.

Aký opaľovací krém si vybrať?

Ideálny opaľovací krém by mal byť:

  • širokospektrálny - to vo všeobecnosti znamená, že je schopný chrániť vašu pokožku pred oboma druhmi škodlivých UV lúčov (UVA aj UVB)
  • vodeodolný - taký, ktorý vašu pleť dokáže ochrániť aj v prípade, že je mokrá alebo spotená (avšak po cca 40 - 80 minútach je potrebné ho naniesť znova)
  • obsahujúci minimálne faktor SPF 30 - ideálny výberom je však opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 50

Noste doplnky, ktoré vás ochránia pred slnkom

Okrem (nie však namiesto) opaľovacieho krému vám pomôžu pri ochrane pred slnečnými lúčmi, napríklad štýlové doplnky - klobúky so širokými okrajmi či šiltovku. Okrem toho, že budete chránení budete vyzerať štýlovo - tomu sa hovorí zabiť dve muchy jednou ranou! Skvelým riešením sú aj slnečné okuliare s UV filtrom, ktoré pomáhajú chrániť vaše jemné očné okolie.

Vyhýbajte sa priamemu slnku v čase, kedy je slnečné žiarenie najintenzívnejšie

Slnečné žiarenie býva najintenzívnejšie práve v čase medzi 10:00 a 15:00 hodinou, preto vám v týchto časoch odporúčame, kdekoľvek svoj slnečný deň trávite, nájsť si nejaký príjemný tieň a prečkať.

Majte na pamäti, že prevencia je vždy lepšia ako liečba a pri opaľovaní toto tvrdenie platí dvojnásobne. To ale neznamená, že sa máte slnku vyhýbať úplne - robte všetko, ale s mierou a vždy s dostatočnou ochranou. Vaša pleť sa vám za to určite poďakuje.