Až 47 percent žien, ktoré sú v perimenopauze (obdobie zmien okolo prirodzenej menopauzy - pozn.red.), hovorí o negatívnom vplyve príznakov na ich pracovný život.

Medzi top 5 príznakov patrí – tzv. mozgová hmla (zabúdanie, nesústredenosť), nespavosť (z toho plynúca únava, horšia nálada), návaly tepla, úzkosti a nervozita. Vyplýva to z prieskumu pre portál Všetko o menopauze z augusta 2022, ktorý bol realizovaný v spolupráci s agentúrou 2Muse na vzorke 1 000 žien na Slovensku.

Menopauza a vplyv na prácu

Hoci sa menopauza týka každej ženy, stále je to tabu téma nielen v súkromí, ale aj pre zamestnávateľov v práci. Napriek tomu, že to môže znižovať výkon žien a teda aj zisky výrobných podnikov a firiem.

“Podľa minuloročnej publikácie Mayo Clinic na vzorke cca 5000 žien (vek 45-60 rokov), stoja americkú ekonomiku stratené dni v práci v dôsledku menopauzálnych symptómov až 1, 8 miliárd USD ročne. To je číslo hodné pozornosti pre zamestnávateľov,” hovorí pre Ženy v meste Leila Zajac, zakladateľka portálu Všetko o menopauze, ktorá o tejto téme prednáša aj vo firemnom prostredí.

Tému podľa nej začínajú pomaly objavovať aj firmy na Slovensku, väčšinou však tie veľké nadnárodné. “Keď si vezmeme do úvahy fakt, že práve ženy v strednom veku predstavujú veľmi vysokú hodnotu pre firmy, už majú vedomosti, skúsenosti, potenciál pre veľké veci a silnú potrebu ešte niečo tomuto svetu odovzdať. Je úplne na mieste pre zamestnávateľov podať podpornú ruku, keď náhodou prídu príznaky, ktoré im znemožňujú sa naplno realizovať. A vytvoriť prostredie, v ktorom nedominuje pocit hanby alebo strachu o svojich ťažkostiach hovoriť,” dodáva Leila Zajac.

Perimenopauza je obdobie zmien okolo prirodzenej menopauzy. Môže začať oveľa skôr ako nastane menopauza, niekedy aj o niekoľko rokov skôr. Perimenopauza môže nastúpiť už okolo 45. roku života, menopauza sa týka žien okolo 51. roku života. V oboch prípadoch ide o aktívne ženy v produktívnom veku, ktoré sú pre firmy prínosom.

Príznaky aj na úrovni mozgu

Menopauza je pre ženy prechodom z plodného do neplodného obdobia života, ktoré prináša veľa zmien a netýka sa len vaječníkov. Mnohé príznaky sú badateľné na úrovni mozgu.

“Áno, menopauza je aj neuro-endokrinná zmena. Neurovedkyňa Dr. Lisa Mosconi o.i. skúmala vplyv menopauzy na vznik Alzheimerovej choroby v neskoršom veku. Z jej výskumu vyplynulo, že mozog si v prechodových obdobiach ženy (puberta, tehotenstvo, menopauza) prechádza obrovskou zmenou. V rámci nej sa tiež stráca energia v mozgu. Môžu sa objaviť únava, vyčerpanie, úzkostné stavy, nespavosť. Dôležité je zdôrazniť, že napriek všetkým týmto ťažkostiam, exekutívne a rozhodovacie funkcie zostávajú nezmenené, čiže žiadne pochybnosti o tom, že by žena v tomto období nemohla byť v pozícii CEO,” vysvetľuje Leila Zajac.

Náročné životné obdobie zmien a vyplývajúce príznaky podceňujú, často dokonca ignorujú nielen firmy, ale aj ženy samotné.

“Prieskum z roku 2022 na vyše 1000 slovenských ženách vo veku 40 – 60 rokov ukázal, že až 40 percent respondentiek svoje príznaky nijako nerieši, čo je alarmujúce. Okrem nepríjemných príznakov znižujúcich kvalitu života, pokles hladiny estrogénov spôsobuje aj zvýšené riziko závažných zdravotných komplikácií, ako sú osteoporóza s rizikom spontánnych alebo úrazových zlomenín a zvýšené kardiovaskulárne riziko,” hovorí MUDr. Peter Širola, lekár a majiteľ firmy Aloris Vital, ktorá sa takmer 10 rokov venuje téme ženského zdravia.

Viac sa na menopauzu pýtať

Upozorňuje, že obdobie hormonálnych zmien nemožno zúžiť len na najznámejšie príznaky ako sú návaly, potenie a priberanie na váhe. “Iné príznaky, ako napríklad nespavosť, zabúdanie a poruchy koncentrácie sú síce štatisticky menej časté, ale dokážu konkrétnej žene výrazne znížiť kvalitu života. V zamestnaní to môže viesť k poklesu výkonu, chybným rozhodnutiam a strate dôvery kolegov a nadriadených, v súkromnom živote k partnerským konfliktom a obave partnera o psychické zdravie partnerky. Často trvá mesiace, ak vôbec, kým si obaja dajú tieto príznaky do súvislosti s nástupom menopauzy. Ak poznáme skutočnú príčinu, vieme sa k situácii správne postaviť a hľadať riešenia,” upozorňuje MUDr. Širola.

Svetová zdravotnícka organizácia nedávno vyhlásila, že menopauza je výzvou pre verejné zdravotníctvo, pretože chýba dostatok zdravotníckych služieb a systémov na podporu žien v perimenopauze a po menopauze. Chýba i osveta a prístup k relevantným informáciám. O to viac by sa téme mali venovať lekári a lekárky a ženy samotné.

“Je viac na nás sa edukovať, informovať o možnostiach zmierňovania príznakov a ako sa o seba čo najlepšie postarať,” hovorí Leila Zajac. Dúfa, že ďalšie generácie žien budú búrať predsudky o menopauze rozhodnejšie. “Ženy mileniálky sú už 40-ničky a to už je našťastie generácia, ktorá nebude v tichosti znášať menopauzálne príznaky, ak prídu. Je čas priniesť tému menopauzy do súkromia, ale aj do pracovného prostredia,” odporúča Leila Zajac.

Európska menopauzálna spoločnosť vydala odporúčania ako môžu zamestnávatelia podať podpornú ruku a vytvoriť tzv. “menopause-friendly” pracovisko. Niekoľko príkladov:

  • Vytvárať prijímajúce prostredie, v ktorom sú otvorené rozhovory vítané
  • Umožniť flexibilitu v dress code opatreniach (pre ženy s intenzívnejšími návalmi tepla)
  • Umožniť flexibilitu v pracovnom čase
  • Zabezpečiť vhodné vetranie na pracovisku
  • Zabezpečiť prístup k relevantným informáciám a zdravotnému poradenstvu (napríklad ohľadne hormonálnej terapie, psychoterapie alebo výživy)
  • Zabezpečiť tréningový program o menopauze pre všetkých zamestnancov, ktorý pomôže ďalej otvárať rozhovory či už doma alebo na pracovisku
  •