Recept na výborný špíz so šampiňónmi

Ingrediencie na špíz so šampiňónmi

6 ks čerstvý šampiňón
6 ks cherry paradajka
3 ks menšia cibuľa
100 g tvrdého syra
100 g anglickej slaniny
grilovacie korenie

Recept na výborný špíz so šampiňónmi

cestíčko:

2 ks vajce
250 ml pivo
220 g hladká múka
soľ

Recept na výborný špíz so šampiňónmi. Foto - autorka

Recept na výborný špíz so šampiňónmi

Drevené špajdle si namočíme do studenej vody na cca 30 minút (aby sa jednotlivé kúsky lepšie napichovali). Šampiňóny si očistíme, nakrájame na väčšie kúsky. Paradajky nakrájame na polovice, cibuľu na plátky. Tvrdý syr a anglickú slaninu si narežeme na kocky, alebo menšie plátky. Na špajdle napichujeme striedavo jednotlivé kúsky. Jemne okoreníme grilovacím korením.

Pripravíme si cestíčko. V pive si vymiešame hladkú múku (môžeme aj špaldovú), pridáme vajcia, soľ. Urobíme si hustejšie cestíčko (podľa potreby pridáme múku, alebo pivo). Špízy si namáčame do cestíčka a pomaly vyprážame z každej strany. Ak si to chceme uľahčiť, špížy prudko opečieme z každej strany a dopekáme v rúre pri 180o C (spolu so zemiakmi) cca 10 minút.

Recept na výborný špíz so šampiňónmi. Foto - autorka

Recept na výborný špíz so šampiňónmi - prílohy

Výbornou prílohou sú opekané zemiaky, ktoré si pripravíte tak, že ich očistíme, nakrájame na kocky a dáme variť. Keď zovrú, scedíme, okoreníme grilovacím korením, alebo korením na pečené zemiaky, pridáme bravčovú masť. Premiešame, dáme na plech a pečieme pri teplote 180o C do zlatista. Môžeme si pripraviť aj zeleninový šalát, napr. mrkvový.

Mrkvu si očistíme, nastrúhame. Osolíme, rukou potlačíme, aby sa uvoľnila šťava. Pripravíme si nálev. Do vody pridáme cukor, citrónovú šťavu a olivový olej. Spojíme, prípadne dochutíme, necháme trošku postáť na chladnom mieste.

Dobrú chuť.