Lekvárové, výborné, chutné a naše najlepšie šišky. Recept na prípravu domácich, fašiangových, tradičných šišiek sa však hodí hocikedy. Najlepšie šišky pod slnkom vám ponúka kuchyňa od žien v meste.

Šišky

Šišky poznáme aj americké, ktoré tam volajú donuty, ale tie naše sú naše. Ešte ste tento skvelý koláčik z kysnutého cesta nerobili? Vyskúšajte náš overený recept na nadýchané šišky a pripravte si vláčne, domáce koláčiky, ktorým jednoducho neodoláte.

Vyskúšajte recept na tradičné fašiangové šišky z kuchyne portálu Ženy v meste. Fašiangy sa krátia, už sa nenavrátia... Tento recept na domáce babkine šišky k nim patrií. Fašiangy sú obdobie zábavy a dobrého jedla. Nadýchané šišky, ktoré ich už tradične symbolizujú. 

Určite sa k nemu vrátite a pomôže vám vytvoriť v domácnosti pravú fašiangovú náladu. A nemusia byť práve ani fašiangy.

Vyskúšajte aj recept na tvarohové fánky, alebo kakaový závin. Máme aj recept na rýchle šišky bez kysnutia. Skúste aj náš recept na kysnuté šišky, ktoré sa na 100 % podaria. Alebo skúste aj tieto nadýchané šišky.

Ingrediencie na babkine šišky

(80 ks)

  • 500 g hladká múka,
  • 250 ml mlieka,
  • 1 ks vajce,
  • 3 ks žĺtok,
  • 1 ks droždie (42 g),
  • 4 polievkové lyžice práškového cukru,
  • 1 vanilkový cukor,
  • 4 polievkové lyžice oleja,
  • 4 polievkové lyžice umu,
  • štipka soli,
  • citrónová kôra,
  • olej na vyprážanie,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu na najlepšie šišky, nadýchané, tradičné a domáce

  1. Na úvod si pripravíme kvások. Do 1 dl vlažného mlieka zapracujeme nadrobené droždie, lyžicu cukru a trošku múky. Vymiešame a necháme postáť, pokiaľ nám kvások nenarastie dvojnásobne. Do väčšej misky si pridáme zbytok mlieka, vajce, žĺtka, zvyšný cukor a kvások. Vymiešame. Pridáme um, olej.

     
      
  2. Postupne zapracujeme múku so štipkou soli, nastrúhanú citrónovú kôru (nemusíme). Vymiesime si vláčne cesto, ak sa nám zdá tuhé, môžeme pridať ešte trošku mlieka. Posypeme múkou, prikryjeme utierkou a necháme na teplom mieste vykysnúť.


     
     
  3. Ak zdvojnásobí objem, preložíme ho na drevenú dosku, ktorú sme si posypali múkou (aby sa cesto neprilepilo). Necháme ešte chvíľu odpočinúť. Cesto vyvaľkáme a pomúčeným pohárikom vykrojíme malé kolieska. Tie necháme ešte trošku podkysnúť.


      
  4. Do hrnca si pridáme väčšie množstvo oleja (šišky musia plávať), a do horúceho pridávame kolieska, do ktorých si urobíme prstami v strede dierku (aby sme mali miesto na džem, lekvár). Vysmážame z oboch strán do zlatista. Preložíme ich na obrúsok, aby sme odsali prebytočný tuk.


     
  5. Hotové šišky posypeme práškovým cukrom, do jamiek dáme lyžicu ľubovoľného džemu, alebo lekváru, najlepšie domáceho. Môžeme ozdobiť ešte šľahačkou, jogurtom. Skúste aj text aký je najlepší džem do šišiek.

Tip od žien v meste: Z tejto dávky si upečieme 80 ks menších šišiek. Ak je to veľa, pripravíme si ich z polovičnej dávky. Ak zvýšia (čo asi nie), môžeme si ich zamraziť a sladkú pochúťku kedykoľvek zohriať. Dobrú chuť.

Skúste aj náš recept na perník. Skúste aj náš recept na jednoduché pampúšiky. Skúste aj naše tipy aká múka na šišky. Alebo recept na zdravé šišky za 10 minút. Tu je aj recept na najlepšie šišky pod slnkom.