Pravé domáce trhance, recept so zemiakmi. Vyskúšajte si pripraviť jedlo z tradičnej slovenskej kuchyne podľa nášho receptu.

Hovorí sa, že doma je doma. Ja s tým plne súhlasím, hlavne v kuchyni. Chute slovenských jedál sú nezameniteľné, aj keď áno, priznávam, že naša kuchyňa nepatrí medzi najzdravšie.

Domáce trhance so zemiakmi, fotorecept kliknite

Ale na zemiaky so slovenskou domácou cestovinou nedám nikdy dopustiť.

Na slovenskej kuchyni sa mi páči aj to, že mi doma nemusí chladnička praskať vo švíkoch, aby som rodine dokázala niečo chutné a teplé uvariť. Zemiaky a múku má snáď doma každý.

Vyskúšajte aj recept na skvelé domáce pirohy ako od babičky

 

 

Domáce trhance so zemiakmi - ingrediencie

  • 9 stredných zemiakov
  • asi kg múky, ja používam bezlepkovú
  • voda
  • maslo
  • čierne korenie
  • soľ
  • medvedí cesnak

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

 

Tradičné domáce trhance so zemiakmi. Foto - Lucia Tomečková

 

Tradičné domáce trhance so zemiakmi - postup receptu

  1. Zemiaky som aj so šupkou pokrájala na malé kocky a poukladala na veľkú panvicu. Na ne som položila nakrájané maslo. Tak akurát, aby zemiaky omastilo a nepripiekli sa. Osolila a piekla pekne do opečeného sfarbenia.
  2. Medzitým som z múky a vody vyvaľkala tenké cesto. Vodu som pridávala podľa potreby tak, aby sa mi cesto neprilepilo na dosku. Do vriacej vody som potom už iba natrhala na akési trhance. Po vyplávaní na povrch som ich ešte nechala asi 2 minúty variť a potom už iba scedila do veľkej keramickej misy.
  3. Zemiaky som jemne pomačkala a prihodila k už uvareným trhancom. Trochu okorenila a pridala mrazený medvedí cesnak. Všetko dobre premiešala. Jediné čo nám doma k dokonalosti chýbalo, bolo kyslé mlieko, ale zemiakové trhance chutili aj s klasickým.

Tradičné domáce trhance so zemiakmi - rada

Aby sa mi trhance v mise nepolepili, na každú várku uvarených trhancov som dala kúsok masla a premiešala ich. Ak ste na jar neboli v lese na medveďom cesnaku a nezamrazili ste si ho, pokojne môžete použiť aj čerstvú pažítku, alebo petržlen.  

Dobrú chuť. 🇸🇰

Prečítajte si aj najlepšie zapekané zemiaky so zeleninou a syrom, osvedčený RECEPT