Ponúkame výborný a jednoduchý recept. S cestom sa ľahko pracuje a aj keď potrebujete trošku času, výsledok stojí za to.

Ingrediencie na domáce pirohy (cca 130ks)

suroviny na cesto:

500g polohrubej múky

štipka soli

podľa potreby vlažná voda

 plnka zemiaková:

3ks zemiak

soľ

drvená rasca

3 lyžice masla

mleté čierne korenie


foto - autorka
 

plnka lekvárová:

slivkový lekvár

na pomastenie:

maslo, cibuľa


foto - autorka

Recept na chutné domáce pirohy

Zemiaky si ošúpeme, nakrájame na kocky, pridáme trošku drvenej rasce a soli a uvaríme do mäkka. Scedíme, pridáme maslo, poštucháme a dochutíme čiernym mletým korením, prípadne ešte soľou. Necháme vychladnúť. Z múky, štipky soli a vlažnej vody, ktorú postupne pridávame, si vypracujeme vláčne cesto. Ak sme to prehnali s vodou, pridáme ešte múku. Z cesta si odoberieme 1/3 (zvyšok vložíme do mikr. vrecka, aby sa  cesto nevysušilo) a na pomúčenej doske vyvaľkáme na tenko. Nožom si narežeme pásy, potom menšie štvorce (môžete aj väčšie). Plníme zemiakovou a lekvárovou plnkou.

Pirohy zlepujeme tak, že protiľahlé rohy preložíme a prstami postupne stláčame. Ak nie je cesto  až tak lepivé, vnútorný okraj štvorca si potrieme vodou a následne zlepíme (je to taká istota, aby nám pri varení plnka nevytiekla). Zlepené pirohy si ukladáme na podložku vystlanú utierkou a prikryjeme ich ďalšou utierkou, aby nevyschli. Rovnako pokračujeme so zvyšným cestom.


foto - autorka

Väčšiu cibuľu si nakrájame nadrobno a na kúsku masla opražíme do sklovita. Do veľkého hrnca si dáme variť vodu, pridáme soľ. Keď voda zovrie, postupne vkladáme pirohy. Premiešame, aby sa neprilepili na dno. Keď vyplávajú na povrch, varíme ešte nejakých 10 minút, ak sú väčšie, podľa potreby. Je lepšie ich ochutnať. Scedíme a jemne prepláchneme studenou vodou. Na tanier si naložíme pirohy, polejeme opraženou cibuľou, podľa potreby dosolíme.


foto - autorka

U nás je najobľúbenejšia kombinácia zemiakovo – lekvárových, ale môžeme si pripraviť aj pirohy s bryndzovou plnkou (bryndza s maslom), alebo zemiakovo – syrovou (do štuchaných zemiakov pridáme tavený syr), prípadne si môžeme zemiakovú plnku dochutiť mätou, kôprom, pažítkou a podobne. Servírujeme s opraženou slaninkou, kyslou smotanou, alebo opraženou kapustou, záleží akú kombináciu obľubujeme.


foto - autorka

Z tejto dávky si pripravíme približne 130 kusov menších pirohov. Ak ich všetky nepovaríme, môžeme si ich zamraziť a pripraviť inokedy. Zamrazíme ich tak, že na tanier, na ktorý si položíme papier na pečenie poukladáme jednotlivé kúsky a dáme do mrazničky na päť minút zamraziť, vyberieme, vložíme do mikr. vrecka a postupne prikladáme ostatné zamrazené pirohy. Je to preto, aby sa pri zamrazení jednotlivé kúsky nezlepili a mali pekný tvar po uvarení.