Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto odsúdila formy a prejavy násilia a nenávisti. V stanovisku potvrdila, že páchateľ tragickej streľby v Bratislave bol jej žiak. Uviedla tiež, že 19-ročný žiak neprejavoval na vyučovaní radikálne či nenávistné názory.

"Počas pôsobenia daného žiaka po prestupe na našu školu sme nezaznamenali žiadne negatívne prejavy z jeho strany, žiadne snahy o komunikáciu v tomto kontexte, žiadne ovplyvňovanie ostatných žiakov a svoje radikálne a nenávistné názory neprejavoval ani na vyučovacích hodinách," uviedla škola v stanovisku.

Vrah Juraj K. bol podľa školy nekonfliktný 

Juraj K. pôsobil ako tichý, ústretový a nekonfliktný typ. "Bol to jeho vnútorný individuálny svet, ktorý viedol na sociálnych sieťach, o ktorom sme sa dozvedeli až po čine," dodali predstavitelia školy.

Ako uviedol Denník N, Juraj K. bol nadaný žiak, no s problémovým správaním. Pedagógovia sa zhodli, že bol konfliktný, neraz s prejavmi zúrivosti. Nedokázal si nájsť kamarátov a ťažko to znášal. Ak sa s niekým skamarátil, bol voči nemu natoľko necitlivý a otravný, že mu priateľstvá dlho nevydržali.

Učitelia boli s Denníkom N ochotní hovoriť pod zárukou anonymity, lebo ide o mimoriadne citlivý prípad a osobne je im ľúto tejto tragédie, keď mladý školák zabil dvoch ľudí.

Škola v oficiálnom stanovisku zdôraznila, že nie je stotožnená s akoukoľvek zbytočnou smrťou a odsudzuje akékoľvek formy a prejavy násilia a nenávisti.

"Momentálne prebieha organizácia podporných krízových tímov pre žiakov a zamestnancov školy," priblížili. Vedenie školy vyjadrilo úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí. "Celá škola prežíva traumu zo situácie," napísali.

Muž sa k streľbe na Zámockej prihlásil na twitteri, kde asi 5 hodín pred streľbou zverejnil rozsiahly 65-stranový nenávistný manifest proti židom a LGBTI. V manifeste vyzýva na násilie voči židom a LGBTI ľuďom.

Aj po útoku pridal niekoľko príspevkov na twitter pod prezývkou nmta0315 a nepriamo sa k útoku priznal. "Necítim žiadnu ľútosť, nie je to zábavné?" napísal. V ďalšom príspevku zase pridal hashtagy gaybar, Bratislava a zločin z nenávisti. Štvrtok ráno, po stredajšje streľbe, bol profil vymazaný.

Škola pre mimoriadne nadané deti o strelcovi zo Zámockej

Škola pripomenula, že vedie svojich žiakov k slobode, empatii, tolerancii a zároveň k odsudzovaniu akejkoľvek nenávisti alebo iných foriem netolerancie. "Doposiaľ sme v škole nezaznamenali nijaké prejavy neofašizmu, rasovej neznášanlivosti a negatívneho či dokonca násilného správania, ktoré by smerovali k akejkoľvek forme nenávisti alebo k potláčaniu slobôd akýchkoľvek skupín, a to ani rasových, národnostných, náboženských alebo biologických skupín, minorít," uviedli.

Zdôraznili, že rôznorodosť a rozmanitosť je v identite školy, čiže presným opakom činu, ktorý sa stal. Škola považuje za negatívne pôsobenie na psychiku a osobnosť žiakov dvojročné obdobie dištančného vzdelávania, keď boli deti odkázané na komunikáciu cez počítač, predovšetkým sociálne siete.

"Nie je v našich silách kontrolovať aktivity žiakov na súkromných nezverejnených účtoch, ako tomu bolo aj v tomto konkrétnom prípade," zdôraznili s tým, že škola nemôže suplovať podmienky rodinného prostredia a vplyvy sociálnych sietí, ktoré v súčasnosti determinujú dnešnú mládež.

K streľbe v centre Bratislavy došlo v stredu (12. 10.) po 19.00 h. Na mieste zomreli dvaja muži. Zranená bola jedna žena, ktorú previezli do jednej z bratislavských nemocníc. Páchateľ z miesta činu ušiel. Polícia ho našla mŕtveho.

Majiteľ podniku na Zámockej o vražde

Streľba na Zámockej ulici v Bratislave je vedomý útok na LGBTI+ komunitu a bezpečnosť Slovenska. Uviedol to Roman Samotný, majiteľ podniku, pred ktorým k tragédii došlo. Iniciatíva Inakosť vyhlásila, že táto udalosť nemá obdobu v dejinách slovenskej LGBTI+ komunity a hlboko ňou otriasla.

"Bol to očividne dlhodobo plánovaný čin, úkladná poprava," uviedol Samotný. Obete streľby sedeli podľa jeho slov spolu so ženou, ktorá bola pri útoku zranená, pred podnikom.

"Páchateľ vyčkával asi 40 minút v ich blízkosti," spresnil. Ako tvrdí, dlhodobo varujú predtým, kam smeruje rozdúchavanie nenávisti. "Báli sme sa, že tento čin nastane," skonštatoval majiteľ bratislavského podniku, kde sa stretáva LGBTI+ komunita. Tá je podľa jeho slov napádaná po celom Slovensku a podiel viny na tom nesú aj viacerí vrcholoví politici.

Verejnosť vyzval, aby sa nad situáciou zamyslela. "Môže to byť jeden z prvých činov a môže to byť ešte horšie. Stále máme možnosť to zastaviť, aby tu neboli ďalšie popravy nevinných ľudí," podotkol Samotný.