Aktualizované 10:21

Strelca, ktorý večer večer vraždil Zámockej ulici v Bratislave, polícia vypátrala. Našli ho mŕtveho. „Môžeme upokojiť verejnosť, že ďalší útok strelca zo Zámockej ulice v Bratislave jej nehrozí. Dnes ráno polícia strelca vypátrala. Mŕtveho. Aktuálne prebiehajú procesné úkony, bližšie informácie vám poskytneme hneď ako to bude možné,“ píše polícia na sociálnej sieti.

Strelec zo Zámockej je mŕtvy

Iba 19-ročný žiak sa k streľbe na Zámockej prihlásil na twitteri, kde asi 5 hodín pred streľbou zverejnil rozsiahly 65-stranový nenávistný manifest proti židom a LGBTI. V manifeste vyzýva na násilie voči židom a LGBTI ľuďom.

Opisuje tiež, ako sa rozhodol „vykonať operáciu“ proti ľuďom, ktorých považuje za nepriateľov bielej rasy. Napísal o sebe, že sa narodil v júli 2003 a je slovenského pôvodu.

Podľa doteraz zverejnených informácií ide zrejme o Juraja K. narodeného v roku 2003. Je synom kandidáta za stranu Vlasť, ktorú vedie Štefan Harabin. Polícia vyšetruje podozrenie, že dvojnásobnú vraždu spáchal otcovou zbraňou.

Na jeho twitterovom účte, kde vystupoval pod prezývkou NTMA0315, sa v posledných mesiacoch objavovali rôzne neonacistické vyhlásenia a odkazy na viacerých masových vrahov vrátane Andersa Breivika. Na Twitteri sa prihlásil ešte v stredu večer, ráno už bolo konto nedostupné.O účte na Twitteri a manifeste informovali aj SME a Refresher

Streľba na Zámockej v Bratislave

V centre Bratislavy na Zámockej ulici sa strieľalo v stredu večer. Páchateľ tam zastrelil dvoch mužov a zranil ženu, ktorú previezli do jednej z bratislavských nemocníc. Pátrala po ňom polícia aj za pomoci vrtuľníka a člnov.

Motívom streľby môže byť nenávisť voči LBGTI komunite. Terčom útoku boli návštevníci LGBTI baru Tepláreň, dvaja muži vo veku do 30 rokov, zranená žena je čašníčka.