Zdravé jedlo: Ako zlepšiť trávenie a dostať sa po sviatkoch do formy. Trávenie a kilá navyše trápia mnohých z nás. Kuchyňa portálu Ženy v meste pre vás pripravila zaujímavý blog, ktorý sa oplatí prečítať

Zdravé jedlo. Čo je dôležité, aby sme zlepšili trávenie

Vianočné sviatky dávajú nášmu organizmu zabrať. Tradičné jedlá, koláče a zákusky bohaté na kalórie, k tomu pohár dobrého vínka alebo piva, nedostatok pohybu.Hodovanie, návštevy, pohodlie, to všetko skrátka k Vianociam patrí.

Ale, čo na to naše trávenie? Býva väčšinou spomalené, opasky musíme taktiež trošku povoliť.Kuchyňa portálu Ženy v meste vám ponúka zopár skvelých tipov čo robiť, aby sme dostali naše trávenie a postavu do formy. Čomu sa vyhýbať, ktorým potravinám dať zelenú. K tomu ponuka mnohých chutných a nízkokalorických receptov.V prvom rade je potrebné upraviť stravu.

Starým zlatým pravidlom je, že strava je dôležitá až na 70 percent, zvyšných 30 percent tvorí pohybová aktivita. Mali by sme sa sústrediť na výber kvalitných potravín bohatých na vitamíny a živiny.Príliš znížený príjem potravy a nepravidelná strava metabolizmus negatívne ovplyvňujú, telo je v strese, začína si vytvárať tukové rezervy na horšie časy. Trávenie sa značne spomaľuje.

 

 

Zdravé jedlo - Zopár rád, aby sme dostali svoje telo čo najskôr do formy

dodržiavať pitný režim 1,5-2 litre tekutín denne (čistá voda, bylinné čaje) 

jesť pravidelne menšie porcie, 3-5x denne (aby sme zabránili vlčiemu hladu)

nezabúdať na čerstvé ovocie a zeleninu (vysoký obsah vitamínov a minerálov)

konzumovať vajcia, nízkotučné syry, mliečne výrobky, ryby, chudé mäso, úplne vylúčiť párky, klobásy, údené produkty, polotovary

zvýšiť príjem vlákniny, ktorá podporuje trávenie (ovsené vločky, strukoviny, zelenina, poctivé celozrnné pečivo)

obmedziť sacharidy (biely chlieb, pečivo, zemiaky, ryžu), vhodné sú iba celozrnné potraviny

sladkosti vymeniť za ovocie, zdravé koláčiky alebo dezerty

vynechať alkohol, sladké nápoje, obmedziť kávu (alkohol obsahuje veľké množstvo kalórií, káva prekysluje organizmus)

posledné jedlo si dopriať do 18 hod. (maximálne 2 hodiny pred spánkom)

kvalitný spánok a oddych sú na nezaplatenie

pohyb, pohyb, pohyb

 

 

Raňajky, obed, večera

Raňajkuj ako kráľ, obeduj ako mešťan a večeraj ako žobrák. K tomu netreba čo viac dodať. Večera by mala byť naozaj ľahká, bohatá predovšetkým na bielkoviny a zeleninu. 

Najlepšie FIT recepty, ktoré si obľúbite - kliknite

 

 

Zdravé jedlo - Čo je dôležité, aby sme zlepšili trávenie

Pitný režim

Vylúčiť alkohol, sladké nápoje, obmedziť kávu. A veľa veľa čistej vody, minimálne 1,5 litra denne. Môžeme si ju vylepšiť citrónom, limetkou, zázvorom, škoricou, medovkou. Ak nevieme odolať sladkému, pridajme med. Čaje sú taktiež skvelou voľbou, samozrejme bylinkové, ktoré podporia metabolizmus.

Superpotraviny, ktoré stimulujú naše trávanie

Žltá kurkuma, ktorá pôsobí aj protizápalovo, čierne korenie, zázvor, citrón, zelený čaj, mäta, bazalka, čili, škorica. Zázvor a čili dokážu malý zázrak, na chvíľu zvýšia našu telesnú teplotu, a za tento čas telo spáli aj viac kalórií.

Vlánina a trávenie sú kamaráti

Aby sme naštartovali náš metabolizmus, je potrebné zvýšiť prísun vlákniny. Bohaté na tento poklad sú predovšetkým strukoviny, ovsené vločky, zelenina, celozrnné produkty.

Chuť na sladké?

Namiesto sladkosti zvoľme ovocie, ktoré je vhodné konzumovať v dopoludňajších hodinách. Môžeme si dopriať aj zdravé koláče a dezerty. Naša kuchyňa vám ponúka mnoho chutných nízkokalorických pochúťok, stačí si len vybrať.

 

Zdravšie pečenie, recepty na fit maškrty - kliknite

 

 

Chudnutie a tuky?

Telo tuk potrebuje, aj keď chudneme. Konzumujeme ho však v primeranom množstve.

Med namiesto cukru?

Určite áno. Má obrovské množstvo prospešných látok pre naše zdravie, je bohatý na vitamíny a živiny, posilňuje aj imunitu. Keď sa tepelne upraví, ničia sa žiaľ jeho skvelé účinky. Pozor, aj s medom opatrne, pretože obsahuje mnoho kalórií. 

Prebiotiká

K prebiotickým potravinám patria mnohé druhy zeleniny a ovocia, strukoviny, obilné zrná, orechy.

Probiotiká v strave

Vynikajúcim zdrojom probiotík je poctivý kefír, žinčica či bryndza. Aj kyslá kapusta, kráľovná zimy, v našich podmienkach dostupná a lacná, robí s našim organizmom zázraky. Nezabúdajme, predovšetkým surová. Tepelnou úpravou stráca na výživnosti.

 

 

Chceme schudnúť?

Sledujme príjem kalórií a ich výdaj. Ak celkovo prijmeme za deň viac kalórií ako vydáme, tie sa uložia do tukových zásob. Chceme naozaj schudnúť? Musíme vydať viac energie. Vtedy je organizmus nútený siahnuť na svoje zásoby.

Čo ste možno nevedeli

Práve v tomto zimnom období sa zvykne varievať huspenina, mnohí si pripravujú aj domácu tlačenku. Kolagén obsiahnutý v týchto jedlách je fantastický nielen pre naše kĺby, želatína má priaznivý vplyv aj na naše trávenie. Čím viac kolagénu, tým lepšie. Takže, aj tieto sezónne pochúťky by sme mali zaradiť do svojho jedálnička. Dbajme však na kvalitu mäsa a kostí.

Spaľovanie kalórií športom

Dôležitá je predovšetkým pravidelnosť.  Odporúčajú sa vytrvalostné športy. Najlepším a najúčinejším spaľovačom tukov je jednoznačne beh, pretože spaľovací efekt pretrváva aj po ňom. Vhodnou alternatívou behu je v poslednej dobe obľúbený Nordic Walking (chôdza s palicami), ale aj plávanie, ktoré šetrí aj naše kĺby. Po tréningu sa neodporúča konzumovať sacharidy, ale bielkoviny. Výbornou voľbou je biely jogurt, cottage cheese, kuracie prsia alebo ryby doplnené zdravým zeleninovým šalátom.

Zdravé jedlo - Čo je dôležité, aby sme zlepšili trávenie

Čo dodať na záver?

Pomaly, ale isto. V prvom rade je dôležité čo jeme, pravidelnosť a nakoniec aj pohyb. Netreba si dávať veľké ciele hneď na začiatku. Dávky jedla je vhodné znižovať postupne. Ale, to všetko už dávno vieme. Nech nás sprevádza teda pevná vôľa, disciplína a pohoda. S úsmevom ide predsa všetko ľahšie. A široký úsmev si všimneme určite skôr, ako to kilo navyše. 

 

Kuchyňa portálu Ženy v meste vám želá rok plný šťastia, pokoja, lásky, a predovšetkým zdravia. Aj v tomto roku budeme pre vás pripravovať nielen obľúbené a tradičné jedlá, ale aj tie zdravšie, nízkokalorické, ktoré sa páčia nášmu zdraviu a postave.

Ďakujeme za vašu priazeň a podporu.