Ak ste hľadali ste účinky aké má bazový sirup, tu pre vás máme niekoľko z tých základných.

Bazový sirup účinky

Bazový sirup je známy svojimi zdravotnými prínosmi a jeho použitie je rozšírené najmä v európskych kuchyniach. Tento sirup, získavaný z kvetov čiernej bazy (Sambucus nigra), má niekoľko pozitívnych účinkov na zdravie:

  1. Podpora imunitného systému: Bazový sirup je známy svojou podporou imunity. Obsahuje množstvo vitamínov a antioxidantov, ktoré podporujú obranyschopnosť organizmu a pomáhajú bojovať proti voľným radikálom. Kvety bazy obsahujú vitamíny C a A, ktoré sú dôležité pre udržanie zdravého imunitného systému. Pravidelná konzumácia bazového sirupu môže pomôcť posilniť imunitu a chrániť telo pred nachladnutím a inými infekciami. 
  2. Protizápalové účinky: Bazové kvety a teda aj bazový sirup majú protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomáhať pri znižovaní príznakov zápalu a bolesti, najmä pri stavoch ako sú artritída alebo bolesti svalov. Jeho pravidelná konzumácia môže pomôcť zmierniť kašeľ a uvoľniť hlien z priedušiek.
  3. Antioxidanty: Čierna baza je bohatá na antioxidanty, ako sú flavonoidy a fenolové kyseliny, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Tieto antioxidanty môžu prispievať k celkovej vitalite a zdraviu.
  4. Podpora tráviaceho systému: Bazový sirup môže tiež podporovať tráviaci systém vďaka svojim laxatívnym vlastnostiam, ktoré môžu pomáhať pri zápche. Konzumácia bazového sirupu teda podporuje trávenie a pomáha pri prečisťovaní tráviaceho traktu. Má upokojujúce účinky na žalúdok a črevá, čím prispieva k lepšiemu tráveniu.
  5. Pomoc pri respiračných problémoch: Tradične sa bazový sirup používa na zmiernenie príznakov prechladnutia a chrípky, vrátane uvoľnenia hlienov a upokojenia kašľa. Jeho schopnosť podporovať potenie pomáha pri eliminácii toxínov z tela a uvoľňuje upchaté dýchacie cesty.
  6. Pokožka: Vďaka svojmu vysokému obsahu antioxidantov a protizápalových vlastností môže bazový sirup prispievať k zdraviu pokožky, pomáhať pri liečbe drobných vyrážok a podporovať celkovú vitalitu pleti.

Pri konzumácii bazového sirupu je však dôležité dbať na umiernenosť, pretože obsahuje cukry pridané počas jeho prípravy. Taktiež je potrebné mať na pamäti, že surové bobule, listy a konáre bazy sú jedovaté a mali by sme sa vyhnúť ich priamej konzumácii. Skúste aj našich 6 tipov ako zbierať, sušiť a využiť bazu v domácnosti

Bazový sirup a jeho účinky

  • Bazový sirup pomáha uvoľniť a zmierňovať bolesti kolien (ako obklad) či brucha: Tradične sa používa aj na uvoľňovanie bolesti, ako napríklad bolesti kolien a brucha. Môže sa použiť vo forme obkladu alebo jemného masážneho oleja na miesta postihnuté bolesťou.
  • Pomáha zmierniť migrénu: Bazový čaj s pridaným citrónom má antibakteriálne a detoxikačné účinky. Táto kombinácia môže pomôcť zmierniť migrénu a poskytnúť úľavu od bolesti hlavy.
  • čaj, alebo olej z čertvej bazy dezinfikuje a urýchľuje hojenie kože: Okrem vnútorného užívania môže bazový čaj alebo olej z kvetov bazie slúžiť aj na dezinfekciu a urýchlenie hojenia kože. Jeho antimikrobiálne vlastnosti prispievajú k liečbe rán, škrabancov a drobných kožných problémov.
  • Skúste aj recept na bazový sirup bez varenia. Skúste aj náš návod ako zahustiť bazový sirup. Tu je ja náš recept na zdravý bazový sirup. Máme aj bazový sirup zo 40 kvetov. Vyskúšajte aj náš recept na nevarený bazový sirup.