Na úvod mája náš čakajú hneď dva predĺžené víkendy, pretože štátny sviatok 1. aj 8. mája pripadol na pondelok a predĺži tak dva víkendové dni na tri.

Ide predĺžený víkend, aké bude počasie?

  • Sobota - max. denná teplota 17 stupňov, k večeru dážď
  • Nedeľa - max. teplota 17 stupňov, polojasno a občasné prehánky
  • Pondelok - max teplota 18 stupňov, zamračené počas celého dňa

Predpoveď počasia na najbližší predĺžený víkend sa síce mierne vylepšila oproti dlhodobej predpovedi pred týždňom, ale teploty nad 20 stupňov nás počas víkendu s 1. májom nečakajú. Počasie počas troch voľných dní bude podobné, viac zamračené, v sobotu s predpokladom dažďa.

V nedeľu a pondelok to zatiaľ na dážď nevyzerá, ale teploty počas dňa rovnako vystúpia maximálne na 18 stupňov. A podobné teploty predpovedá web shmu.sk aj na nasledujúci predĺžený víkend.

Moderné technológie a sofistikované algoritmy umožňujú meteorológom predpovedať počasie s vyššou presnosťou ako kedysi. Pri predpovediach na krátke obdobie, ako napríklad 1-3 dni už sa dnes presnosť pohybuje okolo 90 percent.

Avšak s predĺžením obdobia, napríklad na nasledujúci víkend, sa presnosť znižuje a môže byť v rozmedzí 60-70 percent pre predpovede na týždeň a ešte nižšia pre dlhodobé predpovede. Vždy sa môže vyskytnúť neočakávaná zmena počasia.

Prečo oslavujeme 1. máj?

1. máj sa v mnohých krajinách, vrátane Slovenska, slávi ako sviatok práce, tiež známy ako Medzinárodný deň práce. Tento dátum sa spája s historickým podujatím, ktoré sa udialo v roku 1886 v Chicagu v USA, kde robotníci protestovali za zavedenie práv pracujúcich, vrátane práva na 8-hodinový pracovný deň.

Protesty prerástli do štrajku a následne aj do násilia, ktoré bolo sprevádzané výbuchom bomby a následnými represiami. Protest sa stal symbolom boja za práva pracujúcich a v roku 1889 bol 1. máj vyhlásený za Medzinárodný sviatok práce, ktorý sa slávi vo viacerých krajinách po celom svete, vrátane Slovenska. U nás je to štátny sviatok.

Ako uvádza chat.openai.com, tento deň sa po svete slávi rôznymi spôsobmi, vrátane demonštrácií, zhromaždení a festivalov, ktoré zdôrazňujú práva pracujúcich a ich prínos pre spoločnosť.