Jej korunováciu 2. júna 1953 vo Westminsterskom opátstve sledovalo vyše 30 miliónov televíznych divákov v celej Európe, čo bol rekord v časoch, keď boli televízne prenosy z takýchto oficialít raritou.

Štátny pohreb kráľovnej Alžbety II. sa stala najsledovanejším prenosom v celej histórii televízneho vysielania. Sledovala ho miliarda ľudí.

Pohreb sledovali v televízii i v kinách 

Na štátnom pohrebe kráľovnej sa zúčastnilo 2 tisíc ľudí, bolo to jedno z najväčších zhromaždení monarchov a politikov z celého sveta v britskej histórii. Nebol zverejnený menný zoznam všetkých hostí, ale ako sme mali možnosť vidieť zúčastnili sa ho väčšina európskych kráľovských dvorov – Belgicko, Holandsko, Španielsko, Dánsko, Švédsko, Nórsko, Monako.

Dánska kráľovna Margaréta II. Sedela presne oproti kráľovi Karolovi III. S kráľovnou Alžbetou si boli veľmi blízke a po smrti Alžbety II. sa stala najdlhšie vládnucou kráľovnou, na tróne je 50 rokov.

Zábery z pohrebu zosnulej kráľovnej Alžbety II. - kliknite tu: 

Z mimoeurópskych sa zúčastnil japonský cisár Naruhito a jeho manželka Masako, jordánsky kráľ Abdullah a kráľovná Rania. Zo svetových štátnikov sa zúčastnil americký prezident John Biden s manželkou Jil, čo nebýva zvykom. Väčšinou sa na pohrebe členov kráľovskej rodiny zúčastňuje za USA viceprezident.

Pozvánku nedostali iba Rusko, Bielorusko a Sýria, ani na úrovni veľvyslancov. Takto boli zastúpené krajiny ako Nikaragua, Irán, Afganistan.

Po usadení zahraničných hostí do katedrály prišli šiesti žijúci bývali predsedovia vlád Veľkej Británie – John Major, Tony Blair, Gordon Brown, David Cameron, Theresa May a Boris Johnson. Súčasná premiérka Liz Trussová aj čítala z Biblie bočas bohoslužby.

Jednotná kráľovská rodina

V priamom prenose svet sledoval, ako dal pohreb najdlhšie vládnucej britskej panovníčky dokopy rodinu, ktorej fungovanie poznačili dramatické konflikty. Kráľ Karol III. s kráľovnou manželkou Kamilou išli za rakvou ako prví, za nimi šla dcéra zosnulej panovníčky princezná Anne s manželom sirom Timom Laurenceom.

Potom Alžbetin syn princ Andrew, ktorý bol pozbavený výkonu všetkých povinností člena kráľovskej rodiny a boli mu odobraté tituly potom, čo čelil obvineniu zo sexuálneho napadnutia.

Za Andrewom nasledoval najmladší syn princ Edward s manželkou Sophie a za nimi princ William s manželkou. Deväťročný George a sedemročná Charlotte  kráčali vedľa seba spolu s rodičmi.  Malé deti v kráľovskej rodine nazývali kráľovnú Gan Gan, čiže great grandmother (prastará mama).

Prišiel aj George a Charlotte

Účasť detí sa veľmi zvažovala. Nakoniec sa rozhodlo, že účasť princa George, ktorý sa stal po svojom otcovi princovi Williamovi druhým nástupníkom bude veľmi dôležitá z hľadiska symboliky a vizualizácie nástupnickej línie. Malý George šiel so svojím otcom aj v slávnostnom sprievode pri vstupe do Westminsterského opátstva.  Na ceremónii sa nezúčastnil iba štvorročný princ Louis.

Nasledovali ich strýko a teta – princ Harry s manželkou Meghan, ktorí sa v roku 2020 rozhodli vzdať sa svojho kráľovského postavenia a titulov a zároveň aj povinností, ktoré im z toho vyplývali, aby viedli normálny život.

Scenár pohrebu sa pripravoval do detailov dávno predtým, než mnohé konflikty  rodinu poznačili. Pohreb najdlhšie pôsobiacej ženskej hlavy štátu v histórii, ktorá bola najstaršou žijúcou panovníčkou na svete im dá priestor na rozbroje zabudnúť.

Kráľovnú si jej najbližšie ženy uctili aj šperkami, ktoré im osobne venovala. Kráľovná manželka Camilla mala jej brošňu a princezná Kate štvorradový perlový náhrdelník. Malá princezná Charlotta mala brošňu v tvare konskej podkovy, keďže kráľovná Alžbeta kone milovala.

Pohreb kráľovnej Alžbety II. 

Rakvu s kráľovnou priviezli z Westminsterského paláca do opátstva na 123 rokov starej delovej lafete, ktorá bola kedysi skutočne nasadená v boji. Ťahalo ju 142 námorníkov. Pôvodne ju ťahali kone, avšak po pohrebe kráľovnej Viktórie, keď sa počas ťahania kone vzpierali, tradíciu zmenili a už na pohrebe kráľa Juraja VI. Boli nahradené námorníkmi.

V sprievode bolo 200 gajdošov írskych a škótskych gárd. Tempo sprievodu bolo presne dané – 75 krokov za minútu. Na rakve kráľovnej boli umiestnené kráľovské insígnie, imperiálna štátna koruna, ktorou bola korunovaná v roku 1953, a ktorú zdedila po otcovi kráľovi Jurajovi VI., na korunováciu ktorého bola vyrobená. Kráľovna ju nosila ju každý rok na otvorenie parlamentu.

Foto - TASR/AP

Na korune sa nachádza diamant Cullinan II, ktorý je časťou najväčšieho diamantu na svete. Okrem koruny bolo na rakve kráľovské žezlo, jablko a veniec z ružovo fialových kvetín. Rovnaké farby mala kráľovná aj na svojej svadbe.

Na záver obradu zaznela britská hymna, v ktorej prvýkrát zaznelo „ God save the king.“ A gajdošský nárek, čo bolo osobným  želaním kráľovnej. Zahral ju jej osobný gajdoš ktorý ju touto melódiou budil každé ráno o 6.30 hod. Počula ju aj v deň svojej smrti 8.septembra.

Prezidentka Čaputová a omyl médií 

Slovensko na štátnom pohrebe zastupovala prezidentka Zuzana Čaputová so svojím partnerom Jurajom Rizmanom. Toho na krátky čas svetové agentúry omylom označili za prezidenta Slovenska.

"Kráľovná Alžbeta II. ostane navždy inšpiráciou pre lídrov na celom svete. Spôsob, akým si Briti v dnešný smútočný deň uctili pamiatku Alžbety II. je mimoriadne silný a naplno odzrkadľuje vzťah občanov Spojeného kráľovstva a krajín Commonwealthu so svojou kráľovnou," napísala po pohrebe prezidentka Čaputová na sociálnej sieti. 

Alžbeta II., ktorá vládla viac než 70 rokov, zomrela 8. septembra vo veku 96 rokov na zámku Balmoral v Škótsku. Jej pozostatky previezli do Londýna 13. septembra. Novým panovníkom sa automaticky stal jej najstarší syn princ Charles, ktorý si ako kráľ ponechal svoje meno a vládne ako Karol III.

Alžbeta II. bola najdlhšie žijúcim a najdlhšie vládnucim britským panovníkom. Bola tiež najdlhšie pôsobiacou ženskou hlavou štátu v histórii a najstaršou žijúcou panovníčkou na svete, najdlhšie vládnucim súčasným panovníkom a najstaršou a najdlhšie slúžiacou súčasnou hlavou štátu.

Počas jej panovania pôsobilo 15 premiérov, prvým bol Winston Churchill, narodený v roku 1874 a poslednou Liz Truss, narodená o 101 rokov neskôr.