Iba pár dní pred Vianocami nás vo veku 86 rokov opustil spisovateľ, textár a aforista Tomáš Janovic. Ľudia si ho budú pamätať pre jeho výstižné aforizmy, napríklad:. „Treba veľa tmy, kým ľuďom začne svitať.“

Od roku 1954 do roku 1990 pôsobil v časopise Roháč. Potom sa venoval svojej literárnej kariére. Bol známy aj knihami pre mládež ako Drevený tato, Dínom-dánom či Zažmúr očká. Bol najlepším priateľom Milana Lasicu a jeho smrť pred dvomi rokmi niesol veľmi ťažko. So svojou manželkou Evou prežil takmer 60 rokov.

Zlatá slávica Haščáková zomrela v USA

Koncom roka nás opustila speváčka Barbara Haščáková. Mala iba 43 rokov a príčinou jej úmrtia bola náhla cievna mozgová príhoda. Speváčka sa u nás preslávila v 90-tych rokoch. Najskôr spievala v skupine Maduar, potom bola súčasťou dua Mc Erik & Barbara a neskôr sólovou speváčkou. V roku 1998 získala Zlatého slávika. Od roku 2000 žila a tvorila v USA. Zomrela na Floride. 

Koncom novembra vo veku 56 rokov zomrela Martina Lubyová. Verejnosť ju poznala najmä ako bývalú ministerku školstva v rokoch 2017 - 2020 ako nominantku a neskôr aj členku SNS. Bola aj akademičkou, vedkyňou a zástupkyňou riaditeľky Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Pôsobila aj v Prahe, Amsterdame, Viedni a v Paríži. Aktívne športovala. Na polmaratón sa už nestihla pripraviť. Zomrela na rakovinu pankreasu.

Odišiel Chandler z Priateľov

V októbri celý svet zasiahla smutná správa o úmrtí obľúbeného herca Matthewa Perryho. Predstaviteľa Chandlera Binga z kultového seriálu Priatelia našli v jeho dome v Los Angeles vo vírivke vo veku 54 rokov. Herec roky bojoval so závislosťou, úzkosťou a depresiou. Na odvykacie kúry minul milióny dolárov. Ako zázrakom popritom dokázal nakrútiť 10 serií seriálu, ktorý mal 234 epizód a nakrúcal sa desať rokov - od roku 1994 do roku 2004. 

Matthew Perry.  Foto - instagram

Vlani vyšla jeho kniha memoárov s názvom: Friends, Lovers and the Big, Terrible Thing (Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora). Spomína v nej, že počas tretej série Priateľov užíval denne 55 tabletiek analgetika Vicodine. Príčinou hercovho úmrtia boli účinky užitia anestetika ketamín, ktoré sa používa na liečbu depresie a úzkosti.

Mama zo seriálu Krok za krokom

Deň pred 77. narodeninami zomrela herečka Suzanne Somers. Pamätáme si ju najmä ako mamu Carol zo seriálu Krok za krokom. Od roku 2001 mala agresívnu formy rakoviny prsníka. Mala aj rakovinu kože. Suzanne odmietala chemoterapiu, lebo verila, že pacientov zabíja. Už v 70-tych rokoch bojovala za rovnaké platy pre herečky, za čo ju vyhodili zo seriálu Three's Company a dlho bola na listine “problémových” herečiek. Kým ona zarábala 30-tisíc dolárov za epizódu, jej herecký kolega 150-tisíc.

V októbri odišla aj známa slovenská herečka Eva Rysová vo veku 91 v domove seniorov. Pôsobila vo viacerých divadlách, televízii, rozhlase, dabingu a do roku 2012 vyučovala na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. V poslednom období hrala v TV seriály Búrlivé víno. 

Mladá operná diva Janečková

Vo veku iba 25 rokov zomrela na rakovinu prsníka operná, koncertná a muzikálová speváčka a herečka Patrícia Burda Janečková. Patrícia sa narodila slovenský rodičom v Nemecku a potom žila v Ostrave. Spevu sa venovala od štyroch rokov a v dvanástich vyhrala česko-slovenskú televíznu súťaž Talentmania. 

Patrícia Janečková.  Foto - facebook

Na Janáčkovom konzervatóriu vyštudovala operný spev. V júni tohto roku sa vydala za herca Vlastimila Burdu. Nejaký čas to vyzeralo, že choroba je stabilizovaná. Pripravovala sa na rolu v Moravskosliezskom národnom divadle. O to väčší šok spôsobila správa o úmrtí mladej talentovanej speváčky.

Legendárny Vašo

V auguste vo veku 68 rokov zomrel po chorobe spevák, hudobník a textár Vašo Patejdl. Preslávil sa najmä ako spoluzakladateľ skupiny Elán, v ktorej pôsobil od 60-tych rokov. Napísal napríklad texty ku kultovým piesňam Ak nie si moja a Voda, čo ma drží nad vodou. Venoval sa aj sólovej kariére a spoluprácam s inými hudobníkmi. Známa je napríklad jeho pieseň Voňavky dievčat z albumu Lov na city. Václav Patejdl sa narodil 10. októbra 1954 v Karlových Varoch. 

V júli zomrela vo veku 56 rokov írska speváčka Sinéad O’Connor. Preslávila ju najmä kultová skladba Nothing compares 2 U z roku 1990. Dlhodobo mala psychické problémy. Prežila svojho syna, ktorý vo veku 17 rokov zomrel začiatkom minulého roka.

Koncom mája sme sa navždy rozlúčili so slovenskou herečkou Milkou Zimkovou. Preslávila sa filmom Pásla kone na betóne z roku 1980. Dožila sa 71 rokov.

Nešťastný deň - 24. máj

Slovensko šokovala správa o úmrtí obľúbeného herca, skladateľa a speváka Daniela Heribana. Mal iba 43 rokov. Príčinou jeho náhleho úmrtia bola akútna disekcia aorty, teda natrhnutie najväčšej cievy v tele. Umelec deň predtým prišiel do nemocnice pre bolesti chrbta, ale poslali ho domov. Záchranka privolaná do jeho domu vo Svätom Juri mu už nedokázala pomôcť. 

Dano Heriban vyštudoval divadelnú fakultu VŠMU. Účinkoval v martinskom divadle, v Činohre SND a ďalších slovenských divadlách. Bol aj filmovým hercom. Pamätať si ho budeme napríklad z filmov Únos a Sviňa a seriálu Horná Dolná. Spomínať naňho budeme aj prostredníctvom jeho hudobnej tvorby. Známy bol aj hudbou pre deti. Je trojnásobným držiteľom divadelného ocenenia Dosky a získal aj cenu OTO - osobnosť televíznej obrazovky. Ostali po ňom traja synovia.

Tina Turner.  Foto - archív ZVM

Deň 24. máj priniesol aj ďalšiu smutnú správu. Vo veku 83 rokov zomrela rocková legenda Tina Turner, jedna z najúspešnejších speváčok všetkých čias. Kariéru začala ešte v 50-tych rokoch minulého storočia. Najskôr účinkovala v speváckom duu so svojím manželom Ikeom Turnerom. Rozviedla sa s ním, pretože bol násilníkom a naštartovala sólovú kariéru. 

Ikona 80-tych rokov ostane navždy nezabudnuteľná pre svoj typický hlas a piesne ako The Best či What's Love Got to Do with It. Za svoju tvorbu si vyslúžila osem cien Grammy a vyše 180 miliónov predaných platní.

Premiéry novej Perinbaby sa nedožil

Vo februári nás vo veku 84 rokov opustil legendárny režisér Juraj Jakubisko. Preslávil sa filmami Sedím na konári a je mi dobre, Bathory, Tisícročná včela či Nevera po Slovensky. Prvým celovečerným filmom Kristove roky debutoval ešte v roku 1967 a bol aktívny až do dnešných čias. 

Za svoju tvorbu získal množstvo ocenení doma aj vo svete. Pre jeho spoluprácu s talianskou kinematografiou ho prezývali “slovenský Fellini”. Jeho posledným filmom je pokračovanie kultovej rozprávky Perinbaba s názvom Perinbaba a dva svety. Pre obmedzenia počas pandémie sa režisér premiéry filmu v decembri tohto roka nedožil.

Odišli aj ďalšie známe osobnosti

V roku 2023 zomrela aj zakladateľka Ligy proti rakovine Eva Siracká, módy návrhár Paco Rabanne, talianska herečka Gina Lollobrigida, speváčka a dcéra Elvisa Presleyho Lisa Marie Presleyová, český politik a knieža Karel Schwarzenberg, filmový predstaviteľ Dumbledora z Harryho Pottera Michael Gambon, herec Dušan Kaprálik, slovenský výtvarník Erik Binder, bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi, český spisovateľ Milan Kundera a americký politik a diplomat Henry Kissinger