Vynikajúci kotlíkový guláš so značkou Ženy v meste. Recept originál, pripravený iba pre vás. Náš guláš je z bravčového a hovädzieho mäsa, výbornej chuti po zelenine. Nech sa páči, vyskúšajte. Dobrú gulášovú chuť vám želáme.

Vynikajúci kotlíkový guláš so značkou Ženy v meste - fotorecept kliknite

Chcete si pripraviť kotlíkový guláš a neviete ako na to? My vám poradíme. Nech sa páči, podrobný fotorecept na originálny kotlíkový guláš so značkou Ženy v meste. Ak kotlík nemáte, pripravte si ho aj doma, vo väčšom hrnci. Pochutí si celá rodina, ale aj návšteva. 

Pravý kotlíkový guláš je bez múky, na jeho zahustenie postačí rozvarená cibuľa, preto použijeme väčšie množstvo, aj rozvarený zemiak. Originálny guláš je výbornej chuti po paradajkách a paprikách. Chutný guláš je vhodný aj pri bezlepkovej a bezlaktózovej diéte. Skvelý guláš pre všetkých. Varte s nami zdravšie, jednoducho a chutne.

Kuchyňa portálu Ženy v meste má pre vás pripravených zopár receptov na skvelý guláš, stačí si iba vybrať. Výborný guláš so zemiakmi, maďarský guláš originál, kotlíkový fazuľový guláš s údeným kolenom, segedínsky guláš. Inšpirujte sa.

Vybrali sme pre vás výborný guláš so zemiakmi, jednoduchý a chutný

Originálny kotlíkový guláš, recept na skvelý guláš z kotlíka

  • Čas prípravy: 1,5-2 hodiny
  • Počet porcií: 8

 

Najlepší domáci kotlíkový guláš - ingrediencie

na 1 porciu rátame cca 150 g mäsa a 1 zemiak strednej veľkosti

  • 700 g bravčové stehno (môžeme zvoliť aj bravčové plece, ale je mastnejšie, má aj viac kalórií)
  • 500 g hovädzie mleté mäso
  • 3 ks väčšia cibuľa
  • 5 polievkových lyžíc oleja alebo bravčovej masti 
  • 4 ks paradajka strednej veľkosti
  • 2 ks zelená paprika strednej veľkosti
  • 8 ks zemiak strednej veľkosti + 1 ks väčší zemiak na zahustenie
  • 5 strúčikov cesnaku (podľa chuti)
  • na dochutenie: soľ, mleté čierne korenie, drvená rasca, mletá červená paprika (sladká, môže byť aj pálivá) alebo môžeme zvoliť už hotové gulášové korenie, feferónka (podľa chuti, môžeme aj vynechať)
  • na dozdobenie: petržlenová vňať (podľa chuti, doplníme si tak vitamín C)

 

 

Vynikajúci kotlíkový guláš so značkou Ženy v meste. Foto - Nela

 

Najlepší domáci kotlíkový guláš - postup receptu 

  1. Bravčové mäso dôkladne umyjeme, osušíme, odblaníme, nakrájame na stredné kocky. Hovädzie mäso na guláš si pomelieme, môžeme zakúpiť aj hotové hovädzie mleté mäso. Cibuľu očistíme a nakrájame na menšie kocky. Kotlík dobre rozpálime, pridáme bravčovú masť alebo olej, cibuľu restujeme do sklovita. Pridáme pomleté hovädzie mäso, orestujeme.
  2. Hovädzie mleté hovädzie mäso restujeme, aby sa zatiahlo, mäsko neskôr zbledne. Hovädzie mleté mäso náš fantastický guláš nie iba zahustí, kotlíkový guláš získa aj na výbornej chuti. Môžeme zvoliť aj kocky hovädzieho mäsa, ktoré je však potrebné dusiť dlhšie, až tak pridávame kocky bravčového mäsa. Je dôležité, aby bolo všetko mäso v guláši mäkké.
  3. Potom pridáme kocky bravčového mäsa, ktoré si tiež orestujeme, aby sa zatiahli, zbledli. Tak kotlík prikryjeme pokrievkou (keď ju však máme), a takto pripravené mäso necháme chvíľu dusiť, aby pustilo vlastnú šťavu. Tiež je to taký dobrý trik na získanie vynikajúcej chuti. Ak varíme domáci guláš v kotlíku, je veľmi dôležité pod kotlíkom udržiavať stálu teplotu.
  4. Guláš nesmie ani príliš vrieť, musí sa aj variť, mal by jemne prebublávať. Orestované mäso ďalej zasypeme mletou červenou paprikou (môžeme aj pálivou), pridáme približne 3 polievkové lyžice. Premiešame a ihneď pridáme horúcu vodu, vody asi toľko, aby bolo mäso ponorené. Vždy pridávame k mäsu iba horúcu vodu (alebo aj vývar), nikdy nie studenú.
  5. Pridáme ešte aj korenie podľa chuti, soľ, mleté čierne korenie, mletú alebo drvenú rascu. Do gulášu pridáme aj veľký zemiak, ktorý si môžeme aj rozpoliť. Tento zemiak bude ku koncu varenia úplne mäkký, keď ho potom roztlačíme, náš guláš výborne zahustí. Kotlíkový guláš ďalej varíme, ak máme pokrievku prikrytý, dovtedy, aby bolo mäso polomäkké. 
  6. Trvá to približne 45 minút. Priebežne kontrolujeme drevo pod kotlíkom, teplotu, či máme dostatok vody, a samozrejme aj mäso, aby sa nám nerozvarilo. Ak by bol kotlík príliš nízko nad ohňom a oheň silný, voda by sa skoro odparila, mäso by sa mohlo aj pripáliť. Nemajte však obavy, keď guláš sledujeme, nemôžeme ho pripáliť, garantujeme, že sa podarí.
  7. Papriky a paradajky umyjeme. Papriky  nakrájame na tenšie prúžky, paradajky na menšie kocky. Paradajky môžeme aj ošúpať a to tak, že si vodu v hrnci necháme zovrieť, vložíme do nej paradajky narezané do kríža, necháme trocha povariť. Šupka sa začne sama pekne oddeľovať. Obvarené paradajky vyberieme, necháme trochu vychladnúť a ošúpeme.
  8. Zemiaky ošúpeme, umyjeme a nakrájame na kocky, pridáme k polomäkkému mäsu. Môžeme ešte doliať horúcu vodu podľa potreby na zriedenie, aby mal guláš správnu hustotu (ani príliš hustý, ani vodnatý). Veľký zemiak si vidličkou dobre roztlačíme, guláš tiež zahustí. Pridáme aj roztlačený cesnak. Guláš varíme 20-30 minút, aby mäso a zemiaky zmäkli.
  9. Nakoniec pridáme sušený majorán (rozmrvíme ho v rukách, lepšie sa uvoľní chuť), ktorý podporuje trávenie. Guláš ešte dochutíme, keď je potrebné, môžeme pridať aj feferónku, ak obľubujeme pikantné, ešte prevaríme. Hotový kotlíkový guláš podávame horúci, s čerstvým chlebom, najlepšie domácim kváskovým, dozdobíme petržlenovou vňaťou podľa chuti.

Tip na záver: Pripravte si bravčové mäso na kotlíkový guláš deň vopred. K nakrájanému mäsu pridajte olej (3 polievkové lyžice) a korenie na guláš podľa obľuby, premiešajte. Ak si mäso necháte v chlade odležať aspoň hodinu, najlepšie však cez noc, guláš získa na výbornej chuti. 

Dobrú gulášovú chuť. 

Recept na skvelý obed originálny maďarský guláš, najlepší recept