Otázka ako dlho sa varí kukurica bola zodpovedaná už dávno. I tak si ju každý rok hľadajú znova a znova tisíce Slovákov. Nie sme v tom sami. Tak máme finálnú odpoveď. Kukurica sa varí asi 10 minút. Ale je to zložitejšie, máme pre vás 100 rokmi overený recept ako si doma pripraviť výbornú varenú kukuricu.

Ako dlho sa varí kukurica

Nič zrejme nie je väčším symbolom leta v kuchyni? Pripravte si doma varenú kukuricu, jednu z najobľúbenejších letných pochúťok.

Je to nielen ideálna príloha ku mnohým jedlám ale hravo zastane aj miesto hlavného jedla. Pre deti špeciálne. Ak sa teda zamýšľate nad otázkou ako dlho kukuricu variť, tu je zložitejšia odpoved, ako približne 10 minút.

Pri varení kukurice je dôležité zvážiť jej zrelosť a druh. Menej zrelá kukurica s bledšou farbou sa varí kratšie, zatiaľ čo staršia kukurica s pevnejšími zrniečkami si vyžaduje dlhšie varenie. Pichnite do nej vidličkou počas varenia, ľahko zistíte, či už je hotová.

Vo vode uvarená kukurica je vynikajúca nielen na okamžité konzumovanie, ale môže sa použiť aj ako ingrediencia v rôznych receptoch. Môžete ju pridať do polievok, šťavy k mäsu alebo do zeleninových šalátov. Pokojne s ňou môžete nahradiť konzervu kukurice kúpenú v obchode.

Okrem výnimočného chuťového zážitku vás kukurica poteší aj svojimi zdravotnými prospešmi. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamíny A a E, minerálne látky a antioxidanty, ktoré prispievajú k zdraviu pokožky a podporujú imunitný systém.

Prečo si uvariť kukuricu?

Ľudia varia kukuricu aj z iných dôvodov. Táto obilnina je obľúbeným prírodným zdrojom potravy a má množstvo výhod. Tu sú niektoré z nich:

 1. Chuťový zážitok: Varená kukurica má lahodnú, sladkastú chuť, ktorú si ľudia veľmi obľúbili. Je to prírodný dezert, ktorý poteší chuť a prináša radosť pri konzumácii. Čím by bola syrová omáčka na cestoviny bez kukurice?
 2. Jednoduchosť prípravy: Varenie kukurice je pomerne jednoduché a rýchle. Stačí ju očistiť, variť vo vode a môžete si vychutnať čerstvú a voňavú kukuricu.
 3. Viacero spôsobov konzumácie: Varená kukurica je vynikajúca sama osebe, no dá sa tiež kombinovať s ďalšími ingredienciami a pridať do rôznych jedál. Môže slúžiť ako príloha k mäsu, zeleninovým šalátom alebo byť súčasťou rôznych chutných receptov.
 4. Výživové hodnoty: Kukurica obsahuje dôležité živiny ako vlákninu, vitamíny skupiny B, vitamín C a minerálne látky ako draslík a horčík. Je to zdravá voľba, ktorá môže prispieť k celkovému zdraviu a blahobytu.
 5. Asociácie s letom: Kukurica je často spojená s letnou sezónou a piknikmi. Už sme o tom písali vyššie. Je to jedlo, ktoré si ľudia radi užívajú počas teplých mesiacov a spája sa s relaxáciou a príjemnou atmosférou.

Varená kukurica je obľúbenou pochúťkou, ktorá prináša radosť a chuťové potešenie. Je to jednoduchá a zdravá voľba, ktorú si ľudia užívajú vo svojich jedálničkoch.

Takže neváhajte a pustite sa do prípravy domácej varenej kukurice. Je to jednoduchý proces, ktorý vám prinesie radosť a chuťový zážitok plný letných spomienok.

Koľko sa varí kukurica

Recept podľa ktorého sa varí kukurica je veľmi jednoduchý. Tu je klasický postup:

 1. Ošúpte kukuricu a odstráňte všetky vlákna a listy. V hrnci privediete vodu do varu ale nesoľte. Pridať soľ sa odporúča až na uvarenú kukuricu, tesne pred konzumáciou.


   
 2. Kukuricu vložte do vriacej vody a varíte ju asi 10 minút, až kým zrná nebudú mäkké. Vyskúšajte to vidličkou.


   
 3. Po uvarení kukuricu vyberiete z vody a necháte ju trochu vychladnúť. Ak chcete, ešte na horúcu kukuricu pridajte plátok masla. Uvarenú kukuricu podávajte len osolenú, alebo aj s maslom a korením podľa chuti.

Tip od žien v meste: Odporúčaným trikom je pichnúť kukuricu vidličkou počas varenia a zistiť, či je mäkká a hotová. Uvarená kukurica je pripravená na podávanie a môžete si ju vychutnať ako samostatné jedlo alebo ju použiť ako prílohu do iných receptov.

Ďalšie možnosti prípravy kukurice

 • grilovaná kukurica- pripravte si ju na rošte alebo v alobale. Môžeme zvoliť kombináciu s cesnakom či rôznymi koreninami alebo bylinkami.
 • Kukurica na pare - potrebujete však parný hrniec. Takto sa pripravuje asi 20-25 minút.