Lopatiek, motyčiek, rýľov a nožníc v rôznych veľkostiach a prevedeniach máme na trhu veľa. Ale ktoré záhradné náradie je to pravé a bude nás sprevádzať dlhé roky? Kde ušetríme, aj keď kúpime kvalitu za vyššiu cenu, pretože jeho využitie bude multifunkčné?

Na tieto otázky ponúkame odpovede hneď v nasledujúcom článku. Našli sme pre vás nástroje, ktoré sú kvalitné, ergonomicky sadnú do menšej ženskej ruky a spĺňajú kritériá multifunkčného a praktického náradia.

Záhradné náradie: Kvalitná lopatka je základ

Ak by ste mali vziať na opustený ostrov len jeden nástroj na záhradníčenie, bola by to lopatka. V širokej ponuke náradia, ktoré nám skutočne na záhrade pomáhajú, je práve záhradná lopatka nenahraditeľná. Je to nástroj, po ktorom siahame asi najviac, pretože je to naozaj multifunkčná vecička.

Vieme ňou vykopať jamku na zasadenie kvetiny, urobiť ryhu na výsev semien, vybrať ňou z pôdy burinu aj s koreňom, premiešať pôdu s kompostom v kýbliku, ale aj veľa ďalších vecí, ktoré urobíme narýchlo tam, kde sa nám nechce ísť do skladu po iný nástroj. Lopatku využijeme pri práci v záhrade a aj keď sa staráme o jedlý balkón.

Kvalitnú lopatku spoznáme podľa pevného upevnenia čepele o rúčku, kvality prevedenia a trvanlivého odolného materiálu. V hobby centrách sa stretneme s farebnými kovovými (väčšinou hliníkovými)  lopatkami, ktoré vyzerajú na prvý pohľad pevne, ale časom sa ohnú, zdeformujú alebo z nich zlezie farba a skorodujú.

 

Foto - Annie Spratt, Unsplash

 

Nenechajte sa zlákať ani darčekovými kvetinkovými sadami nástrojov s lopatkami a iným dizajnovým farebným náradím. Vyzerajú síce pekne, ale dlho nám nevydržia. Ich násady bývajú tupé a s ťažšie sa s nimi pracuje, často bývajú vyrobené z menej kvalitného materiálu a korodujú.

Aj keď v ponuke výrobcov nájdeme náradie z rôznych materiálov vrátane plastu, ideálnym materiálom na lopatku je oceľ. Drevená rúčka dobre padnúca do ruky je ďalšie kritérium kvalitnej lopatky. Drevo sa nám drží dobre, je príjemné na pokožke a nešmýka sa.

Kvalitné spracovanie ocele nám zaručí, že je lopatka pevná, dobre sa s ňou pracuje a vďaka špeciálne upraveným hranám dobre vniká do pôdy. Pri lopatke platí, že sa oplatí zainvestovať do profesionálnej značky. Investícia sa vráti v podobe príjemnej práce a ušetrenému času.

Nožnice a ženská mierka

Vybrať správne nožnice je pre niekoho, kto so strihaním trvaliek, kríkov alebo stromov začína, komplikované. Vybrať kvalitné nožnice dobre padnúce do ruke je umenie. Nie všetci výrobcovia majú v ponuke rôzne veľkosti nožníc vhodných do menších ženských rúk.

Väčšinou sa stretávame so štandardným rozmerom nožníc prispôsobeným na mužskú ruku, veľa záhradníčok tieto kritériá veľkosti ruky nespĺňa a práca s takýmto náradím je nepohodlná, niekedy až bolestivá. Len niekoľko značiek má nožnice pre viacero veľkostí rúk alebo pre pravákov aj ľavákov.

Väčšinou sú to značky, ktoré sú vo vyššom štandarde kvality, a aj keď si za ne priplatíme trochu viac, takéto nožnice pracujú spoľahlivo a vďaka ostrej čepeli sa strihá jednoduchšie, čím šetria naše ruky. Treba len dokúpiť brúsku a olej na ošetrenie nožníc po sezóne a máme nožnice na ceý život. Ako si správne vybrať nožnice vzhľadom k veľkosti ruky a ich účelu si môžete pozrieť tu.

Motyčka v záhradnom náradí

Malú príručnú motyčku využijeme počas sezóny veľakrát. Či už potrebujeme mierne prekypriť pôdu, alebo vykopať burinu, dobre padnúca motyčka nám zjednoduší prácu. Ak sa nechceme krčiť a hrbiť nad prácou, môžeme použiť aj motyku s dlhou rúčkou, ktorá nám urobí rovnakú službu. Opäť treba hľadať kvalitu, ideálna je čepeľ z kvalitnej ocele.

Na trhu je veľa variantov motýk a motyčiek, v tomto segmente si nájdu svoju veľkosť aj ženy. Dôležitým atribútom okrem veľkosti je aj váha nástroja. Tu treba, ak kupujeme nástroj cez internet, pri výbere upriamiť pozornosť na technické parametre, kde je uvedená veľkosť a váha, pretože v ponuke nájdeme aj masívne, ťažké motyky. Tie kvalitnejšie nástroje, s ľahkou rukoväťou a ostrou čepeľou, treba hľadať.

Jednou z kandidátiek na motyku snov je japonská ručná motyčka s drevenou rukoväťou a násadou z ocele. Dá sa ňou okopávať, plieť aj sadiť rastliny, čiže v niektorých činnostiach nahradí aj lopatku. Do prípravy pôdy sa môžeme pomaly poustiť aj vo februári a pripraviť si tak záhony na novú sezónu.

Záhradné náradie na pletie buriny

Pletie buriny je buď nenávidená alebo meditačná činnosť, každá záhradníčka o tom vie svoje. Čo nám však pri pletí pomáha, je opäť kvalitný nástroj, ktorý nás svojou jednoduchou obsluhou prevedie skôr smerom k meditačnej nálade než k tej rozladenej. Túto službu nám zabezpečia rôzne škrabky na burinu, lopatky, hrabličky alebo kosáky (česky srpy).

Vyplieť záhradu môžeme takými multifunkčnými nástrojmi ako je lopatka alebo malá motyčka, ale pre záhradné hedonistky existuje ešte jeden fajnový nástroj na pletie, a tým je dobre nabrúsený kosák.

Kosákom okrem pletia buriny môžeme vďaka ostrému a úzkemu hrotu čistiť škáry chodníka, dokonca ním môžeme sekať rastliny aj pokosiť menší porast. V Európe takýto multifunkčný kosák nie je veľmi známy, ale napríklad v Japonsku sa s ním vykonáva väčšina záhradných prác. 

Pre tie, ktoré túžia po multifunkčnom pracovnom nástroji, je japonský kosák tá správna voľba. Na trhu je ich v ponuke viacero, pri výbere sa treba taktiež zamerať na jeho veľkosť a váhu.

 

Foto - dylan nolte on Unsplash

Rýľ

Dobrý rýľ urobí polovicu práce. A že tá práca s rýľom nebýva vôbec jednoduchá, kvalita a ergonómia sú tu na prvom mieste. Ak sme sa niekedy už pokúšali rýľovať alebo vykopať jamu s lacným nekvalitným rýľom, vieme, že to nie je vôbec práca pre ženské paže, pretože je veľmi namáhavá.

Zainvestujme do značky a kvalitného prevedenia, lebo práce ako vykopávanie jamy na výsadby, občasné zrytie pôdy alebo vykopanie základov náletov, by nemali byť našim mučením, ale skôr príjemnou posilkou. Cena takých nástrojov sa začína okolo 30 eur, ale stojí to za to. Aj tu si môžeme vyberať z rôznych tvarov čepele, alebo veľkosti či zakrivenie rukoväte.

Vyberajme ostrú čepeľ vyrobenú z kvalitnej ocele. Ergonomický rýľ uľaví nášmu chrbtu a krížom, čo ocenia staršie ročníky alebo tie z nás, ktoré máme sedavé zamestnanie a silný chrbát nie je naša silná stránka. Rýľ nám v prípade potreby poslúži ako lopata. Ak bežne nepotrebujeme prehadzovať tri kubíky pôdy, ale len nejaký ten fúrik, pokojne na prehodenie zeminy použime rýľ, ktorým sme ju vykopali. Lopatu potrebovať nebudeme. Ušetríme tak financie, aj miesto na jej skladovanie.

Záhradné náradie: Hrable hrabličky a vidly

Nástroje s hrotmi alebo zubami sú potrebné na kyprenie, prevzdušňovanie pôdy alebo hrabanie. Ak máme záhradku iba na balkóne, vystačíme si s malým trojzubcom (niekde pod názvom kultivátor) alebo malými hrabličkami. Takéto príručné nástroje nám pomôžu prekypriť pôdu vo vyvýšenom záhone, ale aj v kvietináči na balkóne.

Pracujeme s nimi tak, aby sme nenarušili pôdny život, preto nejdeme hlbšie ako 3-4 cm. Slúžia nám len na jemné prekyprenie pôdy pred výsadbou alebo vtedy, keď sme pôdu nezamulčovali a utlačil ju prudký dážď.

V prípade väčšej záhrady už na kultiváciu pôdy potrebujeme väčšie nástroje. Výrobcovia v tomto segmente veľmi nemyslia na ženskú mierku, a aj keď existujú rýle s rukoväťou, ktorá sa dá prispôsobiť rôznej výške človeka, u hrablí a rýľovacích vidlí menšiu veľkosť nájdeme ťažko.

Pri hrabliach si vieme pomôcť odľahčeným modelom, ktorý okrem toho, že je ľahký, je celkovo menší a subtílnejší a nerobí problém pri úchope ani menším ženským rukám. Treba hľadať kvalitné značky, ktoré majú v ponuke práve tieto odľahčené modely, ktoré sú väčšinou celé z ušľachtilého kovu.

Rýľovacie vidly sú skvelá vec na prevzdušnenie ťažkej ílovitej pôdy. Pracujeme s nimi tak, že ich zapichneme do zeme a mierne s nimi pokýveme, čím pomôžeme bez toho, aby sme obracali pôdu, dostať vzduch aj do jej nižších vrstiev. Rýľovacie vidly sú ťažký a mohutný nástroj a treba vynaložiť väčšiu silu, aby sme dosiahli správny prevzdušňujúci efekt, čo je práca síce náročnejšia, ale uskutočniteľná.

Rýľovacie vidly sú tiež multifunkčný nástroj. Môžeme ich použiť na prehadzovanie kompostu. Sú síce trochu robustnejšie ako bežné vidly, ale ak pre obyčajné vidly nemáme v záhrade pravidelné použitie, úplne pohodlne ich môžu pri občasných prácach zastúpiť tie rýľovacie. Ušetríme tak zdroje na ich výrobu aj miesto na ich uskladnenie.

Kvalitné multifunkčné nástroje majú veľa výhod. Okem toho, že ich nepotrebujeme veľa a šetria našu peňaženku, šetríme tým aj prírodné zdroje a minimalizujeme našu uhlíkovú stopu.

Pri práci v záhrade nás okrem čerstvého vzduchu poteší aj fakt, že pri nej rastú svaly a trénujeme ohybnosť, preto pokojne v týždni, keď sa chystáme pracovať na záhrade, vynechajme hodinu jogy alebo v cvičenie v posilňovni. Pobyt v záhrade nám to dokonale vynahradí.