Kapustové placky z kyslej kapusty sú unikátnym jedlom s charakteristickou kyslou chuťou, krehké s aromatickou vôňou. Tieto vlastnosti spolu s ich výživnými zložkami robia z platiek z kyslej kapusty zaujímavý a obľúbený pokrm pre mnohých gurmánov.

Kapustové placky

Placky z kapusty sú skvelá teplá pochúťka. Toto je základný recept, do ktorého môžeme pridávať aj ďalšie suroviny ako je napríklad slanina alebo škvarky a zakaždým tak ozvláštniť túto výbornú pochúťku.

Placky z kyslej kapusty majú typickú kyslú chuť, ktorá pochádza z kvasenia kapusty. Táto kyslosť pridáva jedinečný a osviežujúci prvok do jedla. Pri pečení sa z platiek uvoľňuje príjemná a aromatická vôňa kyslej kapusty. Táto vôňa môže byť veľmi lákavá a príjemne upútava chuťové poháriky.

Placky majú často krehkú vonkajšiu štruktúru a mierne chrumkavý povrch. Toto je výsledkom spracovania kyslej kapusty a pridania cesta alebo iných zložiek.

Kyslá kapusta, z ktorej sú placky pripravené, je bohatá na vitamíny C, K a vlákninu. Placky z kyslej kapusty teda prinášajú výživné zložky a prispievajú k zdravej strave.

Placky z kyslej kapusty majú v mnohých kultúrach tradičný charakter a sú súčasťou typických jedál. Sú obľúbeným jedlom počas zimy alebo sviatkov a majú významnú úlohu v gastronomickej kultúre niektorých regiónov.

Zdravé výhody kyslej kapusty

Kyslá kapusta je považovaná za zdravú potravinu z niekoľkých dôvodov:

 • Probiotické vlastnosti: Kyslá kapusta je fermentovaným potravinovým produktom, ktorý obsahuje veľké množstvo prospešných baktérií, nazývaných probiotiká. Tieto baktérie podporujú zdravú črevnú mikroflóru a trávenie, čo môže mať pozitívny vplyv na celkové zdravie.
 • Vitamíny a minerály: Táto zelenina je bohatá na vitamíny C, K a B, ako aj na minerály, ako je draslík, vápnik, železo a mangán. Tieto živiny sú dôležité pre správne fungovanie organizmu a podporujú imunitný systém, zdravie kostí, zrak a svaly.
 • Antioxidanty: Kyslá kapusta obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred škodlivými voľnými radikálmi a môžu prispievať k zníženiu rizika vzniku niektorých chorôb, ako sú srdcové ochorenia a niektoré typy rakoviny.
 • Vláknina: Je tiež bohatá na vlákninu, čo podporuje zdravé trávenie a pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Vláknina tiež prispieva k pocitu sýtosti, čo môže byť prospešné pre kontrolu telesnej hmotnosti.

Je však dôležité si uvedomiť, že kyslá kapusta je často solená a môže obsahovať vyššiu hladinu sodíka. Preto je dôležité konzumovať ju s mierou a zvážiť svoju stravu ako celok. Čerstvá, neochutená môže byť zdravšou voľbou ako v obchodoch dostupné varianty s vysokým obsahom soli. Vyskúšajte aj náš recept na halušky s kapustou a údeným mäsom. Skúste aj naše recepty rýchle a chutné. Alebo recept na zemiakové placky.

Na placky z kyslej kapusty potrebujeme 

 • Doba prípravy: 15 minút,
 • Čas vyprážania: 8 minút,
 • Počet porcií: 8 placiek,

Ingrediencie

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu na kapustové placky

 1. Očistíme a nakrájame cibuľu a cesnak – Cesnak očistíme a nakrájame na menšie kúsky. Cibuľu očistíme a nakrájame na jemno ako cesnak.


   
 2. Pokrájame kapustu – Kyslú kapustu necháme odkvapkať a potom ju nakrájame na menšie kúsky.


   
 3. Pridáme múku – Do misy dáme kapustu, cesnak a cibuľu a pridáme múku.


   
 4. Pridáme vajcia, korenie soľ – Do kapusty pridáme vajcia, mleté ​​korenie a soľ.


   
 5. Premiešame – Celú zmes dôkladne premiešame.


   
 6. Vyprážame – Na panvičke rozohrejeme olej a lyžicou vytvarujeme kapustové placky a dáme smažiť z každej strany 4 minúty až budú do zlatista opečené.

Dobrú chuť. Takýto je výsledok. Vyskúšajte aj náš recept na zemiakové placky. Alebo overený recept na kysnutú knedľu

Videorecept