Ak riešite otázku aká múka na tradičné zemiakové placky, tak odpoveď je že najčastejšie hladká. Ale existujú aj recepty bez múky.

Hladká múka na zemiakové placky

Na recept na zemiakové placky sa najčastejšie používa hladká múka, ale nič nepokazíte ani s polohrubou. Tradičný pomer je 1 kopcovitá lyžica múky na 5 nastrúhaných stredných zemiakov. Jedna bežná dávka cesta na cca tri porcie, teda 6 placiek.

Ale nájsť sa dá aj recept čo zemiak to lyžica múky.. Cesto je viac zahustené múkou, každý podľa chuti.

Hladká múka (ako najpoužívanejšia) v ceste pomáha spojiť suroviny a dodáva plackám potrebnú pevnosť a súdržnosť počas smaženia. Taktiež pomáha udržať vlhkosť v plackách a zabezpečuje, aby sa počas smaženia nerozpadli.

Množstvo múky sa môže líšiť podľa preferencie konzistencie a receptu, ale vo všeobecnosti ide o základnú zložku, ktorá je predpokladom pre správnu textúru a štruktúru zemiakových placiek. Ešte citeľnejšie to bude, ak by ste chceli placky z cukety. Keďže cuketa obsahuje veľa vody, práve múka pomáha plackám držať tvar. Viac múky ako do zemiakových ide aj do kapustových placiek.

Existujú však aj recepty na zemiakové placky s náhradami klasickej múky, alebo aj celkom bez múky. Dá sa využiť napríklad trochu strúhanky, alebo existuje aj recept na gazdovské zemiakové placky, ktorý múku celkom vynecháva. Iné recepty vynechávajú okrem múky aj vajce. Zemiaky sa dajú opiecť ako placky aj bez nich.

Ak vám úplne neprekáža, trošku múky by som do cesta pridal, dôvody sú vyššie. Napokon gazdovské placky sú gazdovské tým, že do nich idú oškvarky, takže to zrejme zdravšie ako s múkou nebude. Skúste aj náš text aká múka do bryndzových halušiek z koliby. Tu je zase recept na chrumkavé cuketovo zemiakové placky.

Tradičné zemiakové placky sa pripravujú s múkou. Foto - Nela

Aká múka do zemiakových placiek

Do zemiakových placiek sa dá použiť aj iná múka než len klasická hladká, čo je skvelé pre tých, kto hľadajú alternatívy kvôli diétam alebo alergiám. Alebo len chuťovú zmenu. Tu sú niektoré možnosti:

  1. Polohrubá múka: Cestu na zemiakové placky dodá ľahko inú textúru a môže pomôcť udržať placky kompaktnejšie. V niektorých receptoch môže byť polohrubá múka preferovaná pre svoju schopnosť dobre sa spájať so zemiakmi a udržať tvar placky počas smaženia. Ak pridávate polohrubú múku, môžete ju použiť namiesto hladkej alebo v kombinácii s ňou v závislosti od požadovanej konzistencie cesta a osobnej preferencie. Vždy je dobré experimentovať s malým množstvom a prispôsobiť recept podľa vlastných chutí a skúseností.
  2. Špaldová múka: Má viac nutričných hodnôt a je známa svojou jemnejšou, orieškovou chuťou.
  3. Cícerová múka: Je bohatá na proteíny a vlákninu, ideálna pre bezlepkovú variantu.
  4. Ryžová múka: Tiež bezlepková alternatíva, vhodná pre ľudí s celiakiou. Pohánková múka: Ponúka zemitú chuť a je prirodzene bezlepková.
  5. Kokosová múka: Vysoký obsah vlákniny a nízky obsah sacharidov, vhodná pre nízkosacharidové diéty.
  6. Zmes rôznych múk: Experimentovanie s rôznymi druhmi a pomerom múk v zmesi môže byť zábavný spôsob, ako objaviť nové varianty vašich obľúbených zemiakových placiek.

Pri používaní alternatívnych múk je však dôležité vziať do úvahy, že sa môžu líšiť vo vlastnostiach ako je absorpcia vlhkosti a kypriaci efekt, takže môže byť potrebné prispôsobiť množstvo a pridávať ďalšie zložky pre dosiahnutie požadovanej konzistencie a chuti.

Skúste aj recept na zemiakovú babu. Ale aj naše tipy aká múka ide do knedle. A tu je článok aká múka na vyprážané rezne. Vyskúšajte aj tento recept na české zemiakové placky.

Videorecept