Placky sa zvyčajne pripravujú z jednoduchých a ľahko dostupných surovín. Ich príprava nevyžaduje zložité techniky a môže byť dosiahnutá aj doma bez veľkého kulinárskeho zručnosti. Zoradili sme pre vás tie najpopulárnejšie recepty od žien v meste.

Placky

Placky sú veľmi všestranným jedlom, pretože ich cesto môže byť prispôsobené rôznym chutiam a prísadám. Môžu byť sladké alebo slané a môžu sa plniť rôznymi náplňami, ako sú mäso, zelenina, syr, ovocie alebo ďalšie ingrediencie podľa osobných preferencií.

Placky sa často pripravujú relatívne rýchlo, čo ich robí vhodnými pre rýchle občerstvenie alebo jedlo na cestách. Placky sa dajú pripraviť aj vopred a neskôr ohriať, čo uľahčuje ich konzumáciu v zaneprázdnenom životnom štýle.

Placky sú súčasťou mnohých kuchýň po celom svete a majú rôzne varianty a názvy v závislosti od kultúry a regiónu. Toto umožňuje rôznorodosť a možnosť objaviť nové chute a tradície z rôznych kuchýň.

Placky sú často jedlom, ktoré sa konzumuje spoločne. Môžu sa zdieľať medzi rodinou alebo priateľmi a poskytujú príležitosť na spoločné jedenie a stretnutie sa pri jednom stole. Všetky tieto faktory prispievajú k popularite plackových jedál a robia ich obľúbenými po celom svete. Placky majú široký záber a sú schopné uspokojiť rôzne chute a potreby jednotlivcov.

Recepty na najpopulárnejšie placky

Existuje veľa druhov plackových jedál, ktoré sú populárne po celom svete. Medzi najpopulárnejšie placky patria:

Zemiakové placky: Tieto placky sú vyrobené z nastrúhaných zemiakov zmiešaných s cibuľou, múkou a vajcami. Sú klasickým slovenským jedlom a podávajú sa s kyslou smotanou alebo inými prílohami. Obľúbené sú aj zemiakové placky plnené mäsom.

Langoše: Langoše sú tradičným slovenským jedlom, ktoré sa vyskytuje aj v niektorých ďalších kuchyniach strednej Európy. Sú to placky z kysnutého cesta, ktoré sa vyprážajú vo veľkom množstve oleja a potom sa posypú rôznymi príchuťami. Typicky sa langoše podávajú posypané strúhaným syrom, cesnakom, kyslou smotanou alebo inými ingredienciami podľa preferencií. Sú obľúbeným jedlom na trhoch, festivaloch a podujatiach, ale môžu sa pripravovať aj doma. Majú chrumkavý vonkajšok a mäkký vnútri, a sú často obľúbené ako rýchly občerstvenie alebo neformálna jedlo.

Cuketové placky: Cukety sú zeleninou zo skupiny tekvicovitých plodov, ktorá sa často používa v kuchyni na prípravu rôznych jedál. Cuketové placky sú jedným z populárnych spôsobov využitia cukiet. Cuketové placky sa zvyčajne pripravujú zo strúhanej cukety zmiešanou s vajcami, múkou, korením a ďalšími prísadami podľa receptu. Zmes sa potom tvaruje do malých placiek a opeka na panvici alebo v rúre. Tieto placky majú tendenciu byť šťavnaté a mäkké vo vnútri, zatiaľ čo vonkajšia časť je krásne chrumkavá. Ich chuť je jemná a dochutená pridaním bylín, korení alebo syra, čo závisí od preferencií a receptu. Cuketové placky môžu byť servírované samostatne ako príloha alebo súčasť hlavného jedla.

Kapustové placky z kyslej kapusty: Placky vyrobené z kyslej kapusty majú charakteristickú kyslú chuť, ktorá je výsledkom kvasenia kapusty. Táto kyslosť pridáva do jedla jedinečný a osviežujúci prvok. Pri pečení platiek sa uvoľňuje príjemná a voňavá aróma kyslej kapusty. Táto vôňa dokáže veľmi lákavo a príjemne zaujať naše chuťové poháriky.

Mäsové placky so zeleninou: Mäsové placky so zeleninovým lečom sú výbornou voľbou, o ktorej sa môžete začať už teraz rozmýšľať, aj keď je ešte leto. Domáce lečo je skvelým spôsobom, ako využiť sezónnu zeleninu a prichystať si zásoby na zimu. A práve toto lečo môžete potom využiť pri príprave týchto chutných placiek. Táto kombinácia mäsa a zeleninového leča je nielen výživná, ale aj lahodná, a určite poteší váš chuťový zážitok.

Palacinky: Tento druh placky je známy po celom svete. Palacinky všetci poznáme. Ide o upečené tenké, priedušné a mäkké cesto, ktoré sa pečie na panvici. Podávajú sa s javorovým sirupom, ovocím, šľahačkou alebo inými prísadami. Často nielen sladkými, ale aj slanými.

Francúzske palacinky: Crêpes sú tenké placky podobné palacinkám, ktoré pochádzajú z Francúzska. Sú vyrobené z jemného cesta na báze múky, vajec, mlieka a masla. Môžu sa plniť rôznymi sladkými alebo slanými náplňami a sú obľúbené ako sladký dezert alebo sýta jedlá vo Francúzsku.

Tortilla: Tortilla je tenká, plná placka pôvodne pochádzajúca z Mexika. Je vyrobená z kukučkovej múky a slúži ako základ pre mexické jedlá, ako sú tacos, burritos a quesadillas. Tortilly sa môžu plniť mäsom, zeleninou, syrom a omáčkami.

Indické naan: Naan je druh placky, ktorá je populárna v indických reštauráciách a je súčasťou indického kuchynského dedičstva. Je vyrobená z kvaseného cesta a pečie sa v peci. Naan sa podáva s kari, šalátmi alebo sa používa na obalovanie jedál.

Pita chlieb: Pita chlieb je tenká placka pochádzajúca z Blízkeho východu. Je vyrobená z kvaseného cesta a pečie sa v peci. Pita chlieb je výborným spoločníkom pre falafel, gyros alebo hummus.

Existuje veľa ďalších variant a príchutí placiek, ktoré sú charakteristické pre rôzne kultúry a kuchyne. U nás nájdete napríklad recept na patizónové placky, alebo tekvicové placky. A máme aj jablkové placky. Skúste aj náš text aká múka na zemiakové placky.