Pravý Segedínsky Guláš - Tradičný Recept

Recept na jednoduchý, ale pravý segedínsky guláš s knedľou alebo chlebíkom. Skvelá pochúťka s kyslou smotanou. Príprava maďarského segedínskeho gulášu starej mamy pritom nie je nič náročné.

História Segedínskeho Gulášu

Segedínsky guláš je v našich zemepisných šírkach veľmi známe a obľúbené jedlo. Hoci názov naznačuje, že pochádza z maďarského mesta Szeged, možno to tak celkom nie je. Podľa wikipédie mohol samotný názov vzniknúť vo Viedni ako skomolenina originálneho názvu Székely guláš.

Prvým, komu tento pokrm naservírovali, vraj bol piešťanský knihovník menom Székely. Svedkom udalosti vraj bol známy spisovateľ so slovenským pôvodom Sándor Petőfi, vďaka ktorému sa segedínsky guláš aj preslávil.

Ingrediencie na Segedínsky Guláš

  • 600 g bravčového pliecka
  • kopcovitá lyžica bravčovej masti (4 lyžice oleja)
  • 2 veľké cibule (4 menšie)
  • 3 veľké hrste kyslej kapusty (kvasenej)
  • 250 ml šľahačkovej smotany
  • 3 strúčiky cesnaku

Na dochutenie: gulášové korenie, mletá červená paprika, kurkuma, mleté čierne korenie, celá rasca, bobkový list, vegeta (nemusí byť), soľ.

Krok za Krokom: Ako Pripraviť Segedínsky Guláš

  1. Príprava: 20 minút
  2. Dusenie: 50 minút
  3. Počet porcií: 4

Všetky suroviny sa varia v jednom hrnci a výsledok stojí za to. Pohostíte aj veľkú návštevu. Vyskúšajte ďalší výborný recept z dielne portálu Ženy v meste, ktorý si určite obľúbite.

Tento recept na pravý segedínsky guláš starej mamy vás určite nesklame a budete si ho radi pripravovať znova a znova. Vyskúšajte aj 10 receptov na výborný guláš alebo ten na granadír. A tu je zase recept na segedínsky guláš bez smotany.

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

  1. Bravčové pliecko umyjeme, zbavíme mastných častí a nakrájame na kocky. Okoreníme ho gulášovým korením (3 polievkové lyžice) a necháme chvíľu postáť. Môžeme ho nechať odležať cez noc v chladničke, mäsko bude ešte chutnejšie.


     
  2. Cibuľu si nakrájame na kocky, nemusí byť úplne nadrobno, pretože sa rozdusí a zahustí nám aj samotný guláš.


     
  3. Do väčšieho hrnca pridáme bravčovú masť alebo olej. K rozohriatému tuku pridáme nakrájanú cibuľu a restujeme do sklovita. Odstavíme. Stiahneme zo sporáka a pridáme 3 polievkové lyžice mletej červenej papriky. Premiešame. Pridáme nakrájané bravčové kocky, trošku kurkumy (výborná na kĺby), mletého čierneho korenia, vegetu (nemusíme), polievkovú lyžicu celej rasce (môže byť aj drvená), bobkový list. Solíme až na koniec, záleží to od kapusty. Premiešame. Vrátime na sporák a necháme bravčové kocky zatiahnuť (mäso je také do biela). Prikryjeme a necháme pustiť vlastnú šťavu cca 10 minút. Podlejeme hrnčekom horúcej vody a dusíme cca 20 minút. Ak je potrebné, môžeme ešte podliať, mäso má byť zakryté vodou.


     
  4. Pripravíme si kapustu. Ak je veľmi kyslá, prepláchneme ju. Môžeme ju aj trochu nakrájať, keď sú veľmi dlhé rezance.


     
  5. K podusenému bravčovému pliecku pridáme kyslú kapustu, môžeme pridať aj šťavu z kyslej kapusty. Záleží to od jej kyslosti. Ak je potrebné, podlejeme vodou. Mäso s kapustou by malo byť ponorené v šťave. Dusíme podľa potreby, približne 20 minút. Pridáme roztlačený alebo nadrobno nakrájaný cesnak. Dusíme ďalších cca 10 minút, podľa potreby, aby bolo mäso mäkké, nie rozvarené.


     
  6. Pridáme šľahačkovú smotanu, premiešame a prevaríme. Ja ho nezahusťujem, obľubujeme taký kyslý segedínsky guláš, je to zároveň aj bezlepková verzia. Keď chceme, aby bol hustejší, do smotany pridáme lyžicu hladkej múky, vymiešame, aby sa nevytvorili hrudky a zahustíme. Môžeme doliať podľa potreby vodu, prevariť a dochutiť soľou.


     
  7. Tento jednoduchý a veľmi chutný segedínsky guláš podávame s parenou knedľou, najlepšie domácou, alebo aj s čerstvým chlebom. Najlepší je však na druhý deň, keď prejdú všetky chute.


     
  8. Vyskúšajte si pripraviť tento originál maďarský segedínsky guláš podľa nášho fotoreceptu - kliknite. Skúste aj aké mäso na segendínsky guláš.

Dobrú chuť! Vyskúšajte aj recept na tradičnú kapustnicu

Frequently Asked Questions

Aké mäso na Segedínsky guláš?

Na Segedínsky guláš sa najčastejšie používa bravčové mäso, konkrétne bravčové plece. Toto mäso je vhodné pre guláš, pretože sa dobre dusí a jemne sa rozpadá, čo prispieva k bohatej a krémovej konzistencii gulášu. Okrem toho, mäso z bravčového pleca má bohatú chuť a dokáže absorbovať arómy a dochucovadlá z ostatných ingrediencií v guláši.

Aký je pôvod Segedínskeho gulášu?

Segedínsky guláš má pôvod v maďarskej kuchyni a jeho názov je zrejme odvodený od maďarského mesta Szeged. Guláš je vôbec jedným z najtypickejších jedál maďarskej kuchyne. Pôvodná verzia gulášu bola pripravovaná z hovädzieho mäsa, cibule, papriky a korenia, a bola dusená v špeciálnom hrnci nazývanom bográč. Segedínsky guláš sa od tradičného gulášu líši tým, že sa používa bravčové mäso, konkrétne bravčová plec, spolu s kyslou kapustou a smotanou.

Segedínský guláš kalorie?

Kalorický obsah Segedínskeho gulášu sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho receptu a použitých ingrediencií. Avšak všeobecne platí, že Segedínsky guláš je bohatý na kalórie kvôli prítomnosti mäsa, kyslej kapusty, zemiakov a prípadne iných prísad. Priemerný kalorický obsah Segedínskeho gulášu sa pohybuje okolo 250 - 350 kalórií na porciu (približne 250 - 300 gramov).