Lievance sú vďačným receptom, ktorý môžete prispôsobiť podľa svojej chuti a aktuálnej nálady, či už máte chuť na sladké alebo slané raňajky či dezert.

Lievance fotorecept

Suroviny - 500 ml mlieka - 400 g hrubej múky - 1/2 kocky droždia - 40 g kryštálového cukru - 1 ks vajcia - štipka soli - olej na smaženie,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Do veľkej misy preosejte hrubú múku. Pridajte rozdrobené droždie k múke. Do múky vmiešajte jedno vajíčko, cukor a štipku soli. Ak chcete cesto ochutené, pridajte aj ovocie. Napríklad nastrúhané jablká ako na fotke, ale skvelé sú aj bez príchute. Máme tam dve vajcia kvôli dvojnásobnej dávke.


   
 2. Postupne prilievajte teplé mlieko, pričom zmes neustále miešajte, aby ste predišli tvorbe hrudiek. Cesto vyšľahajte do hladka a nechajte ho na teplom mieste kysnúť približne 30 minút, kým nezdvojnásobí svoj objem.


   
 3. Na panvici rozohrejte trochu oleja a lyžicou naberte kysnuté cesto. Lievance smažte z oboch strán na miernom ohni dozlatista.

Dobrú chuť. Skúste aj náš recept na jednoduché lievance, alebo recept na klasické lievance. Skúste aj tento recept na nadýchané lievance iba z 2 ingrediencií.

Nápady na vylepšenie lievancov

 • Pridajte ovocie do cesta: Na obohatenie chuti lievancov môžete do cesta pridať maliny, čučoriedky alebo nastrúhané jablká.
 • Aromatizujte cesto: Do cesta pridajte vanilkový cukor, citrónovú alebo pomarančovú kôru pre príjemnú arómu.
 • Podávajte s toppingmi: Lievance podávajte s javorovým sirupom, medom, čerstvým ovocím, šľahačkou alebo jogurtom pre rôznorodé chuťové kombinácie.
 • Pridajte oriešky: Pre krehkú textúru a orechovú chuť pridajte do cesta na lievance nasekané orechy, ako sú vlašské orechy alebo pekanové orechy. Obohaťte o čokoládu:
 • Čokoládové chipsy alebo kúsky tmavej čokolády v ceste pridajú sladkú chuť a urobia z každého sústa malú oslavu.
 • Vyskúšajte slané varianty: Lievance nemusia byť len sladké. Pridajte do cesta syr feta alebo nasekanú šunku a podávajte s kyslou smotanou pre slanú verziu.
 • Zdravšie alternatívy: Na zdravšiu variantu môžete použiť čiastočne celozrnnú alebo ovsenú múku a sladiť cesto medom alebo agávovým sirupom namiesto cukru.

#lievance  #nadýchanélievance #sladkéraňajky  #jednoduchýrecept