Najlepšie zemiakové lokše sú tie domáce. Vyskúšajte babičkin recept z dielne kuchyne portálu Ženy v meste. Varte s nami tradične a chutne, potešte seba i vaše okolie.

Zemiakové lokše

Tradičné slovenské jedlá sa na našom portáli tešia veľkej obľube. Chutné domáce jedlá sú jednoducho na nezaplatenie. Dnes vám prinášame novinku, babičkin recept na najlepšie domáce zemiakové lokše.

  • Čas varenia zemiakov: 20 minút
  • Čas prípravy: 30 minút
  • Počet kusov: 15 (podľa veľkosti)

Zemiakové lokše chutia fantasticky na slano s pečenou husacinou a dusenou kapustou. Sú ale vynikajúce aj na sladko so slivkových lekvárom či makom. Hotové upečené zemiakové lokše potierame opraženým maslom alebo masťou. Po vychladnutí, bez pomastenia si lokše môžeme aj zamraziť.

Na domácich zemiakových lokšiach so značkou Ženy v meste si pochutí na obed alebo večeru celá rodina. Prajeme vám dobrú tradičnú chuť.

Obľúbená kuchyňa portálu Ženy v meste má pre vás pripravených mnoho skvelých receptov na tradičné jedlá. Nech sa páči, stačí si iba vybrať. Inšpirujte sa najlepšími receptami na tradičné slovenské jedlá

Naše recepty sú overené a vyskúšané. Snažíme sa pridávať aj zdravšie ingrediencie, či je to múka špaldová, ražná, ovsená. Varte s nami tradične, zdravšie a chutne.

Vyskúšajte aj recept na vynikajúcu chrumkavú haruľu, alebo recept na hubovú polievku.

 

Domáce zemiakové lokše - ingrediencie

  • cesto na zemiakové lokše
  • 600 g zemiaky uvarené v šupke
  • cca 200 g hladká špaldová (hladká) múka - podľa potreby
  • štipka soli 

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

 

Najlepšie zemiakové lokše - postup prípravy 

  1. Zemiaky uvaríme v šupke. Trvá to približne 20 minút. Necháme ich dobre vychladnúť. Potom ich nastrúhame najemno, roztlačíme, alebo aj pomelieme. Ďalej pridáme hladkú múku a štipku soli.


     
  2. Z týchto surovín si pripravíme elastické cesto. Múku pridávame postupne podľa potreby, záleží to od druhu zemiakov, koľko múky pohltia. Nové zemiaky nie sú na prípravu lokší veľmi vhodné.


     
  3. Cesto z nových zemiakov má tendenciu rednúť. Ak by sme si spracovali príliš tuhé cesto, lokše by boli tvrdšie. Z cesta si urobíme dlhší valec (ako knedľu), ktorý si krájame na hrubšie kolieska.


     
  4. Každé koliesko vyvaľkáme natenko, približne 2-3 mm. Pomáhame si múkou, aby sa nám lokše pri vaľkaní nelepili na dosku. Veľkosť lokší záleží od veľkosti panvice. Pečenie ide veľmi rýchlo.


     
  5. Zemiakové lokše pečieme na kvalitnej rozohriatej panvici bez pridania tuku, z každej strany, pokiaľ nebudú mať škvrny hnedastej farby. Panvicu čistíme priebežne od múky papierovým obrúskom.

Tip na záver: Tradičné domáce zemiakové lokše si môžeme pripraviť aj zo zvyšných dusených zemiakov alebo zemiakovej kaše. Je však potrebné, aby boli zemaky správne roztlačené. Múku pridávame podľa potreby, aby nám vzniklo elastické cesto.

Dobrú tradičnú chuť.

 

Inšpirujte sa fantastické slané palacinky so šampiňónmi