Určite si aj vy spomínate na časy, keď ste ako deti ochutnali marhuľovú bublaninu. Pripravte si tento babičkin koláčik podľa receptu od žien v meste.

Marhuľová bublanina

Bublanina má charakteristickú nadýchanú a vzdušnú štruktúru, ktorá ju odlišuje od iných koláčov. Táto textúra robí bublaninu príjemnou na jedenie a mnohí ľudia ju preferujú práve pre tento pocit v ústach.

Marhule majú príjemne sladkú chuť, ktorá je ideálna pre prípravu dezertov. Marhuľová bublanina tak ponúka sladkú a ovocnú chuť, ktorá poteší všetkých.

Ide taktiež o ovocie bohaté na šťavu a vlákninu. Marhule sa s bublaninou krásne prepoja a vytvárajú šťavnatú a lahodnú zmes, ktorá prispieva k chuti a textúre dezertu.

Marhule majú svoju charakteristickú arómu, ktorá je svieža a príjemne ovocná. Tá sa prenáša aj do bublaniny. Marhule sú naviac sezónnym ovocím, ktoré je dostupné vlastne počas celého leta a dajú sa použiť v rôznych receptoch a jedlách.

Okrem bublaniny sa používajú aj v iných koláčoch, džemoch, marmeládach a ďalších sladkých aj slaných jedlách. Ich univerzálnosť prispieva k obľúbenosti tohto ovocia, ktoré prechádza z generácie na generáciu.

História bublaniny je spojená s tradičnými koláčmi v stredoeurópskych krajinách, vrátane Slovenska, Česka, Poľska a Rakúska. Bublanina je považovaná za jedno z najstarších pečív tohto regiónu a má dlhú históriu. Jej spojenie s marhuľami je preto len logické.

Prečo je dobré jesť marhule?

Marhule sú ovocie s výnimočnými výživovými hodnotami a mnohými zdravotnými výhodami. Tu je niekoľko dôvodov, prečo je dobré jesť marhule:

 • Výborná chuť a osviežujúci aróma: Marhule majú sladko-kyslú chuť a výraznú arómu, čo ich robí veľmi príjemnými na konzumáciu. Sú osviežujúce a lahodné, čo prispieva k radosti z jedla.
 • Vysoký obsah vitamínu C: Ide o ovocie bohaté na vitamín C, ktorý je dôležitý pre posilnenie imunitného systému, podporu tvorby kolagénu a ochranu pred voľnými radikálmi.
 • Vysoký obsah vlákniny: Marhule sú zdrojom vlákniny, ktorá je dôležitá pre správne trávenie, zdravú funkciu čriev a udržanie pocitu sýtosti. Vláknina tiež pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a cholesterolu.
 • Obsah vitamínu A a karoténoidov: Taktiež obsahujú vitamín A a karoténoidy, ktoré sú prospešné pre zdravie očí, pokožky a slizníc. Tieto látky majú aj antioxidantové vlastnosti a prispievajú k ochrane organizmu pred poškodením voľnými radikálmi.
 • Minerály a stopové prvky: Marhule obsahujú rôzne minerály a stopové prvky, ako napríklad draslík, železo, vápnik a horčík. Tieto živiny sú dôležité pre správne fungovanie organizmu, svalovú kontrakciu, tvorbu krvi a udržanie zdravých kostí a zubov.
 • Vodou bohatý obsah: Toto ovocie má aj vysoký obsah vody, čo pomáha udržiavať hydratáciu tela a podporuje správne fungovanie orgánov.
 • Prírodné antioxidanty: Marhule obsahujú prírodné antioxidanty, ako napríklad fenolické zlúčeniny, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály a chrániť organizmus pred poškodením.

Je dobré zahrnúť ich do svojej stravy a vychutnávať ich ako súčasť zdravej a vyváženej stravy. Môžete ich konzumovať čerstvé, pridať ich do ovocných šalátov, dezertov, smoothies alebo ich použiť ako prílohu k iným jedlám.

Bublanina je často plnená okrem marhulí aj iným ovocím, ako sú čerešne, jahody, slivky, jablká, orechy alebo iné druhy ovocia. Práve ono pridáva do koláča sladkú, šťavnatú a prírodnú chuť, čo robí bublaninu chutnou a osviežujúcou. Vyskúšajte aj náš recept na jahodový koláč s posýpkou. Tu je aj krehučká hrnčeková bublanina s ovocím.

Ingrediencie

- veľkosť hrnčeka 200 ml

 • 6 ks vajec,
 • 3/4 hrnčeka kryštálového cukru, alebo trstinového,
 • 3/4 hrnčeka vlažnej vody,
 • 3/4 hrnčeka oleja,
 • 2 hrnčeky polohrubej múky (alebo 1 hrnček hladkej špaldovej múky a 1 hrnček celozrnnej špaldovej múky),
 • 1/2 balenia prášku do pečiva,
 • 15-20 ks marhúľ (podľa veľkosti),

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu na marhuľovú bublaninu

 1. Najskôr si pripravíme ovocie. Marhule umyjeme, osušíme, rozpolíme, odstránime kôstky. Môžeme ich aj nakrájať na menšie kusy.


   
 2. Oddelené žĺtky vyšľaháme spolu s kryštálovým, alebo trstinovým cukrom do peny tak, aby počas šľahania zväčšili objem. Postupne, po kvapkách, prišľaháme do žĺtkovej zmesi aj vlažnú vodu a olej. Koláč bude potom oveľa jemnejší.


   
 3. Do žĺtkovej zmesi opatrne primiešame múku zmiešanú s práškom do pečiva a následne aj tuhý sneh vyšľahaný z bielkov a štipky soli. Plech na pečenie (veľkosti cca 37x27 cm) vystelieme papierom na pečenie a vylejeme naň hotové cesto.


   
 4. Najprv si našu bublaninu predpečieme bez ovocia, ovocie týmto spôsobom ostane pekne na vrchu. Predpečieme si ju na 5 minút, pri teplote 200 stupňov, aby ovocie nekleslo hlboko do cesta a zostalo krásne na povrchu. Na jemne predpečené cesto poukladáme nakrájané marhule.


   
 5. Marhuľovú bublaninu potom aj s ovocím ďalej pečieme asi 20 minút pri teplote 180 stupňov. Prípadne dlhšie podľa potreby. Cesto je najlepšie na záver špajdľou vyskúšať, či už sa upieklo. Upečený koláč necháme vychladnúť. Nakoniec bublaninu môžeme posypať aj práškovým cukrom.

Tip Dobrej kuchyne: Našu jednoduchú hrnčekovú bublaninu si môžete upiecť s ľubovoľným obľúbeným ovocím, alebo si ovocie podľa chuti a dostupnosti pomiešajte. Pridajte do koláča ku kúskom marhule napríklad jahody. Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na rebarborovú bublaninu.

 

Aké druhy ovocnej bublaniny poznáme?

 • Jahodová bublanina: Jahody sú často používané pri príprave bublanín. Jahodová bublanina je osviežujúca a sladká.
 • Čerešňová bublanina: Čerešne sú ďalším populárnym ovocím pre bublaniny. Čerešňová bublanina má výraznú chuť a bohatú farbu.
 • Slivková bublanina: Slivky pridávajú bublaninám sladkú a kyslastú chuť. Slivková bublanina je obľúbená predovšetkým v oblastiach s bohatou úrodou sliviek.
 • Marhuľová bublanina: Marhule pridávajú bublaninám jemnú sladkú chuť. Marhuľová bublanina je tiež známa pre svoju sviežu a aromatickú arómu.
 • Jablková bublanina: Jablká sú tradičným ovocím pre bublaniny. Jablková bublanina je klasickým receptom a je obľúbená pre svoju jednoduchosť a lahodnú chuť.
 • Špaldová bublanina: Recept využíva namiesto bežnej múky tú špaldovú. Vďaka tejto zmene deťom pripravíte zdravší olovrant, alebo desiatu.