Bublanina ako pavučinka je jedinečná svojou ľahkosťou a nadýchanosťou, ktorá skutočne pripomína jemnosť pavučinky. Vyskúšajte recept od žien v meste.

Bublanina ako pavučinka

Ako pavučinka jemná bublanina je nielen vynikajúco chutný, ale aj veľmi jednoduchý dezert na prípravu, čo ho robí ideálnym pre začiatočníkov.

Tajomstvom tejto bublaniny je správne vyšľahanie bielkového snehu, ktorý sa opatrne vmieša do cesta, čím sa zabezpečí maximálna nadýchanosť a jemnosť. Alebo skúste aj jahodovú bublaninu. Prípadne tento recept na extra šťavnatú bublaninu. Takto má chutiť najlepšia bublanina na Slovensku. A tu je zase recept na šťavnatú ovocnú bublaninu.

Suroviny

 • 4 ks vajcia (izbovej teploty),
 • 100 ml rastlinný olej,
 • 125 g práškový cukor,
 • 200 g polohrubá múka (môžete použiť aj zmes polohrubej a hladkej múky v pomere 1:1),
 • 1 balenie prášok do pečiva,
 • 100 ml mlieko (izbovej teploty),
 • 1 čajová lyžička vanilkového extraktu (voliteľné),
 • štipka soli,
 • 1 pohár ovocia podľa výberu (višne, čerešne, maliny, jahody, broskyne, marhule, atď.),

Na posypanie

 • práškový cukor,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup prípravy bublaniny

 1. Predhrejte rúru na 180 °C. Plech o veľkosti 23 x 28 cm vymastite tukom a vysypte múkou.
 2. Oddelíme žĺtky a bielky. Bielky dáme do čistej a suchej misy, pridáme štipku soli a vyšľaháme tuhý sneh.
 3. Žĺtky vyšľaháme s práškovým cukrom a vanilkovým extraktom do hustej peny. Postupne, za stáleho miešania, pridávame olej a potom mlieko.
 4. Do žĺtkovej zmesi preosejeme múku zmiešanú s práškom do pečiva a jemne premiešame.
 5. Opatrne zľahka vmiešame vyšľahaný bielkový sneh do cesta. Snažíme sa, aby sme stratili čo najmenej objemu snehu.
 6. Cesto nalejeme na pripravený plech a rovnomerne rozotrieme. Na vrch cesta poukladáme odkvapkané ovocie podľa výberu (ak používate väčšie ovocie, ako sú broskyne alebo marhule, nakrájajte ich na menšie kúsky).


   
 7. Pečieme v predhriatej rúre približne 30-35 minút, alebo kým nie je bublanina zlatistá a pri zapichnutí špáradla do stredu vyjde čisté.
 8. Po upečení necháme bublaninu vychladnúť na plechu. Potom povrch posypeme práškovým cukrom. Pokrájame na kusy a podávame.

Tento recept zaručuje ľahkú a nadýchanú bublaninu, ktorá bude ešte viac pripomínať jemnosť pavučinky. Dobrú chuť!

Prečo je táto bublanina ako pavučinka?

Použitie izbovej teploty surovín, ako sú vajcia a mlieko, prispieva k lepšiemu spojeniu ingrediencií a výslednej konzistencii cesta. Recept obsahuje aj možnosť použitia rôzneho ovocia, ako sú višne, čerešne, maliny, jahody, broskyne či marhule, čo poskytuje veľkú variabilitu a možnosť prispôsobiť si dezert podľa sezóny alebo osobných preferencií.

Celý proces prípravy bublaniny ako pavučinka začína oddelením žĺtkov od bielkov, pričom žĺtky sa vyšľahajú s cukrom do hustej peny, do ktorej sa postupne pridáva olej a mlieko. Potom sa pridá preosiata múka zmiešaná s práškom do pečiva.

Následne sa do tejto zmesi opatrne vmieša vyšľahaný sneh z bielkov, čo zabezpečí, že cesto bude nadýchané a ľahké. Cesto sa potom rovnomerne naleje na vymastený a múkou vysypaný plech a na vrch sa poukladá odkvapkané ovocie podľa výberu.

Pečenie trvá približne 30 až 35 minút v predhriatej rúre na 180 °C, kým nie je bublanina zlatistá a špáradlo zapichnuté do stredu vyjde čisté. Po upečení sa bublanina nechá vychladnúť na plechu a pred podávaním sa povrch posype práškovým cukrom. Bublanina ako pavučinka tak spája jednoduchú prípravu s úžasnou ľahkosťou a variabilitou, čo z nej robí ideálny dezert pre každú príležitosť. Tu je aj naša čerešňová bublanina od babičky.

Videorecept