Najstarší recept na palacinky pochádza z Grécka. V dnešnej dobe je však už náročné presne ho napodobniť.

Najstarší recept na palacinky

Najstarší známy recept na palacinky sa nachádza v starovekom rukopise zo 4. storočia nášho letopočtu, známom ako „Apicius“. Táto zbierka kuchárskych receptov z obdobia rímskej ríše obsahuje recepty na rôzne jedlá, vrátane jedného, ktoré sa dá považovať za predchodcu moderných palaciniek.

Kniha, celým názvom „De re coquinaria“ (O varení), je pripisovaná rímskemu gurmánovi Marcusu Gaviusovi Apiciovi, hoci presný pôvod a autorstvo textu je predmetom diskusií medzi historikmi.

Recept, ktorý by sa dal interpretovať ako ten na palacinky, opisuje prípravu tenkých placiek z múky, mlieka a vajec, ktoré boli potom pečené na predchodcovi dnešnej panvice.

Tento staroveký recept nie je úplne identický s dnešnými palacinkami, ako ich poznáme, ale predstavuje zaujímavý historický základ pre rozvoj tohto obľúbeného jedla v rôznych kultúrach po celom svete.

Grécke tiganites

Gréci už v tomto období pripravovali aj palacinkové jedlo nazývané "tagenias" alebo "tiganites" (pochádzajúce od slova "tagenon", čo znamená "panvica"), ktoré boli podobné moderným palacinkám.

Recept na tieto staroveké grécke palacinky bol založený na kombinácií pšeničnej múky, olivového oleja, medu a kyslej smotany. Tagenias boli podávané ako sladký pokrm a boli obľúbené najmä počas festivalu Dionýzia.

Je dôležité poznamenať, že recepty z tohto obdobia neboli zaznamenané s presnými množstvami alebo detailnými inštrukciami, ako je to bežné v moderných kuchárskych knihách.

Namiesto toho boli opisy prípravy jedál často všeobecné a recepty sa prenášali najmä ústne. Palacinky ako také majú dlhú a rozmanitú históriu, ktorá sa vyvíjala a prispôsobovala miestnym zvyklostiam a dostupným surovinám v rôznych kultúrach po celom svete.

Presné znenie starovekého gréckeho receptu na tradičné "tagenias" (alebo "tiganitas") nie je dostupné v tom zmysle, ako sme zvyknutí na moderné recepty s presnými množstvami a postupom.

Najstarší recept na palacinky. Foto - Freepik

Recept na palacinky zo starovekej kuchárskej knihy "Apicius" by v dnešnej dobe pravdepodobne vyžadoval prispôsobenie starovekých ingrediencií a metód na súčasné kuchárske techniky a dostupné suroviny. Tu je príklad, ako by mohol vyzerať moderný recept inšpirovaný Apiciovým textom:

Moderné Palacinky "Apicius"

Ingrediencie

  • 1 šálka pšeničnej múky (ako náhrada za starovekú múku) - 2 vajcia - 1 a 1/2 šálky mlieka (v staroveku mohli používať ovčie alebo kozie mlieko) - 1 PL medu (na sladenie, namiesto starovekého vína alebo ovocných sirupov) - štipka soli - olej alebo maslo na pečenie.
  • Na plnku: Med, čerstvé ovocie alebo ovocný džem (inspirované ovocím dostupným v staroveku, ako figy alebo datle)

Postup receptu

  1. Príprava cesta: V miske zmiešajte múku, vajcia, mlieko, med a štipku soli dohladka. Cieľom je vytvoriť hladké, tekuté cesto podobné tomu, ktoré sa používa pre súčasné palacinky.
  2. Pečenie palaciniek: Na stredne rozohriatej panvici rozpustite trochu masla alebo oleja. Nalejte primerané množstvo cesta na panvicu a kýmžte panvicou, aby sa cesto rozlialo do tenkej vrstvy. Pečte dozlatista z oboch strán.
  3. Plnka a podávanie: Hotové palacinky potrite medom a posypte čerstvým ovocím alebo ovocným džemom. V staroveku mohli na sladenie používať napríklad aj sladké ovocné víno, takže ako alternatívu môžete použiť ovocné sirupy.
  4. Servírovanie: Palacinky podávajte teplé, zrolované alebo zložené na polovicu, s doplnkom čerstvého ovocia na ozdobu.

Tento "recept" je viac interpretáciou toho, ako by mohol vyzerať staroveký recept prevedený do súčasnej kuchyne. Staroveké recepty často obsahovali menej presné množstvá a boli otvorené interpretácii, čo dáva dnešným kuchárom priestor na experimentovanie a prispôsobenie podľa vlastných chutí.

V staroveku by pravdepodobne neboli k dispozícii moderné ingrediencie alebo kuchynské nástroje, takže tento recept je len približným odhadom toho, ako by mohli vyzerať staroveké grécke palacinky. Skúste aj náš recept na banánové palacinky. Prečítajte si aj koľko múky je treba palacinky

Videorecept