Hokkaido krémová polievka so smotanou je fantastická nielen na jeseň. Vychutnajte si krémovú textúru a bohatú chuť tejto lahodnej polievky s našim receptom.

Hokkaido krémová polievka so smotanou

Výborná Hokkaido krémová polievka so smotanou okrem svojej vynikajúcej chuti ponúka aj pestrú paletu farieb a aróm, ktoré potešia všetky vaše zmysly. Táto bohatá a krémová polievka je perfektný spôsob, ako využiť sezónnu tekvicu Hokkaido, ktorá je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá.

Ide o skvelú zeleninu  bohatú na beta-karotén, ktorý pomáha posilňovať imunitný systém a zlepšovať zrak. Táto výživová bomba tiež obsahuje veľa vlákniny, ktorá podporuje tráviaci systém, a je skvelým zdrojom draslíka, ktorý prispieva k zdravému krvnému tlaku.

Príprava Hokkaido krémovej polievky so smotanou je naozaj jednoduchá, a preto ju môžete zaradiť do svojho jedálnička aj vtedy, keď nemáte veľa času na varenie. Stačí uvariť tekvicu spolu s ostatnými surovinami, rozmixovať všetko do hladka a na záver pridať smotanu pre dodatočnú krémovosť a luxusný zážitok z jedla.

Hokkaido krémová polievka so smotanou je nielen výživná, ale aj veľmi univerzálna. Môžete ju podávať ako predjedlo na večierkoch alebo aj ako hlavný chod v chladných zimných večeroch. Je to tiež skvelý spôsob, ako deti zoznámiť s výživnou hodnotou zeleniny, pretože jej krémová konzistencia a sladká chuť sú obľúbené aj medzi najmladšími gurmánmi.

Začlenením Hokkaido krémovej polievky so smotanou do vášho jedálnička tak nielen potešíte svoje chuťové bunky, ale tiež prinesiete mnoho zdravotných výhod pre seba a svoju rodinu.

História

História prípravy Hokkaido krémové polievky so smotanou siaha až k pôvodným obyvateľom Japonska, odkiaľ pochádza tekvica Hokkaido. Hoci tekvica má svoj pôvod v Amerike, domestikovali si ju aj obyvatelia Ázie.

Táto obľúbená tekvica je dlhé roky súčasťou tradičnej ázijskej kuchyne, kde sa využívala nielen kvôli svojej chuti, ale aj kvôli výživovým hodnotám. Prvá krémová polievka z tekvice Hokkaido vznikla všaj pravdepodobne v Európe, kde sa tekvica Hokkaido stala obľúbenou po svojom dovoze z Japonska.

V 18. a 19. storočí začali európski kuchári experimentovať s rôznymi spôsobmi prípravy tekvice, a vznikli aj rôzne variácie tekvicových polievok, vrátane krémových verzií so smotanou.

Koncept krémových polievok ako takých má v európskej kuchyni hlboké korene, s prípravou z rôznych druhov zeleniny, ktoré boli bežne k dispozícii. Smotana, ktorá dodáva polievke bohatú a luxusnú konzistenciu, bola tiež bežne používanou surovinou v európskych kuchyniach.

Hokkaido krémová polievka so smotanou sa postupne stala súčasťou medzinárodnej gastronómie vďaka svojej jedinečnej chuti, textúre a výživovým benefitom.

Dnes je to moderný pokrm, ktorý si môžete vychutnať v reštauráciách a domácnostiach po celom svete, a jeho príprava sa ďalej vyvíja s inováciami a variáciami od kuchárov na celom svete.

Okrem tradičnej Hokkaido polievky máme ešte aj recept na kyslú polievku z tekvice Hokkaido, alebo aj recept na pečenú hokkaido polievku. A tu je cesnaková polievka. Tu je aj Hokkaido polievka s červenou šošovicou. Pre prípravu krémovej polievky z Hokkaido tekvice so smotanou postupujte takto:

Ingrediencie

 • 1 stredne veľká Hokkaido tekvica,
 • 1 cibuľa,
 • 1 strúčik cesnaku,
 • 1 mrkva - môžete ju vynechať, ale hodí sa,
 • 700 ml zeleninového vývaru - ak nemáte, dajte len teplú vodu,
 • 200 ml smotany na varenie,
 • olej,
 • soľ,
 • čierne korenie,
 • muškátový oriešok,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Príprava zeleniny: Tekvicu, cibuľu, cesnak a mrkvu očistite, umyjeme a nakrájajte na menšie kúsky. Tekvicu nemusíme šúpať, počas varenia šupka krásne zmäkne.


   
 2. Restovanie zeleniny: Vo väčšom hrnci s trochou oleja na strednom stupni orestujte cibuľu a cesnak, potom pridajte nakrájanú tekvicu a ak chcete aj mrkvu. Restujte, kým zelenina mierne nezmäkne.


   
 3. Pridanie vývaru: Zeleninu zalejte zeleninovým vývarom a varte, kým všetka zelenina nie je úplne mäkká. Trvá to 20 až 30 minút.


   
 4. Mixovanie: Zeleninu v v hrnci ponorným mixérom rozmixujte na hladký krém.


   
 5. Pridanie smotany: Do polievky s rozmixovanou zeleninou pridajte smotanu na varenie. Premiešajte a nechajte ešte chvíľu povariť.


   
 6. Dochuťte soľou, čiernym korením a muškátovým orieškom podľa chuti. Podávajte teplé s čerstvým chlebom alebo pečivom.

Tip: Hokkaido krémová polievka so smotanou, je hotová. Pre ešte výraznejšiu chuť môžete do polievky pridaž zopár lyžíc bieleho vína alebo šťavu z citróna či octu. Skúste aj recept na kulajdu. Alebo si pripravte domáce tekvicové jadierka. Máme aj recept na hokkaido polievku vegan. Tu je aj naša krémová cesnačka.

Videorecept

Môžem pridať do polievky iné zeleninové alebo koreninové prísady?

Samozrejme, do polievky môžete pridať rôzne zeleninové alebo koreninové prísady podľa vlastnej chuti. Prídavok zemiakov alebo mrkvy môže polievke dodať hustšiu konzistenciu a sýtosť. Korenie ako zázvor, cesnak, alebo muškátový orech môže zvýrazniť chuť a dodať polievke zaujímavý nádych. Ďalšie možnosti zahŕňajú pridanie byliniek ako petržlen, pažítka alebo bazalka pre sviežu chuť a atraktívnu farbu. Experimentujte s rôznymi kombináciami a nájdite svoju obľúbenú verziu!