Lúsková polievka na kyslo je pripravená z fazuľových lúskov a okyslená octom, je tradičným pokrmom v mnohých regiónoch strednej a východnej Európy. Táto polievka nielenže zaujme svojím charakteristickým kyslým tónom, ale pre mnohých je aj cennou spomienkou na detstvo a rodinné stoly. 

Lúsková polievka na kyslo

Lúsková polievka na kyslo je možno menej rozšírená, ale ide o skvelý spôsob, ako využiť časti zeleniny, ktoré by inak nemali veľa využitia. Fazuľové lúsky obsahujú množstvo vlákniny a vitamínov.

Polievka z fazuľových lúskov sa zvyčajne pripravuje tak, že lúsky sa dobre umyjú, nasekajú na menšie kúsky a potom sa varia s ingredienciami ako sú cibuľa, cesnak, zemiaky a korenie.

Po uvarení môže byť polievka rozmixovaná do hladka alebo ponechaná s kúskami lúskov. Táto polievka je nielen chutná, ale aj ekonomická a ekologická, pretože pomáha znižovať potravinový odpad.

História

História lúskovej polievky na kyslo nie je tak dobre dokumentovaná ako história iných tradičných jedál. Avšak, výroba jedál z odrezkov alebo častí rastlín, ktoré nemali iné využitie, má dlhú tradíciu v mnohých kultúrach ako spôsob, ako maximalizovať výnosy z úrody a znižovať odpad.

Fazuľové lúsky boli v minulosti považované za vedľajší produkt po zbieraní fazule, ale vďaka ich výživnému obsahu a dostupnosti sa stali vhodnými pre varenie. V niektorých regiónoch, hlavne v strednej a východnej Európe, sa lúskové polievky pripravujú už desaťročia ako sezónne špeciality.

História tejto polievky je pravdepodobne spojená s potrebou využívať všetky časti rastlín a minimalizovať odpad v časoch, keď boli potraviny cennejšie a ťažšie dostupné. Je to tiež svedectvo o vynaliezavosti kuchárov v minulosti, ktorí hľadali spôsoby, ako pripraviť chutné a výživné jedlá z dostupných surovín. Presne také je lúsková polievka na kyslo.

Vyskúšajte aj náš recept na hrachovú polievku, alebo tradičnú kulajdu. A tu je polievka z pečenej Hokkaido tekvice. Vyskúšajte aj náš guláš. A tu je pravá cesnačka. Skúste aj tento recept na frankfurtskú polievku s párkom a zemiakmi.

Ingrediencie

 • 4 väčšie zemiaky,
 • 200g mrazené fazuľové struky,
 • 200 ml smotana na varenie,
 • 2 PL hladká múka,
 • 2 PL rastlinný olej,
 • 4 ks celé čierne korenie,
 • 3 ks bobkový list,
 • soľ,
 • 1-2 PL octu.

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Na začiatok si do hrnca dáme olej a hladkú múku. Na miernom ohni za stáleho miešania urobíme zásmažku. Zalejeme vodou, pridáme soľ, celé čierne korenie (prípadne mleté), bobkový list a všetko necháme zovrieť.


   
 2. Ďalej si ošúpeme zemiaky a nakrájame ich na malé kocky. Keď voda zovrie, pridáme do polievky zemiaky a fazuľkové struky. Varíme, kým struky so zemiakmi nebudú al dente.


   
 3. Do polievky prilejeme smotanu na varenie. Lejeme ju pomaly a za stáleho miešania, aby sa nám polievka nezrazila.


   
 4. Polievku s uvarenou zeleninou a smotanou odstavíme a do misky odoberieme asi za jednu naberačku. Do odobratej polievky prilejeme ocot, zmiešame a vylejeme do hrnca s polievkou. Vďaka tomuto postupu sa polievka nezrazí.


   
 5. Naberieme do tanierov a môžeme podávať.  Do polievky pridávame radšej menej octu. Preto, ak má niekto radšej kyslejšiu polievku, môže si ju octom dochutiť priamo v tanieri.

Dobrú chuť! Lúsková polievka na kyslo je hotová. Vyskúšajte aj náš recept na hokkaido polievku.  Tu je aj Hokkaido polievka s červenou šošovicou. Tu je aj naša krémová cesnačka.

Videorecept