Pripravte si so ženami v meste výborný kurací šalát. Máme pre vás rokmi overený klasický recept na tento tradičný šalát s mäsom a zeleninou.

Kurací šalát

Kurací šalát má dlhú a pestrú históriu, ktorá sa začala vyvíjať už v minulosti. Existuje mnoho rôznych variantov kuracieho šalátu, a jeho pôvod sa dá vystopovať až do starovekých čias. Jednou z prvých zmieniek o podobnom pokrme je Cézar šalát, ktorý nesie meno slávneho rímskeho cisára Julia Caesara.

Tento šalát bol podávaný s kuracím mäsom, a hoci existujú rozdielne názory na jeho presný pôvod, môžeme ho považovať za jednu z raných variant kuracieho šalátu.

S postupom času sa recepty na kurací šalát šírili a prispôsobovali v rôznych kultúrach a regiónoch. V 20. storočí sa kurací šalát stal populárnym pokrmom v Amerike, kde sa začal pripravovať s rôznymi druhmi šalátových dresingov a prísadami.

V súčasnosti existuje mnoho rôznych receptov na kurací šalát, od klasických verzií s majonézovým dresingom a zeleninou po moderné a zdravšie varianty s jogurtovým alebo bylinkovým dresingom.

Kurací šalát je obľúbeným pokrmom po celom svete a jeho históriu môžeme vidieť v rôznych kulinárskych tradíciách. Prípadne skúste aj náš recept na kurací gyros. Máme aj recept na kuracie mäso na čínsky spôsob.

Tradičný recept na tento šalát sa môže líšiť v rôznych krajinách a kuchyniach. Tu je jeden z bežných spôsobov, ako pripraviť tradičný kurací šalát:

Ingrediencie

 • 500 g kuracieho mäsa (prsia alebo stehná), nakrájané na menšie kúsky,
 • 1 veľká uhorka, nakrájaná na malé kocky,
 • 2 mrkvy, nastrúhané,
 • 2 redkvičky, nakrájané
 • 2 vajcia, uvarené a nakrájané na malé kúsky,
 • 1 cibuľa, jemne nakrájaná,
 • 4 lyžice majonézy (alebo podľa chuti),
 • 2 lyžice kyslej smotany (alebo podľa chuti),
 • Soľ a korenie podľa chuti
 • Čerstvá petržlenová vňať na ozdobenie

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu na kurací šalát

 1. Kuracie prsia si umyjeme, osušíme a nakrájame na kocky. Do nádoby s mäsom pridáme olivový olej a grilovacie korenie. Necháme v chlade odpočívať aspoň 15 minút, najlepšie cez noc.
 2. Na druhý deň, (alebo o pár minút) kuracie mäso na panvici prudko opečieme zo všetkých strán, necháme vychladiť.
 3. V miske zmiešame hotové kuracie mäso, nakrájanú uhorku a redkvičku, nastrúhanú mrkvu, nakrájané vajcia (natvrdo uvarené) a jemne nakrájanú cibuľu.
 4. Pridajte majonézu a kyslú smotanu (prípadne si vyberte podľa chuti jedno, alebo druhé) a dobre premiešajte, aby sa všetky prísady spojili a šalát bol krémový.
 5. Dochutite soľou a korením podľa chuti. Kurací šalát dajte do chladničky na aspoň 30 minút, aby sa chutilo. Pred podávaním ozdobte kurací šalát čerstvou petržlenovou vňaťou.

Toto je len základný recept na tradičný kurací šalát. Môžete ho ľahko prispôsobiť svojim chuťovým preferenciám pridávaním ďalších zelenín, byliniek alebo dochucovadiel. Často sa do kuracieho šalátu pridáva aj zeler, kukurica, jablko alebo vlašské orechy.

Fantázii sa medze nekladú, a tak si môžete vytvoriť svoju vlastnú jedinečnú verziu tradičného kuracieho šalátu. Vyskúšajte aj ďalšie naše recepty na kuracie mäso. Alebo aj kurací gyros. Skúste aj naše recepty rýchle a chutné.

Videorecept

Otázka: Aký dresing je vhodný pre prípravu kuracieho šalátu?

Pre prípravu kuracieho šalátu je vhodný široký výber dresingov, ktoré môžu doplniť chuť a vylepšiť celkový zážitok z jedla. Niektoré populárne dresingy pre kurací šalát zahŕňajú:

 • Dresing na báze jogurtu: Ľahký a osviežujúci, zvyčajne obsahuje grécky jogurt, citrónovú šťavu, cesnak, bylinky a soľ. Ideálny pre ľudí, ktorí preferujú nízkokalorické a zdravé možnosti.

 • Cesnakový dresing: Tento dresing pridáva šalátu intenzívnu chuť cesnaku. Obsahuje zvyčajne olivový olej, cesnak, dijonskú horčicu, jablčný ocot, soľ a korenie.

 • Cézar dresing: Klasický dresing na báze majonézy, parmezánu, cesnaku, worcestrovej omáčky, anchových filiet a citrónovej šťavy. Dodáva bohatú a krémovú chuť šalátu.

 • Medovo-musťárdový dresing: Sladký a pikantný, obsahuje med, dijonskú horčicu, jablčný ocot, olivový olej a bylinky. Ideálny pre tých, ktorí majú radi kombináciu sladkého a kyslého.

 • Zázvorovo-sojový dresing: Exotická možnosť s kombináciou zázvoru, sójovej omáčky, sezamového oleja, medu a cesnaku. Prináša zaujímavú a lahodnú chuť.

 • Balsamický dresing: Balsamická redukcia zmiešaná s olivovým olejom, medom, dijonskou horčicou, cesnakom a bylinkami je skvelou voľbou pre ľahký a osviežujúci šalát.

Náklonnosť ku konkrétnemu dresingu je individuálna a závisí od preferencií chutí. Každý dresing môžete prispôsobiť podľa svojich chuťových preferencií a ingrediencií, ktoré máte k dispozícii. Experimentujte s rôznymi dresingmi, a určite nájdete ten, ktorý najlepšie zosúladi s kuracím šalátom a vašimi chuťovými potešeniami.