Slovenská huspenina je jedlo, ktoré je hlboko zakorenené v našej tradičnej kuchyni a po stáročia je súčasťou klasického jedálnička. Najmä počas zimných mesiacov. Vyskúšajte tentoraz recept od žien v meste.

Slovenská huspenina

Pripravte si tradičnú slovenskú huspeninu, ktorá je výbornou pochúťkou nielen počas sviatočných dní, ale výborne sa hodí aj ako súčasť každodenného jedálnička.

Tento recept vás prevedie prípravou obľúbenej slovenskej pochúťky, kde sa spojí výživný vývar, bravčové koleno, nožička a koža s vôňou cesnaku, bobkových listov a korenia do harmonického celku.

S postupným varením, ktoré podčiarkne chuť jednotlivých ingrediencií, a s láskou k detailom v príprave, si môžete vychutnať dokonalú huspeninu, ktorej jedinečná chuť a textúra si získa vaše srdce.

Vyskúšajte aj naše dobré rady, aby bola vaša huspenina nielen chutná, ale aj krásne čistá a perfektne stuhla. Podávaná s čerstvou cibuľou a domácim chlebom sa slovenská huspenina určite stane súčasťou vášho hoci aj sviatočného stola.

Táto slovenská huspenina môže byť servírovaná ako predjedlo, hlavné jedlo alebo dokonca ako súčasť bufetových stolov na rôznych spoločenských podujatiach, čo zvyšuje jej obľúbenosť aj v dnešných časoch.

 • Doba prípravy: viac ako 5 hodín,
 • Počet porcií: závisí od veľkosti misky/formy,

Ingrediencie

 • 1 bravčové koleno strednej veľkosti - 1 ks bravčová nožička (paprčka) - 3 ks bravčová koža (cca 300 g) - 3 cibule strednej veľkosti - 5 strúčikov cesnaku (alebo viac, podľa chuti) - 10 guličiek celého čierneho korenia - 2 guličky nového korenia - 2 ks bobkový list - 2 polievkové lyžice octu (alebo viac, podľa chuti) - soľ podľa potreby,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Recept na slovenskú huspeninu

 1. Príprava surovín: Koleno, nožičku a kože nechajte v studenej vode odmočiť aspoň 30 minút. Potom ich umyte, očistite a vložte do vriacej vody na zopár minút. Po vyzrážaní bielkovín a vzniku peny vývar zlejte, suroviny umyte a hrniec tiež.


   
 2. Varenie huspeniny: Suroviny vráťte do hrnca, nalejte cca 4,5 l vody tak, aby bolo mäso ponorené. Pridajte korenie, bobkové listy, soľ a varte pomaly, aby vývar len jemne "bublal". Po 3 hodinách pridajte cesnak a rozpolené cibule. Ocot pridajte 30 minút pred koncom varenia.


   
 3. Dokončenie: Uvarené koleno, paprčky a kože vyberte, nechajte trochu vychladnúť. Mäso pooberajte od kosti a nakrájajte na menšie kocky. Kože nasekajte nadrobno. Mäso a kože rozvrstvite do misiek alebo pekáča a zalejte precedeným vývarom.


   
 4. Chladenie: Nechajte huspeninu v chlade vytuhnúť, najlepšie z večera do rána. Pre extra konzerváciu môžete huspeninu naliať do zaváracích pohárov a sterilizovať.

Dobré rady k príprave

 • Rozseknutie kolena a nožičky: U mäsiara si dajte koleno a nožičku rozseknúť na menšie kúsky pre lepší výťažok aspiku.
 • Množstvo vody: Dávajte pozor na množstvo vody - menej je viac, aby huspenina pekne stuhla.
 • Kvalitný vývar: Pomalým "bublaním" dosiahnete kvalitný vývar, ktorý je základom dobrej huspeniny.
 • Nemiešanie: Počas varenia huspeninu nikdy nemiešajte.
 • Dostatočná tuhosť: Či je huspenina dostatočne tuhá zistíme tak, že si malé množstvo odoberieme na tanierik a na chladnom mieste by nám mala za pár minút stuhnúť.
 • Vyčistenie vývaru: Pridaním octu pred koncom varenia dosiahnete krásne čistú huspeninu.
 • Podávanie: Slovenskú huspeninu podávajte s nakrájanou cibuľou pokvapkanou octom, spolu s domácim kváskovým alebo klasickým chlebom. Prípadne skúste aj ako chutí maďarská huspenina.

Videorecept