Priestor kedy soliť huspeninu prichádza pred varením mäsa, ale možnosť vylepšiť chuť je ešte tesne pred koncom celého procesu. Nižšie je celý recept ako si pripraviť domácu huspeninu.

Kedy soliť huspeninu?

Huspenina je tradičná studená pochúťka, ktorá sa pripravuje z vývaru, ktorý sa získa varením kostí a mäsa s bohatým obsahom kolagénu. Správne načasovanie solenia je dôležité, aby bola huspenina chutná.

Tu sú dva kľúčové momenty na pridanie soli:

 • Počas varenia kostí a mäsa: Soľ by sa mala pridať do vývaru pred pomalým varením kostí a mäsa spoločne s ďalším korením. To pomôže extrahovať chuť z mäsa a kostí a zabezpečí, že huspenina bude mať rovnomernú chuť. Soľte mierne, pretože vývar sa zredukuje a stane sa koncentrovanejším.
 • Pri dokončení vývaru: Po uvarení a precedení vývaru môžete ochutnať ešte nestuhnutú huspeninu a podľa potreby pridať ďalšiu soľ. Je dôležité mať na pamäti, že huspenina sa konzumuje chladená, a studené jedlá často potrebujú trochu viac soli, aby boli dostatočne chutné.

Vždy je lepšie pridať menej soli a podľa potreby ju doplniť, než prehnane osoliť vývar, čo by mohlo huspeninu pokaziť. Okrem soli môžete pridať aj ďalšie korenie a zeleninu, ako sú cibuľa, cesnak, bobkový list, nové korenie, alebo celé čierne korenie, aby ste dosiahli bohatšiu a komplexnejšiu chuť.

Tu je aj poctivá domáca huspenina podľa overeného receptu. A kedy pridať ocot do huspeniny? A čo robiť ak sa vám uvarí mútna huspenina. Alebo čo robiť, aby bola huspenina číra.

Ingrediencie

 • 1 stredne veľké bravčové koleno, 1 bravčová nožička či paprčka, 3 bravčové kože (teda asi 300 g), 3 stredné cibule, 5 strúčikov cesnaku (prípadne aj viac, záleží od vašej chuti),
 • koreniny : 10 guličiek celého čierneho korenia, 2 guličky nového korenia, 2 bobkové listy, 2 polievkové lyžice octu (prípadne podľa chuti) a soľ podľa potreby,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. U mäsiara si necháme koleno a nožičku rozseknúť. Spoločne s kožami ich necháme na úvod odmočiť v studenej vode aspoň pol hodinu. Následne ich umyjeme, očistíme a vložíme do vriacej vody vo väčšom hrnci a zopár minút ich povaríme.
 2. Všetko preto, aby sme vyzrážali bielkovinu, ktorá sa ako pena vyzráža na povrchu. Vodu následne zlejeme, všetko mäso a kože poriadne umyjeme. Ak chceme použiť hrniec, umyjeme aj ten. Mäso vrátime naspäť do hrnca a prilejeme približne 4,5 l vody. Do hnca dáme toľko vody, aby bolo mäso ponorené. Záleží to od veľkosti kolena, paprčky. Radšej menej vody, aby huspenina stuhla. 
 3. TERAZ BUDEME HUSPENINU SOLIŤ. Pridáme aj čierne a nové korenie, bobkový list a aj spomenutú soľ.
 4. Mäso s korenín v studenej vode varíme pomalým tiahnutím, nesmie vrieť. Počas varenia odstraňujeme penu, aby bola huspenina krásne číra. Po 3 hodinách pridáme očistený cesnak a rozpolené cibule. Ocot pridávame 30 minút pred koncom varenia.
 5. Uvarené koleno, paprčky, kože vyberieme a necháme trochu vychladnúť. Mäso pooberáme od kosti a nakrájame na menšie kocky. Do misiek, tanierov, alebo aj na pekáč rozvrstvíme mäso. Niekto obľubuje aj kože, tie si nasekáme nadrobno.
 6. MÔŽEME EŠTE DOSOLIŤ. Vývar ochutnáme, ak treba ešte ho dosolíme. Nakrájané mäso zalejeme cez husté sito precedeným vývarom. Aj samotný aspik chutí výborne. Keď mäso nemusíte, pripravte si do aspiku vajce.
 7. Chutnú huspeninu necháme na chladnom mieste vytuhnúť (nikdy nie na mraze!), najlepšie z večera do rána. Môžeme ju naliať aj do zaváracích pohárov a sterilizovať. Skladujeme v chlade.

Tip od žien v meste: Keď správne vyriešite otázku, kedy soliť huspeninu, správne ochutenú a hotovú ju podávame s nakrájanou cibuľou pokvapkanou octom. A k tomu domáci kváskový alebo klasický domáci chlieb. Tu je pár tipov ako sa dosiahne čistá huspenina. Tu je aj Maďarská huspenina. Skúste aj ako chutí slovenská huspenina.

Videorecept