Táto banánová bábovka ponúka dokonalé využitie prezretých banánov. S minimálnym množstvom pridaného cukru a využitím prezretých banánov je bábovka skvelou voľbou pre každú príležitosť.

Banánová bábovka

Šikovným tipom ako využiť zostávajúce banány je upiecť si z nich sladké pečivo. Môžete vyskúšať túto jednoduchú a vláčnu dvojfarebnú bábovku.

Potrebujete len niekoľko základných surovín, ktoré určite máte doma a pár zrelých banánov. Ideálne sú také, ktorým už hnedne šupka, vtedy sú banány už trochu prezreté a sú oveľa sladšie.

Výhodou je, že môžeme použiť do dezertu menej pridaného klasického cukru, prezreté banány dodajú bábovke sladkosť. Ak chcete, môžete si bábovku pripraviť celú čisto kakaovú lebo bez kakaa. Uvedené suroviny vystačia na malú formu s objemom 1,3 l. Skúste aj recept na banánový chlieb z 2 banánov. Tu je zase najlepšia šťavnatá bábovka.

Budeme potrebovať

 • Čas prípravy: 15 min.,
 • Čas pečenia: 25 min.,
 • Počet porcií: 16-18 kúskov,

Ingrediencie

2 vajcia, 2 zrelé banány, 100 g maslo (+ na vymazanie formy), 100 g krupicový cukor, 200 ml mlieko, 1 čl mletej vanilky, kôra z ½ citróna, 250 g polohrubá múka, 1 čl kypriaci prášok, 2 PL kakao, 3 PL strúhaný kokos (na vymazanie formy),

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Maslo, vajcia a mlieko vyberieme pred prípravou z chladničky aspoň 45 minút vopred. Bielka oddelíme od žĺtok. Banány rozpučíme vidličkou na kašu. Nastrúhame si kôru z polovice citróna, len zo žltej časti, dávame pozor aby sme nestrúhali aj bielu. Ak nemáme vanilku, použijeme 1 balík vanilkového cukru. Maslo dáme do misy spolu s cukrom. V samostatnej mise si preosejeme múku s kypriacim práškom a dobre zamiešame. Formu si vymažeme maslom a vysypeme kokosom.


   
 2. Maslo s cukrom vyšľaháme krátko do krému. Potom postupne zašľaháme žĺtky. Pridáme rozpučené banány, zašľaháme. Potom postupne prilievame mlieko.


   
 3. Prisypeme vanilku a kôru z citróna. Zamiešame – môžeme aj ručne s metličkou.


   
 4. Na 2 x prisypeme do mokrej zmesi múku s kypriacim práškom. Dobre zamiešame – môžeme metličkou. Samostatne si vyšľaháme tuhý sneh z bielkov. Do cesta opatrne stierkou zamiešame pomalými pohybmi sneh.


   
 5. Do pripravenej formy nalejeme polovicu svetlého cesta. Do zvyšnej polovice preosejeme kakao a zamiešame. Pridáme do formy a dáme piecť na 160 stupňov po dobu približne 25 minút. Kontrolujeme špáradlom – musí byť čisté.

Dobrú chuť, vaša banánová bábovka je hotová. Či už sa rozhodnete pre čisto kakaovú verziu alebo variantu bez kakaa, tento recept zaručene poteší každého milovníka sladkého. Skúste aj náš recept na babičkinu dvojfarebnú bábovku. A aká múka ide do bábovky?

Videorecept

História

Bábovka, známa svojim charakteristickým tvarom s dierou uprostred, má pôvod v strednej Európe a postupne si našla cestu do kuchýň po celom svete. Jej história siaha do 18. storočia, kedy sa začala objavovať v rakúskych a nemeckých kuchárskych knihách.

Pôvodne bola považovaná za luxusné pečivo, pripravované pre šľachtu a vyššie spoločenské vrstvy, kde servírovanie bábovky bolo súčasťou slávnostných príležitostí a rodinných osláv.

Postupom času sa bábovka stala obľúbenou po celom svete vďaka svojej jednoduchej príprave a variabilite. Môže byť pripravovaná v mnohých variantách – od klasických, cez ovocné až po čokoládové alebo orechové verzie.

Jej obľúbenosť nespočíva len v lahodnej chuti, ale aj v možnosti experimentovania s rôznymi prísadami a polevami. Bábovka sa tak stala nielen symbolom domácej pohody a tradície, ale aj kreativity v pečení.