Vychutnajte si tradičné fašiangové fánky pripravené podľa osvedčeného receptu. Tento recept vám ponúka klasické fašiangové fánky z kysnutého cesta, ktoré sú ideálne pre oslavy fašiangov a na zahriatie počas chladných zimných dní.

Tradičné fašiangové fánky

Tento recept vám prináša tradičnú fašiangovú pochúťku v chrumkavej verzii, ktorá je ideálna na oslavu fašiangov a hodovania. Fánky sú bohaté na chuť, a sú skvelým spôsobom, ako si vychutnať v zime niečo dokonale chutné.

Vynikajúce a chrumkavé, tieto fánky sú vyprážané do zlatista a ponúkajú lahodnú textúru a bohatú chuť, ktorú zvyšuje použitie špaldovej múky a kyslej smotany.

Pripravené s láskou, teplé a obalené v práškovom a vanilkovom cukre, sú tieto fánky skutočným kulinárskym potešením, ktoré poteší každého milovníka tradičných sladkostí.

Ttradičný recept na klasické fašiangové fánky z kysnutého cesta ponúka chutnú pochúťku, ktorá je ideálna nielen pre oslavy fašiangov, ale aj na zjedenie počas celej zimy.

Tieto fánky sú vyprážané v oleji, čo im dodáva charakteristickú textúru a chuť. Recept využíva kombináciu špaldovej múky a kyslej smotany, čím pridáva fánkam skvelú chuť. Skúste aj fánky pečené v rúre. Skúste aj tradičný český kakaový závin. 

Ingrediencie

  • Na kvások: 1 kocka droždia (42 g), 1 dl vlažného mlieka, 1 PL kryštálového (trstinového) cukru,
  • Na kysnuté cesto: 350 g hladkej špaldovej alebo hladkej pšeničnej múky, 200 ml kyslej smotany, 3 PL kryštálového (trstinového) cukru, 2 žĺtky, štipka soli, 3 PL rumu (voliteľné),
  • Na vyprážanie: olej,
  • Na obaľovanie: práškový cukor zmiešaný s vanilkovým cukrom,

Postup receptu

  1. Pripravte si kvások: V teplom mlieku rozpustite droždie a cukor. Nechajte kvások stáť asi 5-10 minút, kým nevykysne.
  2. Vypracujte si cesto: Všetky ostatné ingrediencie na cesto zmiešajte s kváskom a vypracujte hladké cesto. Nechajte ho kysnúť na teplom mieste, kým zdvojnásobí svoj objem.


     
  3. Formujte fánky: Cesto vyklopte na dosku, vyvaľkajte na hrúbku 5 mm a vykrajujte štvorčeky alebo obdlžníky. V strede každého kusu urobte zárez. To k fánkam patrí.


     
  4. Vyprážanie: Vo veľkom hrnci rozohrejte olej a vyprážajte fánky do zlatista. Nechajte ich plávať v oleji, aby sa rovnomerne usmažili.


     
  5. Dochutenie: Hotové tradičné fašiangové fánky položte na papierové utierky, aby ste odstránili prebytočný olej, a ešte teplé ich obaľte v zmesi práškového a vanilkového cukru.

Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na tradičné fašiangové šišky.

Videorecept 

Ako ich vylepšiť?

Na vylepšenie tradičného receptu na fašiangové fánky môžete vyskúšať niekoľko kreatívnych úprav, ktoré obohatia ich chuť a textúru:

  • Pridanie arómy: Experimentujte s pridávaním rôznych aróm ako je nastrúhaná citrónová alebo pomarančová kôra, ktoré cestu obohatia o sviežu citrusovú chuť.
  • Rôzne plnky: Skúste do cesta pred vyprážaním vmiešať malé kúsky ovocia, ako sú nakrájané jablká, hrozienka namočené v rume, alebo dokonca kúsky čokolády, aby ste fánkam dodali ďalšiu chuť a textúru.
  • Zmena sladidla: Namiesto bežného cukru môžete použiť med alebo javorový sirup, ktorý pridá cestu unikátnu sladkú chuť.
  • Experimentovanie s múkami: Okrem špaldovej múky môžete skúsiť použiť aj iné druhy múk, ako sú napríklad ražná alebo celozrnná múka, pre zmenenie textúry a pridanie viac vlákniny.
  • Zvýraznenie kyslej chuti: Pridaním trochu viac kyslej smotany alebo jogurtu môžete zvýrazniť kyslú chuť a zlepšiť konzistenciu cesta.
  • Rôzne Polevy: Po upečení môžete fánky namáčať do čokoládovej polevy alebo ich ozdobiť rôznymi topingami, alebo tiež orieškami, kokosom alebo farebnými posýpkami.
  • Využitie korenín: Prídanie korenín ako je vanilka, kardamóm alebo škorica môže cestu aromaticky obohatiť.
  • Servírovacie nápady: Podávajte fánky s rôznymi prílohami, ako je ovocné pyré, domáca šľahačka, alebo dokonca so slanými prílohami pre zaujímavú kombináciu chutí.

Tieto úpravy môžu pomôcť oživiť tradičný recept a poskytnúť vám nový kulinársky zážitok pri každej príležitosti fašiangových osláv.