Odpoveďou na otázku akú múku na domáci chlieb sa začína jeho príprava. Výsledkom môže byť fantastická dobrota, ktorej sa nebudete chcieť vzdať.

Akú múku na domáci chlieb

Pripravovať domáci chlieb je nielen umenie, ale aj veda. Výber správnej múky je kľúčovým krokom v procese, ktorý ovplyvňuje všetko od textúry a chuti po výživové hodnoty vášho chleba.

S rôznymi dostupnými druhmi múk a ich možnými kombináciami sa otvára široká paleta možností pre domácich pekárov a pekárky. V tomto krátkom texte sme prešli najbežnejšie typy múk vhodné na pečenie chleba a prinášame spôsoby, ako ich kombinovať, aby ste dosiahli perfektný domáci chlieb.

Či už ste začiatočník alebo skúsený pekár, nájdete základné tipy, ako si vybrať tú pravú múku pre váš chlebík, ktorý bude nielen chutný, ale aj zdravý.

Zozbierali sme odporúčania a skúsenosti od skutočných ľudí, ktorí sa podelili o svoje pečenie chleba, a tak môže byť tento článok dobrým východiskom pre vaše experimenty s pečením chleba. Určite si ale hľadajte vlastnú cestu.

Akú múku na domáci chlieb. Foto - Pexels

Na pečenie chleba sa dá použiť viacero druhov múk, pričom každý typ pridáva chlebu rôznu textúru, chuť a výživové hodnoty. Ak teda vyberáte akú múku na chlieb, tak tu je základný výber najbežnejších druhov múk vhodných na pečenie chleba:

Najbežnejšie typy používaných múk

 • Hladká múka pšeničná chlebová: Je často odporúčaná ako základ pre pečenie chleba kvôli svojej schopnosti tvoriť pružné a vzdušné cesto. Chlebová múka má vyšší obsah proteínu (lepku) v porovnaní s bežnou hladkou pšeničnou múkou, čo umožňuje chlebu lepšie zachytiť uhlíkový dioxid vytváraný kvasnicami. Výsledkom je vzdušnejší a pružnejší chlieb.
   
 • Ražná múka: Hoci časť domácich pekárok a pekárov má s ražnou múkou zlú skúsenosť, iní ju úspešne využívajú, najmä v kombinácii s inými typmi múk. Veľmi obľúbená je zmes hladkej chlebovej a ražnej múky. Podobne ako žitná, aj ražná múka sa používa na prípravu chlebov s výraznou chuťou. Ražné chleby sú často pevnejšie a majú charakteristickú tmavšiu farbu.
   
 • Špaldová múka: Je populárna pre svoje nutričné hodnoty a príjemnú chuť, vhodná na kombináciu s inými múkami. Špaldová múka je vyrobená zo starodávnej formy pšenice a je známa svojou bohatou chuťou a výživovými hodnotami. Môže byť použitá samostatne alebo v kombinácii s inými múkami. Napríklad s hladkou chlebovou múkou.

Ďalšie používané múky

 • Celozrnná pšeničná múka: Celozrnná múka sa vyrába z celých zŕn vrátane otrúb a klíčkov, čo chlebu dodáva viac vlákniny, nutričnej hodnoty a charakteristickú chuť. Chlieb z celozrnnej múky je hustší a ťažší.
 • Žitná múka: Žitná múka je tradičná voľba pre pečenie tmavých, hustých chlebov, ako je napríklad nemecký pumpernickel. Žitná múka dáva chlebu výraznú chuť a lepkavú textúru.
 • Bezlepkové múčne zmesi: Pre ľudí s intoleranciou na lepok alebo celiakiou existujú bezlepkové múčne zmesi, ktoré často obsahujú kombináciu ryžovej múky, tapiokového škrobu, zemiakového škrobu a xantánovej gumy na napodobnenie textúry a funkcie pšeničnej múky.
 • Celozrnná ražná múka: Je vhodná pre pečenie tradičných ražných chlebov. Dodáva chlebu bohatú chuť a vysoký obsah vlákniny.

Pri výbere akú múku na domáci chlieb teda záleží na preferovanej textúre, chuti a výživových hodnotách. Experimentovanie s rôznymi druhmi múk a ich kombináciami môže viesť k objaveniu vášho obľúbeného receptu na domáci chlieb. Presne takého aký bude vyhovovať práve vám. Skúste napríklad náš recept na zemiakový chlieb.

Kombinácie múk do receptu na chlieb

 • Kombinácia hladkej múky a ražnej múky - Zrejme najobľúbenejšia medzi domácimi pekármi a pekárkami. Táto kombinácia múky poskytuje dobrý kompromis medzi ľahkosťou pšeničného chleba a charakteristickou chuťou ražného chleba. Vyskúšajte napríklad pomer chlebovej a ražnej múky 3:1 (3 diely chlebovej). Prípadne postupne pridávajte viac ražnej. Skúste si vybrať múku s označením na kváskovanie a pripraviť ju podľa receptu z kvásku.
 • Hladká chlebová múka kombinovaná so špaldovou celozrnnou hladkou múkou (80% hladká chlebová, 20% špaldová): Táto kombinácia je vyskúšaná a prináša do chleba zaujímavú chuť a textúru.
 • Hladká múka a žitná múka v pomere 1:1: Tento pomer je odporúčaný pre jednoduchý, avšak chutný chlieb.
 • Použitie 150 g ražnej múky a 350 g bielej chlebovej múky: Táto kombinácia bola tiež odporúčaná s pridaním sušeného droždia, olivového oleja, medu, soli, mlieka, vody a semienok na vytvorenie bohato ochuteného a textúrovaného chleba.

Dôležité poznámky

 • Pomer a typ múky môžu výrazne ovplyvniť textúru, chuť a výsledný vzhľad chleba. Experimentovanie s rôznymi kombináciami múk môže pomôcť nájsť tú správnu rovnováhu pre váš ideálny chlieb.
 • Pridanie semienok, ako sú slnečnicové alebo tekvicové, môže obohatiť chuť a textúru chleba.
 • Úpravy v recepte, ako je menšie množstvo ražnej múky alebo pridanie iných ingrediencií, môžu pomôcť dosiahnuť lepšiu textúru a menej lepkavé cesto. Skúste aj recept na banánový chlieb z 2 banánov.

Videorecept