Pripravte si s nami orechové medvedie labky od babičky, podľa receptu ktorý si pamätá ešte Rakúsko-Uhorsko. Skúste tradičný koláčik podľa tradičného receptu.

Medvedie labky

Žaby, včely, ryby, raky, mušle, motýle, šišky, strapce hrozna, orechy... Formičiek na orechové medvedie labky – alebo dlabky, ako som ich od mala volala – mám doma od výmyslu sveta.

Niektoré z nich pamätajú ešte rakúsko-uhorskú monarchiu, tie sú moje najvzácnejšie. Pekávali v nich moje babky a prababky, a možno aj ich prababky.

Mne najviac chutia labky práve z týchto starých vypečených formičiek. Áno, presne z tých, ktoré sa po pečení najprv nechajú dlho odmočiť vo vode a potom sa prácne umývajú, aby ich bolo možné opäť použiť.

C´est pas de la tarte! – povedali by Francúzi, čo doslovne znamená: To nie je torta! Ide o idióm, ktorý používajú, ak je niečo prácne a zdĺhavé. Ale k labkám v starožitných formičkách to jednoducho patrí!

História

História pečenia "medvedích labiek" nie je celosvetovo známa alebo široko dokumentovaná, ale môžeme povedať, že tieto sladkosti majú svoje dlhoročné miesto v tradíciách strednej Európy, konkrétne v Česku a na Slovensku.

Orechové medvedie labky od babičky sú charakteristické svojim tvarom a chutným piškótovým cestom. Zrejme vznikli ako súčasť bohatej tradície domáceho pečenia počas sviatočných období, ako sú Vianoce, kedy rodiny po celom Slovensku a v Česku trávia čas pečením rôznorodých druhov sladkostí.

Podobné recepty sú známe aj v iných častiach Európy, ale medvedie labky ako také sú mimoriadne obľúbené najmä v českej a slovenskej kuchyni. Svojou jednoduchou prípravou a chutným výsledkom sa stali pevnou súčasťou domáceho pečenia.

Tieto koláčiky môžu mať aj iné verzie alebo obmeny v rôznych regiónoch či rodinách, kde sa recepty odovzdávajú z generácie na generáciu, často s miernymi úpravami alebo inováciami.

Každá rodina môže mať svoj vlastný "tajný" recept, ktorý pridáva jedinečnú chuť a charakter k ich vlastným medvedím labkám od babičky. O ten náš sa s vami rada podelím.

Vyskúšajte aj ďalšie vianočné koláče a vianočné pečivo. Napríklad recept na klasické linecké koláče, alebo orechové rožteky. A tu sú skvelé vianočné Išelské tortičky. Tu je zase recept na florentínky. Podobne skvelý je aj klasický Opitý Izidor. Tu je aj rokmi overený recept na vianočnú griláž. A tu zase recept na medvedie labky od babičky.

Potrebujeme

  • Pečieme na 175 °C , 20 min.,
  • Dávka asi na 30 ks (podľa tvaru a veľkosti formičiek),

Ingrediencie

Cesto:

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

  1. Múku, práškový cukor, mleté orechy, vajce a zmäknuté maslo si navážime do misky. Podľa chuti môžeme pridať kakao alebo štipku škorice.
  2. Formičky, v ktorých budeme labky piecť, si jemne vymastíme olejom a poukladáme vedľa seba na dosku, aby sme ich mali poruke. Potom si zakaždým vezmeme malý kúsok cesta a prstami ho roztlačíme vo formičke. Množstvo cesta závisí od tvaru a veľkosti formičky. Orechy cesto nakypria, takže formičky neplníme úplne po okraj.
  3. Naplnené formičky poukladáme na plech a dáme piecť. Pečieme na 175 °C asi 20 minút. Ak ste pridali kakao, sledujte ešte ostražitejšie, aby vám neprihoreli, je to totiž klamlivé.
  4. Upečené labky necháme vo formičkách trocha vychladnúť, až potom vyklápame.

Dobrú chuť. Orechové medvedie labky od babičky k Vianociam jednoducho patria. Ale rovnako aj recept na orechovo vanilkové rožky, prečítajte si aj kedy piecť medvedie labky.

Videorecept

a