Tieto tradičné orechovo vanilkové rožky jednoducho patria ku Vianociam na Slovensu. A nielen u nás. Vyskúšajte rokmi overený pravý vianočný recept.

Orechovo vanilkové rožky

Tento recept na orechovo vanilkové rožky je klasickým príkladom tradičného pečiva, ktoré je obľúbené najmä počas sviatočného obdobia, ale skvele sa hodí aj k bežnej káve alebo čaju.

Recept začína vytvorením cesta z hladkej múky, masla alebo Palmarínu, vanilkového cukru, mletých vlašských orechov (alebo lieskových orechov, resp. mandlí) a práškového alebo pomletého trstinového cukru.

Toto cesto sa potom nechá stuhnúť v chladničke aspoň na 2 hodiny, čím získa správnu konzistenciu pre ďalšie spracovanie. Po stuhnutí cesta sa z neho krájajú rovnaké kúsky, ktoré sa formujú do tvaru malých rožkov.

Pri príprave rožkov je dôležité mať na pamäti, že počas pečenia ešte narastú, preto je lepšie tvarovať menšie kúsky. Rožky sa ukladajú na plech vyložený papierom na pečenie v dostatočných rozostupoch, aby mal každý rožok dostatok miesta na rozpínanie.

Pečú sa pri teplote 150 °C približne 20 minút, kým ich konce nezískajú jemne ružovú farbu. Upečené vanilkové rožky by mali byť ešte teplé obalené v zmesi práškového a vanilkového cukru, čo im dodá charakteristickú sladkú a vanilkovú chuť.

Hotové orechovo vanilkové rožky sa potom skladujú uzavreté v dóze, aby si zachovali svoju čerstvosť a chuť. Recept umožňuje variabilitu v použití orechov, takže môžete experimentovať s vlašskými orechami, lieskovými orechami alebo mandľami podľa vlastnej chuti.

Vanilkové rožky sú známe svojou jemnou textúrou, bohatou chuťou a dlhou trvanlivosťou, čo ich robí ideálnymi na prípravu vopred a uchovanie na neskoršie pohostenie.

História

Orechovo vanilkové rožky majú dlhú a zaujímavú históriu, ktorá sa viaže k tradičným európskym pekárskym výrobkom. Ich presný pôvod nie je úplne jasný, ale sú príznačné pre stredoeurópsku kuchyňu, najmä pre oblasti ako Rakúsko, Česko, Slovensko a Maďarsko.

Tieto rožky, známe aj ako "Vanillekipferl" v nemecky hovoriacich krajinách, sa pôvodne pripravovali počas Vianoc a sviatočného obdobia. Ich charakteristický polmesiacový tvar a bohatá kombinácia orechov a vanilky sa stali synonymom pre tradičné sviatočné pečenie.

História týchto rožkov sa údajne datuje až do 17. alebo 18. storočia. Podľa jednej z legiend boli vytvorené ako symbol víťazstva nad Osmanskou ríšou, pričom ich tvar mal predstavovať polmesiac na osmanskej vlajke. Táto legenda, aj keď je pravdepodobne viac mýtus ako fakt, zdôrazňuje dlhodobú obľúbenosť a kultúrny význam týchto koláčikov.

Tradične sa pripravujú z jednoduchého cesta, ktoré obsahuje maslo alebo iný tuk, múku, cukor, orechy (najčastejšie mleté vlašské orechy, mandle alebo lieskové orechy) a vanilkový cukor alebo vanilku. Po upečení sa ešte teplé rožky obaľujú v zmesi práškového cukru a vanilkového cukru, čo im dodáva ich charakteristickú chuť a vzhľad.

V priebehu rokov sa recepty na orechovo vanilkové rožky rozšírili a stali sa populárnymi v mnohých domácnostiach po celom svete, pričom každá kuchyňa prispela svojimi unikátnymi variáciami.

Dnes sú tieto rožky nielen súčasťou vianočného pečenia, ale často sa pripravujú aj počas celého roka ako obľúbená sladká pochúťka. Podobne napríklad aj náš recept na marlenka guličky, alebo aj orechové košíčky.

Tu sú aj orechové rožteky. Pozrite si aj náš overený návod ako tvarovať vanilkové rožky. Skúste aj recept na grilážky. Vyskúšajte aj náš recept na vanilkové rožky bez vajec. Tu je aj recept na luxusné vanilkové rožky. Skúste aj náš recept ako piecť fúkané rožky. Tu je aj recept na viedenské vanilkové rožky.

Ingrediencie

 • 300 g hladká (špaldová) múka,
 • 250 g masla alebo Palmarínu,
 • 1 balenie vanilkového cukru,
 • 150 - 200 g mletých vlašských orechov, (prípadne lieskových, alebo mandlí),
 • 80 g práškového alebo pomletého trstinového cukru,

na obaľovanie vanilkových rožkov:

 • 3 balenia vanilkového cukru,
 • 5 polievkových lyžíc práškového alebo pomletého trstinového cukru,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Zo všetkých surovín vymiesime cesto, ktoré uložíme do chladu aspoň na 2 hodiny, stuhne.


   
 2. Tak z cesta krájame, odoberáme rovnaké kúsky cesta, ktoré budeme šúľkať do tvaru rožka.


   
 3. Kúsok cesta pošúľame a tvarujeme rožtek. Urobte si rožteky menšie, pretože ešte narastú.


   
 4. Rožky ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie ďalej od seba, pretože sa zväčšia.


   
 5. Vanilkové rožky pečieme pri teplote 150 °C asi 20 minút. Konce by mali byť jemne ružové.


   
 6. Pečením rožky zväčšia svoj objem. Teplým vzduchom môžeme upiecť aj dva plechy naraz.


   
 7. Upečené vanilkové rožky ešte teplé obaľujeme v zmesi práškového a  vanilínového cukru.


   
 8. Orechovo vanilkové rožky skladujeme uzavreté v dóze. Upečte si ich v predstihu, vydržia naozaj dlho.

Tip od žien v meste: Ak chcete, vymeňte vlašské orechy za pomleté lieskové orechy, alebo aj mleté mandle. Pripravte si tak orechovo vanilkové rožky presne podľa vašej chuti.

Ak by sa vám nedarili, skúste náš článok: Vanilkové rožky sa rozpadávajú, čo robiť? Skúste aj náš recept na fúkané kokosové rožky od babičky. Tu je aj recept na vanilkové rožky bez orechov.

Videorecept