Na tento výborný grilovaný encián vám stačí len jednoduchý recept a chutný základ obeda je na stole. Pripravte si chutné jedlo s top receptom od žien v meste.

Grilovaný encián

Historia syrov s bielou plesňou sa začala už stovky rokov dozadu. Encián je slovenská veľmi obľúbená obdoba známeho francúzskeho syra Camembert.

Tento legendárny syr mal svoje počiatky v obci Camembert v Normandii vo Francúzsku, kde ho vraj počas Francúzskej revolúcie prvýkrát vytvorila mníška Marie Harel pod vedením kňaza z Brie.

Vo Francúzsku je názov "Camembert" dodnes chránený, a preto sa môže používať iba pre syr, ktorý je vyrobený v určitých regiónoch Francúzska podľa konkrétnych výrobných postupov.

Aj napriek tomu, že mnohé krajiny neskôr začali prirpavovať svoje vlastné variácie tohto syra, vrátane Slovenska kde tento druh syra zastupuje encián, každý z nich má svoju vlastnú unikátnu receptúru a jemne odlišnú metódu výroby.

V 60. rokoch 20. storočia francúzska vláda uzatvorila dohodu s Československom, aby zabezpečila, že syr vyrobený u nás nebude používať názov Camembert. Na Slovensku sa tak začal  pre náš syr s bielou plesňou používať názov Encián, v Česku zase hermelín.

Syr s bielou plesňou

Proces výroby týchto syrov je pomerne zložitý. Či už sa používa surové alebo pasterizované kravské mlieko, to sa najprv zahrieva a potom sa do neho pridá syridlo, aby sa zrazilo. Zmes sa potom preleje do foriem, kde syr získa svoj konečný tvar.

Kľúčovým aspektom výroby syrov s bielou plesňou je práve použitie špeciálneho druhu plesne (v prípade enciánu Penicillium candidum), ktorý sa pridáva priamo do mlieka alebo sa strieka na povrch syra, čím sa vytvára charakteristický biely povlak.

Zrenie syra trvá niekoľko týždňov v chladnej a vlhkej pivnici. Tento proces zrejme nie je len o čase – je to obdobie, počas ktorého syr nadobúda svoju jedinečnú chuť a textúru.

A výsledok? Krémový syr s výraznou, bohatou chuťou, ktorý je tak obľúbený po celom svete. Záväzok k tradícii a kvalite je ďalším dôvodom popularity syrov s bielou plesňou na celom svete. História syra Encián je teda príbehom o adaptácii a oslave lokálnych tradícií a surovín.

Jednoduchý recept na grilovaný camembert, hermelín či encián. Foto - Freepik

Prečo?

Ľudia majú radi grilovaný syr s bielou plesňou z niekoľkých dôvodov, ktoré sa týkajú jeho jedinečnej chuti, textúry a vône. Tento druh syra, ako sú Camembert, Hermelín alebo Encián, keď sa griluje, mení svoju konzistenciu na krémovú a mäkkú, čo poskytuje jedinečný gurmánsky zážitok.

Teplo z grilovania umožňuje syru uvoľniť všetky svoje arómy, čo zvyšuje jeho chuť a zanecháva hlboký dojem na gurmánske chute. Grilovaný syr s bielou plesňou sa často podáva s rôznymi prílohami, ako sú čerstvé ovocie, orechy alebo med, čo ešte viac obohacuje chuťový profil tohto jedla.

V kombinácii s vhodnými nápojmi, ako je víno alebo pivo, môže byť konzumácia grilovaného syra s bielou plesňou nezabudnuteľným kulinárskym zážitkom. Navyše, príprava grilovaného syra je relatívne jednoduchá a rýchla, čo je výhodou pre tých, ktorí si chcú vychutnať vynikajúce jedlo bez veľkého úsilia alebo času stráveného v kuchyni.

Takýto syr môže byť tiež súčasťou rôznych jedál, od predjedla až po hlavné jedlo, čo zvyšuje jeho univerzálnosť a príťažlivosť pre mnohých ľudí. Tu ej aj náš recept na nakladaný hermelín.

Ingrediencie

 • 1 kus enciánu na osobu,
 • 2 PL olivový olej,
 • Čerstvé bylinky alebo hotová zmes na grilovaný syr,

Náročnejšia marináda

 • olivový olej,
 • pretlačené strúčiky cesnaku,
 • čerstvý rozmarín alebo tymián,
 • soľ a čerstvo mleté čierne korenie,
 • trochu bieleho vínneho octu alebo citrónovej šťavy,
 • med alebo hnedý cukor pre trochu sladkosti

Zmiešajte všetky tieto ingrediencie dohromady a nechajte encián v marináde odležať aspoň hodinu pred grilovaním, aby syr nasal všetky chutné arómy.

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Príprava Enciánu: Encián rozbaľte a pokvapkajte ho olivovým olejom a posypte čerstvými bylinkami alebo hotovou zmesou na grilovaný syr podľa vašich preferencií.
 2. Odpočinok: Nechajte syr postáť takto pripravený na chvíľu, aby sa vstrebal olej a vôňa byliniek. Prípadne si podľa návodu vyššie pripravte marinádu a encián v nej nechajte aspoň hodinu odležať.
 3. Grilovanie: Na gril, grilovaciu panvicu, alebo na plech do rúry položte alobal (papier na pečenie) a naň položte encián. Grilujte syr z oboch strán na strednej teplote (na grile, alebo aj na grilovacej panvici, či v rúre), až kým nezačne mäknúť a nezíska zlatistú farbu. V závislosti od grilu to trvá 2-3 minúty, alebo 15 minút v rúre.
 4. Na prípravu grilovaného enciánu môžete využiť aj pôvodný alobal v ktorom bol encián pôvodne zabalený. Rozbaľte ho, natrite olejom, bylinkami, nechajte chvíľku postáť a opäť zabalený grilujte.
 5. Podávanie: Hotový grilovaný encián vybaľte a preložte opatrne na tanier. Podávajte ho napríklad s varenými zemiakmi s maslom a pažítkou, alebo s pečenými zemiakmi a obľúbeným dresingom. Ak máte radi, môžete pridať aj brusnicový džem na zvýraznenie chuti.

Dobrú chuť!

Videorecept

S čím môžem podávať grilovaný encián?

Grilovaný encián môžete podávať s:
 • Čerstvým bagetou alebo pečivom,
 • varenými, alebo pečenými zemiakmi, alebo zemiakovými hranolkami či s batatmi,
 • Ovocnými džemami alebo chutney (napríklad z červených alebo čiernych ríbezlí)
 • Brusnicami alebo iným kyslým ovocím,
 • Čerstvou zeleninou (napr. paradajkami, uhorkami),
 • Listovým šalátom a inými zeleninovými listami,
 • Orechami (vlašskými orechami alebo pekanovými orechami),
 • Medom a balzamikovým octom pre sladkokyslú chuť,
Tieto doplnky poskytnú kontrast k bohatej a krémovej chuti grilovaného hermelína a pridajú rôzne textúry a chuti do celkového jedla.