Viedenský zemiakový šalát je klasický rakúsky recept, ktorý sa vyznačuje jednoduchosťou a výraznou chuťou. Vyskúšajte recept od žien v meste.

Viedenský zemiakový šalát

Viedenský zemiakový šalát, známy svojou ľahkou a osviežujúcou chut'ou, je naozajstným skvostom rakúskej kuchyne. Bez použitia majonézy, ale s vývarom, octom a olejom, tento šalát ponúka jedinečnú chuťovú kombináciu, ktorá je ideálna ako príloha k mnohým tradičným jedlám.

Jeho unikátny charakter spočíva vo skvelom spojení zemiakov, octu a jemnej sladkosti cibule, vytvárajúcej výbornú kombináciu chutí.

Viedenský zemiakový šalát, často podávaný ako príloha k tradičným jedlám ako sú Wiener schnitzel alebo domáce klobásy, je dokonalým príkladom jednoduchosti a elegancie v rakúskej kuchyni. Tu je aj recept na obyčajný zemiakový šalát starej mamy. Skúste aj tento recept na šťavnatý zemiakový šalát.

Tu je základný postup jeho prípravy:

Ingrediencie

  • 1 kg zemiakov vhodných na varenie (napr. červené zemiaky), 1 jemne nakrájaná veľká cibuľa, 250 ml hovädzieho alebo zeleninového vývaru, 2-3 polievkové lyžice bieleho vínneho octu, 1-2 čajové lyžičky dijonskej horčice, 2-3 polievkové lyžice rastlinného oleja, soľ a čerstvé mleté čierne korenie, 1 hrst čerstvej pažítky alebo petržlenu,
  • Voliteľne: nakrájané nakladané uhorky a štipka cukru, petržlenová vňať alebo pažítka na na ozdobenie,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

  1. Príprava zemiakov: Umyté zemiaky uvarte v šupke, kým nebudú mäkké, ale stále pevné. Po uvarení ich nechajte vychladnúť, potom ošúpte a nakrájajte na tenké plátky.
  2. Príprava zálievky: V malom hrnci privediete vývar k varu a zmiešajte ho s octom a horčicou. Osolte a okoreňte podľa chuti.
  3. Miešanie zemiakov a zálievky: Väčšiu misku naplňte nakrájanými zemiakmi a cibuľou. Teplý vývar s octom a horčicou nalejte na zemiaky a jemne premiešajte. Nechajte zemiaky absorbovať väčšinu zálievky, asi 10-15 minút.
  4. Dokončenie šalátu: Pridajte rastlinný olej a znova premiešajte. Pred podávaním posypte šalát nasekanou petržlenovou vňaťou (a voliteľne nakladanými kyslými uhorkami). Viedenský šalát môžete podávať teplý alebo nechať odstáť v chladničke.

Tento viedenský zemiakový šalát je skvelým doplnkom k rôznym jedlám, od grilovaného mäsa po ľahké letné večere. Jeho jednoduchosť a sviežosť sú charakteristické pre túto tradičnú rakúsku pochúťku. Alebo skúste aj náš tradičný zemiakový šalát. Tu sú aj ďalšie recepty ako sa robí luxusná príloha zo zemiakov. Skúste aj moderný zemiakový šalát.

Videorecept

História

História viedenského zemiakového šalátu, známeho aj ako "Wiener Erdäpfelsalat", siaha do 19. storočia a je úzko spojená s rakúskou a viedenskou kuchyňou. Tento šalát sa vyvinul v dobe, keď sa zemiaky stali dôležitou súčasťou stravy v mnohých európskych krajinách, vrátane Rakúska.

Zemiaky do Európy prvýkrát doviezli zo Strednej a Južnej Ameriky španielski dobyvatelia v 16. storočí. V Rakúsko-Uhorsku a Nemecku sa stali populárnymi až neskôr, v 18. a 19. storočí, kedy boli uznané ako výživná a všestranná potravina. Tento trend sa rozšíril po celej Európe, a zemiaky sa stali dôležitou súčasťou mnohých tradičných jedál.

Viedenský zemiakový šalát sa líši od iných typov zemiakových šalátov najmä svojou špecifickou prípravou a zložením. Jeho typickým znakom je, že neobsahuje majonézu, ale namiesto toho je obvykle pripravovaný s vývarom, octom, olejom, cibuľou a niekedy horčicou alebo inými koreninami. Tento spôsob prípravy dáva šalátu jemnú, ale charakteristickú chuť.

Viedenský zemiakový šalát sa často podáva ako príloha k tradičným rakúskym jedlám, ako je napríklad viedenský rezeň. Jeho popularita v Rakúsku a jeho variácie sa rozšírili aj do susedných krajín, ako je Nemecko a Česká republika.

Dnes sa viedenský zemiakový šalát považuje za klasiku rakúskej kuchyne a je obľúbený pre svoju jednoduchosť, chuť a variabilitu. Jeho popularita sa udržuje vďaka tradičným rodinným receptom, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Skúste aj recept na slovenský zemiakový šalát.