Superpotraviny nie sú nijaký vedecký termín, ale niečo o zložení jedálníčka napovedia. Zistite si o nich viac, určite sa vám to pri príprave každodennej stravy bude hodiť.

Čo sú superpotraviny? Rebríček

Termín "superpotraviny" sa používa na označenie potravín, ktoré sú bohaté na živiny, vitamíny a minerály, a majú mnoho zdravotných výhod. Zvyčajne obsahujú vysoké množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú ochraňovať telo pred voľnými radikálmi, ktoré môžu spôsobovať poškodenie buniek a prispievať k vzniku ochorení, ako sú napríklad srdcové choroby, rakovina a diabetes.

Niektoré príklady superpotravín sú bobule goji, brokolica, avokádo, losos, kurkuma, jablká, červená repa, čučoriedky, orechy, špenát, cícer a mnoho ďalších.

Je dôležité si uvedomiť, že termín "superpotraviny" nie je oficiálnym vedeckým termínom a že každá potravina má svoje jedinečné zloženie živín a zdravotné výhody.

Výraz "superpotraviny" sa stal veľmi populárnym v posledných rokoch, avšak neexistuje žiadny jednotný zdroj, ktorý by ho vymyslel. Jeho popularita nepochádza z vedeckých kruhov, ale skôr z marketingu a propagácie potravín s vysokým obsahom živín a antioxidantov.

Niektorí odborníci sa vyjadrujú k tomu, že výraz "superpotraviny" môže byť zavádzajúci, pretože žiadna potravina nie je zázračná a žiadna strava by nemala byť založená len na niekoľkých potravinách. Strava by mala byť pestrá a obsahovať širokú škálu rôznych potravín. Je dôležité mať na pamäti, že zdravie závisí od celkového životného štýlu a stravy a nie len od jednotlivých potravín, ktoré jeme.

Preto by strava mala byť vyvážená a rozmanitá, a obsahovať širokú škálu rôznych potravín, vrátane tých, ktoré sa obvykle označujú ako superpotraviny.

Rebríček superpotravín

Termín "superpotraviny" sa používa na označenie potravín, ktoré obsahujú vysoké množstvo živín a antioxidantov a majú mnoho zdravotných výhod. Tu je rebríček 10 superpotravín:

  1. Losos - bohatý na omega-3 mastné kyseliny, vitamín D a bielkoviny.
  2. Špenát - bohatý na železo, vápnik, vitamíny A a C a antioxidanty.
  3. Bobule goji - bohaté na antioxidanty, vitamíny A a C a vlákninu.
  4. Brokolica - bohatá na vitamíny C, K a A, vlákninu a antioxidanty.
  5. Avokádo - bohaté na zdravé tuky, vlákninu a vitamíny K, C a B6.
  6. Cícer - bohatý na bielkoviny, vlákninu, železo a vitamín C.
  7. Ovocie palmy acai - bohaté na antioxidanty, vlákninu a zdravé tuky.
  8. Orechy - bohaté na zdravé tuky, bielkoviny, vlákninu a antioxidanty.
  9. Jablká - bohaté na vlákninu, vitamíny C a K a antioxidanty.
  10. Červená repa - bohatá na vlákninu, železo, vitamíny C a K a antioxidanty.

Je dôležité si uvedomiť, že žiadna potravina nie je zázračná a že strava by mala byť vyvážená a rozmanitá. Superpotraviny by mali byť súčasťou zdravého stravovania, ale nemali by nahrádzať iné dôležité živiny a potraviny v strave.