Šúľance sú tradičné slovenské jedlo, ktoré sa dá pripraviť na slano aj na sladko. Vyskúšajte naše overené recepty ako si doma dopriať toto pravé slovenské jedlo.

Šúľance

Vyrábajú sa ručným tvarovaním cesta na dlhé, tenké valčeky, ktoré sa potom krájajú na menšie kúsky. Tieto kúsky sa uvarené podávajú s rôznymi prílohami, ako napríklad s bryndzou, kapustou, údeným mäsom, makom, tvarohom, slaninou, strúhaným syrom, orechami alebo ovocím. Šúľance sú jedným z klasických jedál slovenskej kuchyne a sú obľúbené nielen na Slovensku, ale aj v susedných krajinách.

Pravé šúľance patria medzi jedno z najtypickejších slovenských jedál. Jedná sa o tradičné cestoviny, ktoré sa pripravujú najčastejšie zo zemiakov, vajec a múky, často sa na slano podávajú so slaninkou a kyslou smotanou. Na sladko poznáme zase makové šúľance, orechové, alebo tie zo zemiakovo-tvarohového cesta. 

Zemiakové šúľance so strúhankou sú jedným z najobľúbenejších spôsobov prípravy. Ale pre tých, ktorí nechcú použiť zemiaky, existujú aj domáce šúľance bez zemiakov. Pripravujú sa len z múky, vajec a vody.

Ak hľadáte sladkú verziu, najlepšie makové šúľance sú určite vynikajúcou voľbou. A ak máte radi mak, ale nechcete použiť zemiaky, môžete vyskúšať zase makové šúľance bez zemiakov. Sladké poznáme aj šúľance s orechami. Plnka z mlatých orechov, masla a práškového cukru im dodáva sladkú chuť a krémovú konzistenciu. Šúľance s orechami sú typickým dezertom v mnohých kuchyniach a môžu sa podávať s tvarohom, smotanou, medom alebo ovocím.

Pre tých, ktorí preferujú zemiakové cestoviny bez vajec, zemiakové šúľance bez vajec môžu byť skvelou možnosťou. A ak chcete vyskúšať tradičný recept na zemiakové šúľance, vyskúšajte ten na webe zenyvmeste.sk.

História šúľancov

História tohto obľúbeného pokrmu sa u nás datuje už od stredoveku, kedy boli široko používané v kuchyniach vo veľkej časti Európy. Toto jednoduché jedlo bolo vždy populárne najmä pre svoju jednoduchosť, lacnosť a využiteľnosť, pretože boli chutným jedlom aj pre chudobnejšie vrstivy.

Šúľance sa pôvodne vyrábali bez použitia zemiakov a využívali sa hlavne ako príloha k hlavnému jedlu. Postupne však vznikali rôzne zmeny v receptoch, čo pridávalo nové chute a vône do jedálneho lístka.

V súčasnosti sú šúľance populárnym pokrmom nielen v krajinách strednej Európy a pripravujú sa podľa rôznych receptov nielen ako sladké dezerty, ale aj ako slané jedlá. Vyskúšajte aj náš recept na žemlovku.

Akú múku na šúľance?

  • Najlepšie sa hodí polohrubá múka.

Recept na tradičné šúľance

Ingrediencie: 900 g v šupke uvarených zemiakov, cca 180 g polohrubej múky, 2 vajcia, 1 kávová lyžička soli.

Postup receptu:

  1. Zemiaky aj so šupkou necháme variť až kým nezmäknú (približne pol hodiny). Necháme ich vychladnúť - cesto sa spracúva, až keď sú zemiaky studené. Uvarené zemiaky sceďte a pretlačte cez strúhadlo na zemiaky, alebo ich rozdrvte vidličkou.


     
  2. Pridáme vajcia a postupne i múku. Ideálne cesto už drží pekne formu, ale je ešte stále trošku lepkavé. Aby sa nám s ním na drevenej doske dobre pracovalo, pomúčime si ju.


     
  3. Na pomúčenej doske rukami vytvarujte z cesta valček hrubý približne 2 cm. Valček nakrájajte na menšie kúsky, ktoré pomocou ruky stlačíte a vytvarujete do tvaru šúľancov. Znie to ako komplikovaná robota, ale v skutočnosti to je raz-dva hotové.


     
  4. V osolenej vriacej vode uvaríte šúľance do mäkka, asi 5-10 minút. Tie, čo vyjdú hore, sú hotové a môžeme ich sitkom odobrať do osobitnej misy. Doplníme prílohou, zamiešame a podávame.

Dobrú chuť. Vyskúšajte aj recept na bryndzové halušky od babičky.

Zemiakové šúľance so strúhankou - Makové šúľance - Orechové šúľance - Kokošky