Recept na bravčový steak na panvici ponúka skvelé a rýchle jedlo, ktoré si u nás radi v lete pripravujeme na obed alebo občerstvenie pre návštevy. V kombinácií s marinádou na steaky vykúzlite perfektné šťavnaté a mäkké mäso. Pripravte si recept so ženami v meste.

Bravčový steak na panvici

Súčasťou tohto receptu je aj chuťovo vyvážená marináda, ktorá je vďaka medu trošku na spôsob barbecue omáčky. Keď necháte mäso naložené počas noci, budete mať perfektne mäkký bravčový steak. Vyskúšajte, my už ani inú marinádu neskúšame.

Príprava bravčového steaku je jednoducho vynikajúcou voľbou pre milovníkov mäsa vďaka jeho bohatej chuti a všestrannosti. Toto mäso môžete pripraviť s rôznymi druhmi korenia a byliniek, čo vám umožní experimentovať a nájsť dokonalú kombináciu chutí.

Bravčový steak na panvici či grile sa navyše vyznačuje krátkou dobou prípravy, čo je ideálne pre tých, ktorí nemajú veľa času na varenie, ale stále si chcú vychutnať vysokokvalitné a výživné jedlo.

Mäso je možné pripraviť aj zdravším spôsobom, ak sa rozhodnete obmedziť použitie tuku a zvoliť si zdravšie metódy prípravy jedál, ako je grilovanie alebo pečenie. Tento spôsob prípravy mäsa je tak ideálnym riešením pre rôzne príležitosti a situácie, či už pripravujete jedlo pre rodinu, priateľov, alebo len pre seba.

Bravčový steak. Foto - Kristýna

História

História prípravy bravčového steaku sa, ako mnoho iných kulinárskych tradícií, vyvíjala s priebehom času. Základy prípravy steaku možno vystopovať až do staroveku, keď ľudia prvýkrát začali upravovať mäso na otvorenom ohni.

Bravčový steak, ako ho poznáme dnes, má svoje korene v európskej kuchyni, predovšetkým v nemeckej a francúzskej. V týchto krajinách bol vždy vysoko cenený pre svoju chuť a textúru.

Klasická príprava obvykle zahŕňa marinovanie mäsa na zvýraznenie jeho chuti a následné pečenie na grile alebo panvici. Na prelome 19. a 20. storočia, keď sa zvýšila dostupnosť kvalitného bravčového mäsa, sa recepty na bravčový steak začali šíriť aj do iných častí sveta.

Dnes je bravčový steak obľúbeným jedlom v mnohých krajinách, pričom každá oblasť pridáva svoje jedinečné prísady a techniky prípravy, aby vytvorila vlastnú lokálnu verziu tohto klasického jedla. A táto je tá naša.

Vyskúšajte si s nami pripraviť aj kurací steak. A tu je recept na bravčové karé s brokolicou. Tu je aj recept na pečené kačacie prsia.

Budeme potrebovať

 • Doba prípravy: 5 minút,
 • Doba grilovania: 15-20 minút,
 • Počet porcií: 4 porcie,

Ingrediencie

 • 4 plátky bravčovej kotlety, môžete použiť samozrejme aj iné bravčové mäso na steaky,

Ingrediencie na marinádu:

 • 4 polievkové lyžice oleja,
 • 2 polievkové lyžice sójovej omáčky,
 • 3 polievkové lyžice medu,
 • 4 strúčiky cesnaku,
 • 1 čajová lyžička soli,
 • 1 čajová lyžička mletej sladkej papriky,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Mäso si nakrájame na rovnaké plátky cca 1 cm široké.


   
 2. Mäso dáme do nejakej hlbšej nádoby s uzáverom.


   
 3. Pripravíme si marinádu, polejeme a dáme do chladu - Do misky si dáme 4 polievkové lyžice oleja. Do oleja pridáme 2 polievkové lyžice sójovej omáčky. Pridáme 3 polievkové lyžice medu, najlepšie rozpustený. Do marinády prelisujeme cesnak. Na záver pridáme 1 čajovú lyžičku soli a 1 čajovú lyžičku mletej sladkej papriky. Premiešame a dáme na steaky. Na mäso nalejeme marinádu, tak aby boli steaky ponorené. Uzavrieme a dáme najlepšie cez noc alebo aspoň na 4 hodinu do chladničky.


   
 4. Pečieme alebo grilujeme – Mäso opečieme na panvici, alebo ešte lepšie dáme dáme na gril a otáčame tak po dvoch minútach. Grilujeme do zlatista v závislosti od typu drilu, mne to trvalo cca 15 minút.

Dobrú chuť, bravčové steaky sú hotové. Vyskúšajte aj náš recept na minútku z bravčového karé. Tu je aj bravčová panenka s omáčkou.

Videorecept

Ako dlho by som mal marinovať bravčový steak?

Marinovanie bravčového steaku by malo trvať aspoň 2-4 hodiny pre základné preniknutie chutí. Pre hlbšie a intenzívnejšie chute je však ideálne marinovať steak cez noc v chladničke. Nezabudnite steak pred pečením nechať dosiahnuť izbovú teplotu, čo môže trvať približne 30 minút.