Určite viete, že demikát je skvelá slovenská polievka. Vyskúšajte náš rokmi overený recept na prípravu demikátu a potešte sa z tejto dobroty opäť.

Demikát

Príprava demikátú nie je nijako výrazne náročná operácia, podobá sa príprave ďalších krémových polievok. Pár minút v kuchyni nebudete ľutovať.

Prípadne si k nim pripravte niečo rovnako tradičné, ako sú bryndzové pirohy. Vyskúšajte aj skvelú polievku z medvedieho cesnaku. Tu je naša fazuľová polievka. A tu je lúsková polievka na kyslo. A tu zase klasická tekvicová polievka.

Ingrediencie na prípravu demikátu

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu na demikát

 1. Oškrábame si zemiaky a nakrájame ich na kocky. Ak chcete dajte ich pokojne menej, polievka bude viac bryndzová.


   
 2. Pokrájame si cibuľu a opečieme ju v hrnci na olivovom oleji. Pridáme mletú červenú papriku, nakrájané zemiaky a zalajeme všetko vodou. Osolíme. Vzniknutú zmes v zakrytom hrnci dusíme do zmäknutia zemiakov.


   
 3. V inej miske si bryndzu vymiešame so smotanou na šľahanie na krémovú zmes. Ak chcete zemiaky aj rozmixovať, pridajte viac bryndze - cca 250 gramov. Polievka ale chutí skvele aj ak zemiaky nerozmixujete, vtedy stačí približne 125 gramov bryndze.


   
 4. Ak chcete demikát krémový, uvarené zemiaky rozmixujte mixérom.


   
 5. Do rozmixovaných zemiakov pridáme v smotane rozmiešanú bryndzu. Na záver ešte necháme polievku prevrieť a pridáme majoránku.


   
 6. Hotový demikát podávame ozdobený petržlenovou vňaťou s čerstvým pečivom, alebo opečenou slaninou.

Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na šošovicovú polievku. Tu je zase fit šošovicová polievka.

Demikát

Ak by sa hľadala najslovenskejšia polievka, demikát by mal veľmi veľké šance uspieť. Je chutný a obsahuje bryndzu, ako jeden z najtradičnejších slovenských výrobkov.

Ale tak veľmi rozšírený u nás nie je, minimálne v mojom okolí. Denným menu a pravidelným ponukám v domácnostiach vládne skôr fazuľová polievka, kapustnica, alebo kurací vývar.

Demikát si však svoje miesto na našich jedálníčkoch rozhodne zaslúži. Ide o chutnú krémovú polievku, nenáročnú na prípravu. Ak ste ho už skúšali, viete o čom píšem. Ak ešte nie, mali by ste, určite vám zachutí. Dal by som za to ruku do ohňa. :) Dobrú chuť. Tu je aj babkina držková polievka.