Valašské frgály sú tradičné moravské ovocné koláče pochádzajúce z Valašska v Česku. Pripravte si ich tentoraz so ženami v meste podľa overeného receptu ako od babičky.

Pravé valašské frgály

Frgály sú unikátne koláča, ktoré sa na Valašsku pečú už viac ako 200 rokov. Prvé písomné zmienky o tomto koláči pochádzajú z roku 1826. Pôvodne sa tak označoval „nepodarok“: nepodarený koláč, ktorý gazdiná pri pečení pokazila.

Neskôr sa toto už tradičné pečivo pieklo na Vianoce, Veľkú noc, na krstiny, svadby a v bohatých domoch aj v nedeľu.

Od roku 2013 je frgál tzv. produktom s chráneným zemepisným označením Európskej únie (podobne ako napríklad aj olomoucké syrečky, štramberské uši alebo pardubický perník).

Ochrana znamená, že ako valašský frgál smie byť označený iba koláč, ktorý bol vyrobený na území Valašska, a to s danými parametrami: má priemer 30 cm, váži zhruba 600 g a je s jednodruhovou náplňou.

Najčastejší je hruškový frgál, alebo tvarohový, makový a lekvárový (tieto štyri druhy denne pečú aj v Resorte Valachy Veľké Karlovice). Objavujú sa ale aj iné druhy ovocia, dokonca aj zelenina, napr. kapusta či tekvica, niekedy aj orechy.

Na Valašsku je len pár pekární, ktoré aj dnes vyrábajú pravé valašské frgály ako od babičky. Jedna z nich je v Rezorte Valachy Veľkej Karlovice. Frgály odtiaľto mieria nielen do reštaurácií neďalekých hotelov, ale aj do niektorých obchodov v regióne. Rezort Valachy je tiež jediným miestom, kde pravidelne organizujú kurzy pečenia tohto tradičného valašského koláča.

Prečo?

Vyskúšajte to aj doma. Upiecť si pravý valašský frgál môže byť dobrým nápadom hneď z viacerých dôvodov. V prípade pečenia valašského frgálu ide napríklad o pripomenutie si historického dedičstva a rodinných spomienok. A to poteší.

Ide o naozaj tradičný koláč, ktorý je ideálny na podávanie na rôznych oslavách, či už ide o rodinné stretnutia, oslavy alebo jednoducho o zdieľanie príjemného času s priateľmi.

Koláč môžete prispôsobiť rôznym chutiam tak, že ho naplníte rôznymi druhmi ovocia, tvarohom alebo orechami. Táto flexibilita umožňuje experimentovať a prispôsobiť koláč vlastným preferenciám alebo tomu, čo je práve sezónne dostupné.

Výroba pravého frgálu nie je úplne časovo nenáročná a tak môže byť skvelým spôsobom, ako rozvinúť alebo zdokonaliť vlastné pekárske zručnosti. Proces zahŕňa prípravu cesta, plnenie a pečenie, čo môže byť pre mnohých terapeutickou a odmeňujúcou činnosťou.

Príprava valašského frgálu môže byť tiež zábavnou rodinnou aktivitou, pri ktorej sa môžu zapojiť deti a všetci členovia rodiny. Vytváranie koláča spoločne môže byť nielen učením sa nových zručností, ale aj spôsobom, ako stráviť kvalitný čas s blízkymi. A to tiež poteší. Tu je aj recept na tradičné česká Honzovy buchty. Alebo recept na Biskupský chlebíček. Dobrú chuť.

Recept na valašský frgál

  • Doba prípravy: 160 minút + 60 min. kysnutie cesta,
  • Počet porcií: 4 koláče

Ingrediencie

  • 500 g hladkej múky,
  • 2 žĺtky,
  • 250 ml mlieka,
  • 40 g droždia,
  • 80 g práškového cukru,
  • soľ,
  • 50 ml oleja,
  • 125 g Hery (alebo tradičná masť s maslom),
  • citrónová kôra,
  • 1 vajce a 100 ml mlieka na potieranie pri pečení,
  • drobenka na posypanie,
  • maslo, cukor, rum a mlieko na záverečné pokvapkanie po upečení,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

  1. Príprava cesta: V miske rozmiešajte trošku múky, cukru a droždia. Zalejte malým množstvom ohriateho (nesmie byť horúce) mlieka a nechajte vzísť kvások. Medzitým dajte do misy múku, žĺtky, soľ, zvyšok cukru, citrónovú kôru, tuk (izbovej teploty) a vlažné mlieko. Prilejte kvások a vypracujte vláčne cesto, ktoré prekryjete utierkou. Dajte ho na teplé miesto vykysnúť, počas kysnutia raz zľahka premiešajte. Vykysnuté cesto rozdeľte na štyri bochníky a položte ich na kruhový papier na pečenie s priemerom 32 cm. Bochníky rozvaľkajte valčekom na kruhy s priemerom 30 cm.


     
  2. Náplne (vždy na 4 celé koláče): Hrušková: 900 g sušených hrušiek, 500 g práškového cukru, 100 ml rumu, 30 g škorice, 30 g badiánu, 50 g vanilkového cukru, 50 g strúhanky na zahustenie. Na náplň sa používajú sušené, nie čerstvé hrušky, a to kvôli príliš vysokému množstvu vody v čerstvom ovocí. Hrušky rozomelte a všetky suroviny zmiešajte dohromady.
    Tvarohová: 1 kg tvarohu, 4 žĺtky, 240 g práškového cukru, 140 g vanilkového cukru, 50 g vanilkového pudingu, 150 g hrozienok, 100 ml rumu, 50 ml smotany, citrónová kôra, muškátový kvet. Hrozienka vopred namočte do rumu. Suroviny dobre premiešajte, na riedenie použite smotanu..
    Lekvárová: 700 g lekváru (slivkového), 50 ml rumu, 100 g vanilkového cukru, 160 g, cukru múčka, 25 g strúhanky. Slivkový lekvár a ďalšie suroviny dáme do misky a dobre premiešame, na záver pridáme strúhanku na zahustenie.
    Maková: 600 g mletého maku, 80 g lekváru, 250 ml mlieka, 40 g škorice, 50 g vanilkového cukru, 80 g mlieka, 180 g cukru krupice, 1 dl rumu, 100 g múky, 50 g masla. Mlieko s krupicovým cukrom priveďte do varu, pridajte pomletý mak a za stáleho miešania krátko prevarte. Strážte, aby sa zmes nepripálila. Nechajte vychladnúť a medzitým si pripravte z masla a múky zápražku. Do vychladnutej náplne primiešajte zápražku a ostatné suroviny.


     
  3. Mrvenička: 100 g masla, 80 g cukru múčky, 20 g vanilkového cukru, 5 ml rumu, 100 g hladkej múky, 100 g polohrubej múky. Všetko ručne premiešajte a prstami rozdrobte na sypkú posýpku.


     
  4. Dohotovenie: Na každý koláč (240 g cesta) rozotrite 400 g náplne. Po obvode nechajte 1 cm okraja cesta voľný. Ten potrite rozšľahaným vajcom. Koláč posypte posýpkou. Takto pripravený ho nechajte ešte chvíľu kysnúť, potom pečte v rozohriatej rúre pri cca 200 ° C (15–20 minút). Po upečení potrite okraj ešte teplého frgálu mliekom. Na záver rozohrejte maslo, po odstavení pridajte vanilkový cukor a rum a touto zmesou hojne pokvapkajte povrch valašského frgálu.

Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na klasické moravské koláče.

Videorecept