Vyskúšajte naše Išelské tortičky podľa tohto receptu od pani Mariky, ktorý bol pôvodne pripravený pre cisárovnin jazýček. Máme pre vás výborné vianočné pečivo.

Išelské tortičky

Tieto Išelské tortičky pôvodne vymysleli cukrári v letnom cisárskom sídle Bad Ischl priamo na mieru vyberavej manželke rakúskeho cisára, cisárovnej Sissi. Je to teda dezert hodný ozajstnej princeznej, cisárovnej a kráľovnej v jednej osobe.

Napriek tomu, že ja nie som z urodzeného rodu, išelské tortičky zbožňujem. A mám na ne osvedčený recept od pani Mariky. Vždy upravená dnes už staršia dáma, kedysi obávaná profesorka chémie a matematiky.

Pani Mariku poznám síce iba z rozprávania mojej mamy, ale od mala som si ju predstavovala ako vysokú štíhlu ženu s krátkym účesom, pričom každý vlas mal svoje miesto. Všetko muselo sedieť ako rovnice. Presne.

Rovnako precízne bolo aj jej pečenie. Išelské tortičky piekla každý rok na Vianoce, bola to jej tradícia. Matka germanistka a dcéra romanistka.

S mojou mamou sme dvojica, ktorá má svojím temperamentom ďaleko od pokojnej a precíznej profesorky matematiky, ale Išelské tortičky podľa jej receptu zvládame s matematickou presnosťou.

Sisi

Dezerty spojené s kráľovskými dvormi a osobnosťami často nesú v sebe históriu nielen výroby a konzumácie potravín, ale aj vkusu a preferencií daného obdobia. Cisárovná Alžbeta Bavorská (Sissi) bola známa svojou výberavosťou a záujmom o krásu a fit postavu, takže akýkoľvek dezert vytvorený špeciálne pre ňu musel zahŕňať unikátne a vyberavé ingrediencie.

Tieto historické recepty a jedlá ponúkajú zaujímavý pohľad do gastronomických tradícií a preferencií minulých čias, a tým pádom aj do histórie a kultúry miest, ako je Bad Ischl.

Cisárovná Sissi je zaujímavá postava nielen v historickom kontexte, ale aj v oblasti popkultúry, kde sa stala námetom mnohých filmov a kníh. Jej spojenie s takýmto dezertom tak pridáva tortičky do širšieho kontextu rakúskej a európskej histórie.

Sissi je spájaná s niekoľkými jedlami a dezertami v Rakúsku a Uhorsku, vďaka svojim histórickým a kultúrnym väzbám na tieto regióny. Často navštevovala napríklad Bardejovské kúpele. Niektoré koláče a dezerty, ktoré sú s ňou spájané, zahŕňajú napríkald:

 • Išelské tortičky: Tieto koláčiky sa spájajú s cisárovnou a jej návštevami v Bad Ischl.
 • Sacherova torta: Hoci nie je priamo spojená s cisárovnou Sissi, Sacherova torta je jedným z najznámejších rakúskych dezertov a je možné, že ju cisárovná počas svojho života ochutnala, keďže bola veľmi obľúbená v rakúskom cisárstve.
 • Rákoczi Turos: Je to maďarský dezert, ktorý sa niekedy nesprávne pripisuje Sissi kvôli jej častým návštevám Uhorska a jej obľube maďarskej kuchyne. Je to koláč s tvarohovou náplňou a marmeládou, často zdobený citrónovou kôrou a mandľami.
 • Krémeš: Tento dezert je veľmi obľúbený v Rakúsku a bol aj v Uhorsku a je možné, že sa páčil aj cisárovnej Sissi. Krémeš je vrstvený koláč z listového cesta, vanilkového krému a práškového cukru. Tu ej aj recept na francúzsky krémeš.

Hoci nie všetky tieto dezerty sú priamo spojené so Sissi, jej obľuba sladkostí a lásku k Uhorsku a jeho kuchyni často inšpirujú predstavu, že mohla mať v obľube mnohé z týchto sladkostí.

Je však dôležité si uvedomiť, že mnohé príbehy o Sissi a jej obľúbených jedlách sú romantizované a môžu byť skôr mýtmi než historickými faktami. Ale veď nevadí. 

Podobne skvelé sú predsa aj Linecké koláče. Alebo vanilkové rožky, všetko skvelé koláčiky, ktoré nám zostali ako dedictvo Rakúska-Uhorska. Išelské tortičky chutia vynikajúco, vyskúšajte. Alebo aj staré dobré punčové rezy.

Budeme potrebovať

 • Dávka na cca 40 ks
 • Formička na vykrajovanie s priemerom 5,5 cm
 • Pečieme na 180 °C,  10 – 12 min.

Ingrediencie

Cesto:

 • 140 g práškového cukru,
 • 300 g masla,
 • 40 g kakaa,
 • 400 g hladkej múky,
 • 60 g vlašských orechov,
 • 2 vanilkové cukry,
 • 2 žĺtky,

Krém:

 • 240 g práškového cukru,
 • 240 g vlašských orechov,
 • 4 PL ríbezľového džemu,
 • 4 žĺtky,

Poleva:

 • 200 g čokolády na varenie,
 • 100 g Cery,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postu receptu

 1. Zo všetkých navážených surovín spracujeme hladké cesto. Zabalíme ho do potravinárskej fólie a necháme chvíľu odležať na chladnom mieste. Cesto potom rozvaľkáme na pomúčenej doske asi na hrúbku  0,5 cm a vykrajujeme z neho kolieska. Pečieme na plechu s papierom na pečenie. Upečené kolieska sú krehké, preto ich opatrne poukladáme na pocukrenú dosku a necháme vychladnúť.
 2. Krém budeme variť nad parou. Pripravíme si teda vodný kúpeľ. V miske uloženej nad parou miešame žĺtky s cukrom, až kým sa nezačne robiť cestičko. Vtedy presunieme misku nabok a ešte za tepla primiešame orechy a džem. Vznikne nám hladký krém, ktorý treba nechať dobre vychladnúť.
 3. Upečené kolieska natrieme krémom a pozlepujeme.
 4. Rozpustíme si tuk a odstavíme zo sporáka. Čokoládu si nalámeme na kúsky a prisypeme ju do teplého rozpusteného tuku. Miešame, dokým sa čokoláda úplne nerozpustí. Zlepené kolieska potom omáčame v čokoláde.

Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na orechové medvedie labky. Tu je zase recept na florentínky. Podobne skvelý je aj klasický Opitý Izidor.

Videorecept