Francúzsky krémeš je u nás nesmierne obľúbený koláč. Máme pre vás rokmi naozaj overený recept na dokonale slovenský zákusok so skvelým marketingom až z Francúzska.
Francúzsky krémeš
V starších kuchárkach po babke z 50-tych a 60-tych rokov, som krémeš našla medzi múčnikmi z lístkového cesta ako krémové rezy, v cukrárňach ho ponúkali aj ako francúzsky krémeš, ale ja mu hovorím maminin krémeš, lebo mi ho vždy robila ona. A je to zákusok presne podľa jej chuti.
Lebo moja mama nemá rada čokoládové, ani karamelové, ani ovocné zákusky a najradšej má biele cesto a biely krém. A tu je ešte aj šľahačka, a tú ona priam miluje.
Krémeše boli odjakživa zákusky na vychýr. A ak sa ešte k názvu pridal prívlastok francúzsky krémeš, tak podľa mňa krémeš už nemohol mať lepší marketing. Aspoň pre moje babky a ich susedky, ktoré vo Francúzsku neboli a teda nemohli vedieť, že to je len obyčajný krémeš.
A ja si dovolím povedať, že je slovenský, mamin, a je VY-NI-KA-JÚ-CI, lebo aj ona sama ho má v písanke poznačený s týmto dodatkom.
Francúzsky krémeš. Foto - Michal Trško
História
História koláča s názvom "krémeš" nie je úplne jednoznačná, ale tento dezert má v niektorých častiach Európy dlhú tradíciu. V kontexte slovenskej a českej kuchyne je krémeš obľúbeným koláčom, ktorý sa vyrába z lístkového cesta, krémového plnku, a často je zakončený šľahačkou alebo čokoládovou polevou.
Nazývanie tohto koláča "francúzsky krémeš" môže byť spôsob, ako mu dodať trochu exotického alebo luxusného nádychu, hoci v praxi môže byť tento recept vzdialený od tradičnej francúzskej kuchyne.
V princípe dnes týmto názvom označujeme krémeš s čokoládovou polevou. Bez ohľadu na jeho pôvod je tento zákusok obľúbený pre svoju bohatú chutnú kombináciu jemného cesta a krémovej plnky. Skúste aj recept na jablkové rezy. Alebo koláčik ženský rozmar. Vyskúšajte aj staré dobré punčové rezy.
(Recept od Janky M. )
Budeme potrebovať
- pečieme na 200 °C, 16 – 18 min.
- plech 28 x 28 cm
- Počet zákuskov: 16 ks
Základné domáce lístkové cesto
- pripravuje sa z maslového a závinového cesta
- 185 °C, cca 15 min.
- 16 – 18 ks
Maslové cesto
- 250 g masla,
- 150 g hladkej múky,
- Múku a maslo spolu spracujeme. Z hladkého cesta urobíme tehličku, ktorú odložíme na chladné miesto, dokým si pripravíme závinové cesto.
Závinové cesto:
- 150 g hladkej múky,
- 75 ml vlažnej vody,
- štipka soli,
- 1 ČL octu,
- 1 vajce,
- V múke rozmiešame soľ a vo vode ocot a vajce. Na doske všetko spolu zmiešame pomocou noža a vypracujeme hladké závinové cesto. Spracované cesto odporúčam chvíľu búchať o dosku. Keď sa cesto už nelepí ani na ruky, ani na dosku, premiesime ho a necháme na pomúčenej doske odpočívať asi 10 minút.
- Odpočinuté cesto rozvaľkáme do štvorca a doprostriedku našikmo vložíme pripravené maslové cesto. Všetky štyri rohy prehneme cez maslové cesto tak, aby ostalo celkom pokryté, a rozvaľkáme ho na obdĺžnik.
- Pravú stranu prehneme do polovičky, ľavú tiež do polovičky a potom ho prehneme ešte raz napoly, aby bolo štvormo zložené. Poskladané cesto necháme 15 minút na chladnom mieste odpočívať.
- Potom ho znovu rozvaľkáme na obdĺžnik. Pravú stranu prehneme do tretiny a ľavú položíme na ňu. Prehneme na polovicu a znovu odložíme na chladné miesto, kde ho necháme odpočívať 15 minút. Cesto už ďalej neskladáme.
Tip: Nie je potrebné, ani správne, prekladať lístkové maslové cesto viackrát, ako je predpísané, lebo závinové sa nám bude trhať a maslové sa začne lepiť.
Cesto na krémeš
Pripravené základné lístkové maslové cesto si rozdelíme na dve časti a obe vyvaľkáme na obdĺžniky podľa veľkosti plechu. Prvý diel jemne popicháme vidličkou, ten bude na spodku krémeša. Cesto na plechu zaťažíme zvrchu ešte jedným plechom, aby sa nám nevyfúklo.
Druhý diel vyvaľkaný na obdĺžnik ešte surový nakrájame na štvorce, presne také, aké chceme mať kúsky hotového krémeša. Cesto treba nutne nakrájať ešte pred pečením, inak by sa hotový krémeš veľmi zle krájal, ak vôbec. Obe cestá dáme piecť na plech vyliaty vodou.
Plnka
- 750 ml mlieka,
- 3 Zlaté klasy,
- 100 g kryštálového cukru,
- 3 žĺtky,
- 2, 5 dcl (r)umu,
- 220 g masla,
Šľahačka
- 3 šľahačkové smotany,
- 2 stužovače do šľahačky,
Čokoládová poleva
Postup receptu
- Mlieko, Zlaté klasy, cukor a žĺtky uvaríme na kašu. Necháme vychladnúť. Vychladnutú kašu začneme šľahať a postupne pridáme rum a zmäknuté maslo. Vyšľaháme na hladký krém.
- Krém natrieme na spodné cesto.
- Potom si vyšľaháme smotany so stužovačmi a opatrne hmotu natrieme na plnku. Navrch poukladáme upečené vrchné cesto, predkrájané na štvorce.
- Vrch krémeša môžeme pocukrovať alebo poliať čokoládou. Tuk (Ceru) si rozpustíme na mierom ohni a odstavíme. Vmiešame nalámanú čokoládu. Ak chcete použiť čokoládovú polevu, odporúčam najprv upečené vrchné cesto ponamáčať v čokoláde nechať stuhnúť a takto pripravené ho poukladať na vrch koláča. Ak by ste čokoládovou plevou poliali celý krémeš, roztopil by sa.
Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na orechové košíčky Izidor.
Videorecept
Ako dosiahnem, aby vrchná vrstva čokolády nebola príliš tvrdá alebo príliš mäkká?
Aby ste dosiahli, že vrchná vrstva čokolády na francúzskom krémeši nebude príliš tvrdá ani príliš mäkká, je dôležité nájsť správnu rovnováhu v jej príprave. Tu sú niekoľko tipov:
- Vyberajte správny typ čokolády: Na polevu môžete použiť mliečnu, tmavú alebo polosladkú čokoládu v závislosti od preferovanej sladkosti.
- Pomer tukov: Pri príprave čokoládovej polevy môžete kontrolovať konzistenciu tým, že upravíte pomer čokolády a tuku (ako je maslo alebo olej). Viac tuku spraví polevu mäkšou a jemnejšou, kým väčšie množstvo čokolády ju urobí tuhšou.
- Spracovanie čokolády: Aby bola čokoláda krásne hladká a lesklá, rozpúšťajte ju na parnom kúpeli, aby ste predišli priamemu kontaktu s horúcim zdrojom tepla a zabránili jej spaľovaniu alebo zgrumačovaniu.
- Prípadné prídavky: Ak chcete, aby bola poleva ešte jemnejšia, môžete pridať trochu smotany alebo šľahačky.
- Ochladzovanie: Nechajte čokoládovú polevu po nanesení na koláč primerane vychladnúť a stuhnut pri izbovej teplote a potom koláč uložte na chladnejšie miesto (nie nutne do chladničky), aby ste udržali optimálnu konzistenciu.
- Vyskúšajte rôzne pomerové kombinácie a typy čokolády, kým nenájdete tú pravú konzistenciu, ktorá je pre vás ideálna. A nezabudnite počas prípravy ochutnávať, aby ste zaistili, že výsledok bude presne podľa vašich predstáv!