Jednoduchá kôprová omáčka so smotanou prekvapí chuťou aj jednoduchosťou prípravy. Tu je dlhými desaťročiami overený recept ako si doma pripraviť naozaj chutný a rýchly obed.

Jednoduchá kôprová omáčka

Jednoduchá kôprová omáčka so smotanou je obľúbená z niekoľkých dôvodov, ktoré spolu vytvárajú skvelú chuťovú kombináciu a príjemný kulinársky zážitok. Tu sú tie najbežnejšie dôvody:

 1. Bohatá a krémová chuť: Kombinácia masla, mlieka a šľahačkovej smotany vytvára bohatú a krémovú omáčku, ktorá je potešením na jazyku. Táto krémovosť je ideálnym doplnkom k rôznym druhom príloh a hlavných jedál.
 2. Sviežosť kôpru: Kôpor pridáva do omáčky jedinečnú sviežosť a bylinkovú chuť, čo je osviežujúci kontrast k bohatej krémovej základni. Čerstvý kôpor je obzvlášť chutný, ale aj sušený môže byť dobrou voľbou.
 3. Univerzálnosť: Kôprová omáčka so smotanou sa dá podávať s rôznymi druhmi jedál, vrátane kysnutých knedlí, vareného mäsa, alebo vajíčok. Jej univerzálnosť a schopnosť dopĺňať rôzne prílohy a hlavné jedlá ju robia veľmi obľúbenou.
 4. Jednoduchosť prípravy: Recept je relatívne jednoduchý a rýchly, čo z neho robí skvelú voľbu pre rýchly obed alebo večeru.
 5. Dobrá možnosť pre prispôsobenie: Chuť omáčky sa dá ľahko upraviť pridaním soľou, cukrom a citrónovou šťavou podľa osobnej preferencie, čo umožňuje prispôsobiť ju presne podľa vlastných chutí.
 6. Tradičná chuť: Kôprová omáčka má dlhú tradíciu v stredoeurópskej kuchyni, čo pridáva k jej obľúbenosti aj aspekt nostalgie a tradičnej domácej kuchyne.

Vďaka týmto vlastnostiam je jednoduchá kôprová omáčka so smotanou milovanou a často vyhľadávanou súčasťou mnohých jedálnych lístkov, ponúkajúc potešenie pre chuť a príjemnú zmenu od iných omáčok. Rovnako ale vyskúšajte aj náš špenátový prívarok, alebo tento recept na tekvicový prívarok. Skvelá polievka s kôprom je zase napríklad kulajda.

Ingrediencie

 • čerstvý kôpor (prípadne sušený),
 • 750 ml mlieka,
 • 1 šľahačková smotana,
 • 50 g masla,
 • 2 lyžice hladkej múky,
 • soľ,
 • citrónová šťava,
 • kryštálový cukor,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

 

Postup receptu

 1. Nadrobno si nakrájajte dve hrste kôpru. Ak vám chutí, dajte si aj viac.


   
 2. V hrnci si rozpustite maslo. Stiahnite zo sporáka a pridajte múku. Maslo s múkou vymiešajte do hladka a dajte späť na sporák.


   
 3. Prilejte studené mlieko a za miešania povarte asi 10 minút.


   
 4. Prilejte šľahačkovú smotanu a prevarte. Ak je omáčka hustá, prilejte mlieko.


   
 5. Dochuťte soľou, cukrom a citrónovou šťavou. Pridajte kôpor a zamiešajte.


   
 6. Kôprová omáčka je hotová. Podáva sa s knedľou, vajíčkom, alebo vareným mäsom.

Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš podobne jednoduchý recept na cuketový prívarok. Tu je aj náš recept na klasickú kôprovú omáčku.

Videorecept