Medvedí cesnak už rastie a aj v roku 2023 patrí medzi obľúbené jarné bylinky. Využitie medvedieho cesnaku nielen v kuchyni je už dobre známe aj u nás. Skúste aj kedy rastie medvedí cesnak.

Medvedí cesnak v roku 2023

Medvedí cesnak (Allium ursinum) je jarná rastlinka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v Európe a Ázii. V Európe je pôvodný druh, ktorý rastie v lesoch a na vlhkých lúkach, najmä v oblastiach s miernym a chladným podnebím. Nna severnej pologuli sa vyskytuje až po arktickú oblasť.

Medvedí cesnak je charakteristický vzhľadom svojich dlhých, štíhlych listov, ktoré majú výraznú vôňu a chuť po cesnaku. Rastlina má biele kvety a vysokú stonku.

Listy a cibuľky medvedieho cesnaku sa zberajú na jar a používajú sa ako kulinárska prísada, ale aj v tradičnej medicíne na liečenie rôznych zdravotných problémov.

Medvedí cesnak na západnom Slovensku

V Bratislave môžete nájsť medvedí cesnak na Devínskej kobyle, na Kolibe, alebo v Petržalke. V okolí Trnavy sa nachádza napríklad v Smoleniciach okolo chodínka na Záruby.

V niektorých krajinách, ako sú napríklad Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Poľsko, je medvedí cesnak považovaný za chránený druh, pretože jeho výskyt je ohrozený nadmerným zberom. Preto sa v týchto krajinách pestuje na špeciálnych farmách, aby sa zachoval jeho druh a predišlo sa jeho úplnému vymiznutiu z prírody. Vyskúšajte aj ďalšie nápady ako spracovať medvedí cesnak.

Medvedí cesnak a jeho účinky

Medvedí cesnak má výraznú cibuľovú chuť a vôňu. Rastlina je vďaka svojmu charakteristickému vzhľadu a silnému zdraviu prospešnému účinku veľmi populárna v kuchyni aj v tradičnej medicíne.

Účinky medvedieho cesnaku sa predovšetkým prejavujú v jeho obsahu biologicky aktívnych látok, ktoré majú antioxidačné, protizápalové, antivírusové a antifungálne účinky. Medzi ďalšie účinky patrí:

  • zlepšuje trávenie a stimuluje tvorbu žalúdočných a žlčových štiav
  • pomáha pri detoxikácii organizmu a podporuje činnosť pečene
  • má diuretické účinky a pomáha pri problémoch s obličkami
  • znižuje hladinu cholesterolu v krvi a chráni srdce a cievy
  • pomáha pri liečbe dýchacích a infekčných ochorení

Treba si však uvedomiť, že medvedí cesnak obsahuje aj síru, ktorá môže u niektorých ľudí spôsobovať tráviace ťažkosti alebo alergické reakcie.

Okrem toho by ste sa mali vyhnúť konzumácii nadmernej dávky medvedieho cesnaku, pretože môže mať negatívny vplyv na tráviaci trakt a srdce.

Ako v prípade akejkoľvek rastliny, je dôležité konzumovať ju s mierou a v rámci zdravého životného štýlu. Skúste aj pesto z medvedieho cesnaku na webe chutné recepty. Dobrú chuť.